"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Okuyucu soruları ve cevaplarımız

Ahmet BATTAL
08 Ağustos 2017, Salı
Okuyucumuz Feyza yazıyor: Hocam ben çocukluğumdan beri Yeni Asya okuyan bir ailede yetiştim. Son zamanlarda çevrenin de etkisiyle zihnimi meşgul eden bir iki husus var. Cevap verebilirseniz ziyadesiyle memnun olurum.

Değerli Feyza,

Aslında sorularınızın cevapları eski yazılarımızda çok ayrıntılı olarak var. Kısa cevaplarımız aşağıda sorularınızın altında. İnşallah hem zihninizi temizler ve hem de okutmak istediğiniz kişiler açısından da işinize yarar.

Soru 1. Yeni Asya’nın içtimai ve siyasi alanda belli bir çizgisi var, bu malum ve Yeni Asya bu çizgiyi de Risale-i Nur perspektifiyle istikametle devam ettirme niyetinde olduğunu ifade ediyor. Bu doğrultuda da yazılan yazılar, atılan manşetler genel olarak muhalif bir çizgide görünüyor. Çoğunlukla da çarpıcı manşetlere yer veriliyor ve hatta kimilerine göre -bazen bana göre de- sert bir dil kullanılarak yazılan yazılar yayınlanıyor.

Sorum şu: Bu yazıların Yeni Asya’ya ne faydası var? Hükûmeti bu kadar eleştirmeli mi? İlaveten asıl gayesi iman hizmeti olan bir camianın bu kadar siyasi fikir yayını yapması, bilhassa herkesin çok hassas olduğu şu zamanda, ne derece münasip ve bunun sizce artı-eksi değerlendirmesi nasıl?

Cevap: Öncelikle varsa üslup hatalarını net biçimde ve somut ifadelerle ikaz etmelisiniz.

Net ve kimine göre sert yazılarda, mesele gazeteye ne faydasının olacağı değil. Mesele temel kaynaklardaki prensipleri olaylara doğru şekilde uygulayarak dillendirmek ve muhataplarına ulaştırmak.

Riski olsa da... Zira risk bizim meselemiz değil ve olmamalı.

Yaptığımız işe “hükümeti eleştirmek” demeyelim de her görüşten, ama bilhassa icraatlarıyla gelişmeleri yönlendiren iktidar mensupları başta olmak üzere siyasetçi ve bürokratlara “tavsiye ve ikazda bulunmak” diyelim. Üstadın “siyasiyyunu irşad” dediği bu vazifeyi birileri yapmalı. (Mustafa Akyol’un Yeni Asya’nın geçen seneki yıl dönümü broşürü için yazdığı “Dindar muhalefet ihtiyacı ve Yeni Asya” başlıklı yazısını bu babda bilhassa tavsiye ederim).

Gazete çıkarmak, takdir edersiniz ki aynı zamanda iman hizmetinin önündeki siyasi ve hukuki engelleri kaldırmaya da yardımcı olan önemli bir tebliğ faaliyeti...

Hem gazete çıkaran ekip bunu yaparak sadece bir grubun değil bütün hizmet gruplarının ve hatta bütün dindarların ve dolayısıyla milletin önünü açmaya çalışıyor.

Bunun bu gün somut sonucu ise şu: Bilhassa AKP’ye oy vermeyen %50-60’lık kesimin iman hakikatlerine olan ihtiyacını siyasi bir takıntı ile karşılaşmaksızın giderebilecek olan tek camia hükümete karşı yeterince müstağni kalabilenler. Yani Yeni Asya ve sadık okuyucuları.

İşte vazife ve işte asıl büyük hedef kitle.

Siyasetçiye adalet dersi vermek, başından beri Bediüzzaman’ın ve Lahikalarıyla birlikte bir Külliyat oluşturan Risalelerin de ana konusu.

“Marjinal gazete” tezi ise gerçek değil sadece birilerinin gerçekmiş gibi göstermeye çalıştığı bir yanılsama.

Bunun sebebi ise gazeteyi yayınlayan ekip değil. Bu yaftayı başkaları yapıştırıyor. Çoğu da ard niyetli ve kıskanç kişiler.

Etkilenenler ise siyaseten dış etkilere açık olanlar ve gazeteye de sahip çıkmaktan vazgeçenler. Yoksa bu ekip ortak doğruya sahip çıkan ana damarı temsil ediyor ve devam edecek.

Soru 2. “Beşer zulmeder, kader adalet eder” kaidesince düşündüğümüzde bazıları birtakım İslami kaidelere zıt hareket ederek mukaddesatı kullandıkları için neticede kaderin şiddetli bir tokadını yediler. Ama bu onlara zulmeden ellerin zalim olduğu gerçeğini değiştirmedi.

Bugün Yeni Asya’ya da aynı şekilde bakabilir miyiz? Çeşitli kişiler ve gruplar tarafından da Yeni Asya’ya iftiralara varacak kadar şiddetli suçlamalar ve tazyikatlar var.

Belki siz bu durumları kim bilir daha önce de yaşadınız, ama ben genç bir okuyucunuzum ve daha önce cemaatimle ilgili hiç bu kadar ağır eleştirilerle karşı karşıya kalmamıştım. Yetkilileri tarafından bunun bir özeleştirisi yapılıyor mu? En ufak meselesinde bile meşvereti esas tutan bir camia olarak yine bir meşveret heyeti tarafından hatalar da tartılıyor mu?

C.: Gazeteyi neşredenler elbette özeleştiri yapmalılar ve zaten yapıyorlar da. 

Meşveretler bunun zeminleri.

Bu zeminlerde meşveret edenler, imkanları ölçüsünde en iyisini yapmaya çalışıyor. Bu noktada ideal noktaya gün geçtikçe daha da yaklaşıyorlar. Sizin nesliniz, ölçü ve prensiplere sadakat şartıyla daha da iyisini yapacak ve örnek olacak inşaallah.

Size tavsiyemiz saldırıları, ayrılık ya da dargınlıkları görmeyin. Hizmetinizle meşgul olun. Zira şeytan boş durmaz. Biz de boş durmamalıyız. Aksi halde şeytan tabiatlı insanlar ve şeytanlar boşluğumuz doldurur.

Dışarıdan ve dost görünenlerden gelen ağır ve haksız eleştirilere gelince; eskiden de vardı ama şimdiki gibi internet olmadığı için çok duyulmazdı. Sizi rahatsız ediyorsa -ki aslında herkesi eder ve etmeli, sadece bazıları “şerbetlidir” ya da zaten işi bu kanalları takip etmektir, onlar çok etkilenmeyebilirler- internet lağımlarından uzak durun. 

Gazeteyi çıkaran ekibe de hem kavlî, hem fiilî duaya (desteğe) devam edin.

Okumaya, okutmaya, müfritane irtibata devam ederek. Selamlar.

Okunma Sayısı: 3821
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • NursiTilmizi Nursi

  8.8.2017 22:53:33

  camiamızın naşir-i efkarı olan yeni asya gazetesi hakikati tebliğ etme husunda taviz vermemeyi kendine şiar edinmiştir.Eğilmeyen,haktan ayrılmayan,cerbeze yapıp aldatmayan,haklının yanında nemrutların firavunların karşısında,çakmaları teşhis eden yayınlarıyla bizleri mutlu etmiş ve bizi her zaman yanında bulacaktır,yarasalar ışıktan hoşlanmasalar da.Veyl dinini, davasını incir çekirdeğini dahi doldurmayacak kadar menfaate satanlara.Veyl gelene ağam gidene paşam diyenlere.Veyl hakikatler ap açık orta yerde dururken üstadımı anlamayanlara ,anlamış gibi yapıp anlamak istemeyenlere,veyl cemaatini kalleşçe arkadan hançerleyenlere.Hey ihvanalr sa'yiniz daim ittifakınız kaim olsun inşaallah

 • HÜSEYİN İLHAN

  8.8.2017 22:19:26

  İşte YENİASYA olmanın farklılığı ve YENİASYA okuyucusuyla,yazarının karşı karşıya açık,net ve dürüstçe muhatabiyeti. Sualler ve verilen cevaplarda samimiyet var. YENİASYA yı okumak bir NASİPTİR.Cenab-ı Hak CC.ne kadar şükretsek azdır. YENİASYA ile insanlar hem ahiretini hem dünyasını aydınlatır. YENİASYA traj için okuyucusunu yanıltmaz.YENİASYA cemaati gelenin dolmuşuna binip yanlış yola sapmaz. Rabbim bizi dahada kenetlendirsin.Rabbim sıdk ve sadakatimizi daim etsin.Rabbim insi ve cinni şerlerin şerrinden tüm YENİASYA yazarını,çizerini,haber ve dizgide hasılı her kademesinde çalışanlarını muhafaza eylesin.Vücutlarına sağlık,hanelerine bereket,ailelerinede huzuru daim eylesin.

 • Zeliha ozpamukcu

  8.8.2017 22:18:49

  Çok isabetli bir yazı olmuş. Hele en son tavsiyeniz internet lagimlarondan uzak durun çok çok çok isabetli olmuş. Ailece kurduğumuz en masum bir gurupta bile neredeyse bir aile parcalanacakti bu yüzden i.özdabak abinin çizdiği bir karikatürü kendilerine göre değiştirip yeni asya ya saldırdılar.doğrusunu anlatmaya çalıştım baktım hiç anlayacak durumda değiller bende onları o halde bıraktım. Baktım ertesi gün hicbirsey olmamış gibi normal seyirler e devam ediyorlar gerçekten ne yaptıklarını sa bilmiyorlar değmez dedim

 • Tekin ŞAHİN

  8.8.2017 16:57:22

  Fevkalade yerinde bir teşebbüs. Çok isabetli olmuş. Bu tür yazılara devam edilmeli. Tebrik ediyorum.

 • Sebahattin

  8.8.2017 16:54:42

  CENAB-I HAK ebediyen razı olsun. Böylesi ilmi ve mukni yazılarınızın devamı için, ALLAH'DAN hayırlı ömürler diliyorum.

 • Hasan unlu

  8.8.2017 13:26:58

  Yeni asya gibi hak taraftari bir gazete yarinlarda katlanarak buyusun insallah.

 • Hasan unlu

  8.8.2017 13:25:31

  Meyve veren agac taslanır. Hem kaderin bir cilvesiyle zulme maruz kalan herkesin bir hatasi olmasi sart degilki, ornek Hz. Peyvamber asm ve mubarek sahabeleri ne hata ettiler de musrikler yillarca zulmettiler.?!

 • demokrat

  8.8.2017 12:26:22

  Yeni Asya...Basında Türk ve Dünya tarihinde eşi benzeri yok.Evet yok.Demokrat ve Cumhuriyetçi.Özgürlükçü ve Doğru İslamcı...Desteklediği fikirleri savunan parti bile onu alıp okumayabilir.Ancak o doğru bildiklerini savunur. Doğru ve hakikati -kendi inhisarına-yaftalamaz;kim söylüyorsa onu destekler.Gelenin keyfi için geçmişe sövmez.Hakkın hatırını hep üstün tutar.Dinin umumun malı olduğu gerçeğini hep ön plana çıkarır.Eğer bu gazeteden ayrılanlara bakın;ne görüyorsunuz.Ekolden"particilik yapıyorsunuz"diye ayrılanlara abın:neredeler?Tam parti siyasetinin ve menfaat siyasetinin çamurunun ortasındalar.Sonuç;saldır Yeni Asya'ya...Olmaz;yazıktır,günahtır.Böyle bir basın organı İleri ülkelerde olsa baş tacı edilir...Darısı başımıza...

 • İbrahim Ersoylu

  8.8.2017 12:04:59

  Ahmet Battal Hocamızı güzel cevaplarından dolayı tebrik ederiz.

 • Abdurrahman KOÇAK

  8.8.2017 08:41:55

  Güzel sorular, güzel cevaplar.Tam ve gerçek cevaplar..Soruları soran kardeşimizede, cevaplayan sayın Ahmet Battal Hocamada çok teşekkürler...Hakkın Hatırı Alidir...Yeni Asya nın manifestosu budur...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı