21 Eylül 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Kültür-Sanat

Tel ile çivinin anlamlı buluşması

ÇİVİ, tel, çekiç deyince aklınıza ilk gelen inşaat işleridir… Fakat birbirleriyle uyum ve ahenk bir araya gelirse Filografi sanatı olur.

Filograf Aysun Gemalmaz’ın ellerinde yoğrulan ve değeri 200 ila 10 bin TL arasında değişen birbirinden eşsiz Filografi eserleri Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezinde Pendiklilerin beğenisine sunuldu.

Pendik Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür ve Sanat Merkezi, bu günlerde çivi ve telin usta ellerde şekillendirilerek birbirinden güzel resimlerin oluşturulduğu Filografi sanatını ağırlıyor.

Filograf Aysun Gemalmaz’ın 33 harikulade eserinden oluşan sergi, Türk bayrağından takım armalarına, tarihi figürlerden hat sanatına kadar içinde birçok rengi barındırıyor. Filografi sanatının büyük üstadı Saim Devrilmez’den aldığı öğretilerle bu sanatta büyük bir başarı yakalayan Aysun Gemalmaz, özellikle Hattat Muhammet Başdağ’ın hat sanatından esinlenerek yaptığı eserlerinde adeta yeteneğini konuşturuyor. Gemalmaz, fiyatı 200 ile 10 bin TL arasında değişen eserlerini yaparken; kavak ağacı üzerine kadife, deri veya çuha gerip üzerine çivilerle obje oluşturuyor. Daha sonra ince ince yerleştirdiği çivilere altın kaplama, gümüş veya bakır telleri altı görünmeyecek şekilde sarmalıyor ve bu muhteşem eserlerine hayat veriyor.

1.5 yılda yaptığı Osmanlı

Mozaiği eserine paha biçilmez

Aysun Gemalmaz’ın eserlerinden özellikle 20 bin çivinin kullanıldığı ‘Osmanlı Mozaiği’ ve 40 bini aşan çivinin kullanıldığı ‘Esma’ül Hüsna’ eseri, sergiye gelenlerin yoğun ilgisini çekiyor. Bu iki eserden Esma’ül Hüsna eseri 10 bin TL’den alıcı bulurken, Gemalmaz sergide adından söz ettiren ve geceli-gündüzlü 1 buçuk yıllık sanat çalışmasının ürünü olan Osmanlı Mozaiği’ni, manevi değerinden ötürü tüm tekliflere rağmen satmadığını belirtiyor. Ayrıca Aysun Gemalmaz, Pendik Mehmet Akif Ersoy Kültür ve Sanat Merkezinden çok etkilendiğini ve sanata ve sanatçıya en çok değeri veren Pendik Belediyesine teşekkür etti.

21.09.2010

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Son Dakika Haberleri

Bütün haberler

Başlıklar

  Tel ile çivinin anlamlı buluşması

  19 Eylül gaziler günü kahramanlar sergisi

  İLESAM’dan yazar okulu

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.