"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Demokratın yakası ve rozeti

Ahmet BATTAL
10 Ekim 2017, Salı
Son yazımızın sonlarına doğru şu cümleyi kullandık: “Birileri demokratların yakasına yanlış rozetler takıp genetiklerini bozmaya çalışıyor. Dikkat etmeliler.”

Bir okuyucumuz haklı olarak konunun izahını istiyor. Yapmaya çalışalım. 

Konuyu anlamak için önce iki örnek:

Konferanslarımızdan birinde ön sırada oturan beyefendiyle program öncesinde bir parça sohbet ettik. Kendisinin o şehrin ilçelerinden birinde Demokrat Parti’nin ilçe başkanı olduğunu öğrendik. Memnun olduk. 

Ama parmağında takılı olan ve Osmanlı tuğrası taşıyan “günün modası” yüzüğü görünce kafamız karıştı.

Yanlış anlaşılmasın. Osmanlı tuğrası yüzük kötü ya da yanlış denemez. Ama bu sembol, bugün için, demokratların değil, Tayyip Erdoğan’ın Üçüncü Abdülhamit olduğuna inanan Mutlakiyet rejimi hayranlarının alâmet-i farikası. Oysa biliyoruz ki mutlakiyet Osmanlıyla beraber bitmiş. Demokratik cumhuriyetler asrındayız.  

Bu çağda, bir demokrata yakışan, maziyi değil istikbali temsil etmektir. 

Yine bir başka benzer toplantıda müzakereciler arasında bulunan ve hayli demokratça fikirlere sahip olan bir beyefendinin yakasında M. Kemal rozeti vardı. Savunduğu fikirlerle yakasındaki rozet asla uyuşmuyordu. 

Bu çelişkiyi kendisine hissettirdiğimizde, o da bize, bu rozeti aslında “iktidara tepki olsun diye” taktığını hissettirdi. 

İktidara bu yöntemle muhalefet asla doğru değil. “İktidara tepki olsun da neyle ve nasıl olursa olsun” bakışıyla muhalefet olmaz. Siyasette muhalefet, doğru alternatifi oluşturmak için yapılır. 

Demokratlar pusulasız ve hedefi belirsiz bir muhalefet hareketi değil ki… Mevcut iktidarın en ciddi adayı onlar. 

Başka rozetlere ve bilhassa Demokratlık ile taban tabana zıt bir siyasî cereyanın abartma kurucusunun kabartma rozetine ihtiyaçlar da yok yakınlıkları da.

Demokratlar elbette kimseye ve hiçbir fikre düşman değiller ve olmazlar. Ama demokratlar başkasının rozetine sahip çıkacak kadar düşkün değiller. 

Mustafa Kemal bu ülkede tek parti döneminin kurucusunun adıdır. 

Tek parti dönemini bitiren kahramanların adı ise “Demokratlar”dır. 

Altı okun fikir babası ve sahibi M. Kemal’dir. M. Kemal rozeti ile altı ok rozeti arasında fark yoktur. 

Altı ok rozeti takmayı reddedenin M. Kemal rozeti takması çelişkidir. “Genetik bozulma riski” derken kast ettiğimiz işte bu çelişkidir. Çelişkiyi gösterip hataları gidermesi gerekenler de demokratlara nokta-i istinat olması gerekenlerdir. Yani sizler. 

Okunma Sayısı: 1986
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Üzeyir

  10.10.2017 20:51:32

  Tebrik ederim. Gayet güzel açıklamışsınız.Hamiyetperver, dine ve dindarlara saygılı olan Demokratlara yakışan da böyle olmalarıdır.Cumhuriyet döneminde Demoklratların dine hizmetleri takdire şayandır. Ellerine imkân ve fırsat verilmesi halinde Demokratların insan hak ve hürrüyetlerine sahip çıktıkları, dine hizmetkârlıkta gayret gösterdikleri, her türlü istibdada karşı oldukları tarihçe sabittir. Demokratların müstebit zalimlere karşı dik durdukları, eğilmedikleri, izzet-şeref ve haysiyetlerini muhafaza ettikleri de tarihçe sabittir.

 • Salihoğlu

  10.10.2017 11:03:55

  Bir önceki yazınızda merak ettiğim sualin cevabını bu yazıda aldım.Teşekkür ederim...İki yıl önce bir çay faslında siyasete yakın duran bir arkadaşa sormuştum...Verilen cevap beni tatmin etmedi...Sessizce geçiştirdim...Bu yazı meseleyi Demokratça bir tahlile tabi tuttu ve müşkülatımızı hal etti. Samimiyetle yazdığınız bu yazılardan ötürü teşekkür ediyorum.Cenab-ı Hakk'tan talebim:Size hayırlı,bereketli,sağlıklı bir ömür ihsan etmesidir.

 • Gündüz Alp

  10.10.2017 10:54:17

  Yakadaki rozet ve parmaktaki yüzük ile hakiki mânâda hürriyetçi demokrat olunamayacağını gayet güzel bir şekilde izah etmişsiniz. Hem tebrikler hem teşekkürler. Evet, yakamızı -ist'lerin rozetinden, kendimizi de -izm'lerin "deli gömleğinden" kurtaralım. Her ikisi (-ist ve -izm) de "Demokrat" olmakla cem olunmazlar. İktidara muhalefet edilecekse; meşru dairede, müspet hareket tarzıyla, doğru olanı ve alternatifini göstererek yapılmalıdır. "Demokratlara nokta-i istinad olması gerekenler" meselesi de bilhassa şu zamanda çok ehemmiyet arz ediyor. Her gün yazılsa yeridir. Zira iktidarın yalnızca "dindar" olmasını kafi görüp, hürriyetçi demokrat olmasını nazara almayanlar, dahilde ve hariçte yaşanan vahim ve endişe verici gelişmeleri iyi tahlil etmelidirler.

 • Mustafa Torun

  10.10.2017 08:59:17

  Bu apaçık ifadeleri -büyük bir nasihat biliniz- kulağınıza küpe yapınız Ey Demokratlar!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı