"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Onlar onlarla aynı mı?

Ahmet BATTAL
09 Ocak 2018, Salı
Şu türden cümleleri duymuşsunuzdur:

“Benim tanıdığım Kürtler var ya, o kadar iyiler ki görsen Kürt demezsin!”

“Benim tanıdığım Hıristiyanlar var ya görsen ‘gâvur’ demeye utanırsın. “

“Benim tanıdığım bütün ‘… öcüler’ iyi insanlar, ama öbürleri terörist.” 

Ya da şöyle ifadeler:

“Onlar önce şu iki yüz elli masum şehidin hesabını bir versinler bakalım.” (Bu ifadeler darbecilikten yargılananlar için söylense elbette doğrudur da kendisini cemaat mensubu zannederken örgüt üyesi sayılanlara söyleniyor!).

“Onlar da devlet düşmanlığı yapmasalardı canım.” (Bu ifadeler de kendince iktidarın icraatındaki eksikleri ya da yanlışları görüp eleştirenlere söyleniyor!). 

“Ama onlar da bir lidere körükörüne tabi olmuşlar.” (Bunu söyleyene kendi lider anlayışını da sorgulaması gerektiğini söyleseniz derhal ayıplanırsınız!). 

“Bizim yeğen mağdur edildi, ama öbürlerini bilmiyorum, suçları olmasaydı devlet herhalde içeri tıkmazdı.” (Bu da “yakında görüşlerim değişecek” demenin nazikçesi!).

Bütün bu ifadelerdeki tutarsızlıklar, dengesiz hüsnüzan/suizan hastalığından ve toptancılıktan kaynaklanıyor. 

Ya şu misaller:

Daha düne kadar hiçbir şeyine güvenmediği devletin şimdi her şeyine hüsnüzan edenler mi istersiniz...

Daha düne kadar sivil toplumu ve cemaatleri göklere çıkarırken şimdi hepsini yerin dibine batırıp “devlet varken onlara ne gerek var” diyen mi istersiniz... 

Daha düne kadar muhalefet etme hakkını eline alabilmek için canını verirken, şimdi muhalefet edeni devlet düşmanı sayandan geçilmiyor…

Daha düne kadar hüsnüzanda ifrat ettiği şahıslar hakkında şimdilerde en şen’i dedikoduları yapan ve hatta yerin dibine batırıcı beddualar eden mi istersiniz...

“Siz hariç hepsi …” diyen mürailer mi istersiniz.

“Seni tenzih ederim, ama onlar…” diye başlayan linç cümleleri mi alırsınız... 

İnsan sormadan edemiyor: 

Televizyonlarımız bu kadar mı kör olmuşlar ki hepten satın alınıyorlar.

Gazetelerimiz bu kadar mı sağır olmuşlar ki toptan satılıyorlar. 

İnsanlığımıza ne oldu ki “toptan satış”a geliyoruz. Hem de göz göre göre…

Çare de kolay aslında:

Hakiki mü’min ehl-i tahkik olmalı denir. Yani gerçek mü’min hakikati aramaya istekli olmalı. 

Her kulağına geleni kalbine sokmamalı. Her aklına düşeni diline düşürmemeli. 

Hükmü Allah için vermeli. 

Ve bir de … nihai hükmü Allah’ın vereceğini unutmamalı.

Okunma Sayısı: 3348
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Sükrü Serdengeçti

  9.1.2018 22:15:28

  Padişah, kadı ve adam izliyorlarmış olup-bitenleri. Sonunda Padişah çeşmeyi yaptırana sormuş: - “Eee, ne olacak şimdi?.. Adam: - “Bırakma zamanıdır. Bir de özür dileyip helâllik almak lâzımdır hocadan.” “Haklısın” demiş padişah, denilenin yapılması için emir buyurmuş ve adama dönmüş. Adam başı önünde konuşmuş: - “Ey büyük Sultânım, siz irade buyurunuz lütfen, böyle Müslümanlara su helâl edilir mi?..” Sultan acı acı tebessüm etmiş: - “Hava bile haram, hava bile!..” demiş…

 • Ahmet Savli

  9.1.2018 12:41:15

  Karadenizli Temel amerikada otobanda arabasıyla ters yone girer ama ters yone girmis oldugunun farkinda bile degildir. Tabi trafik helikopteri havadan anons etmetedir " "Tum suruculer dikkat edin delinin biri ters yonde ilerliyor" diye anonsi duyunca Temel arabasindan havadaki helikoptere bagirir "Ne biri ne biri hepisu ters yone girmis ve hepisu deli bunlarin" diye cevap verir. Bence o yanilgidaki kişiler sizin yaziyi okusalar bile ayni temel gibi cevap verecekler yani diyecekler ki " Yeni Asya hariç hepimiz dogru yoldayiz" diyecekler.

 • Abdullah TUNÇ

  9.1.2018 12:05:03

  Aslında bir kısım müslümların profilini ortaya koyuyor bu zihniyet. İslami anlayışlarının bir aynasıdır verdikleri hükümler,Bunlar genelde ehli tahkik değillerdir.Yüzeysel bakıyorlar. Zahirperesttirler. Yüzeysellik;elim bir hastalıktır diyor üstadımız.Tarafgirlik te,yüzeysellik gibi elem veren bir hastalıktır. Bu zihniyet,ebna-i mazinin yadigarı bir zihniyettir. Bunlar da müdebbiri galip;basar-hissiyat-kuvvet-hükümet-muyulat-ı kalbiye ve hevadır. Menfaat,enaniyet ve korkuyu de eklerseniz bunların zihniyeti net olarak ortaya çıkar. Tarafgirlik ve hissiyat bunların basiretini kör etmiş. Onun için bunlar;hak hukuk,adalet,ölçü vicdan gibi değerlere pek dikkat etmezler.Bunlar zahirperetsliğin,gücün,yüzeyselliğin, tarafgirliğin ve hissiyatın esiridirler.Bu çemberin içinde hapsolmuşlardır.Belkilerle, zanlarla,hüküm veriyorlar.Bir kavme olan öfkeniz sizi adaletsizliğe sevk etmesin mealindeki ayet-i kerimenin hükmüne aykırı hareket ediyorlar.

 • Gündüz Alp

  9.1.2018 10:17:24

  Değerli Hocam, elbette sizin yazdıklarınızı ve hatta daha fazlasını duyduk ve duyuyoruz. Milletin bölünmüşlüğüne, parçalanışına ve kamplaşmasına delâlet eden sözlerdir bunlar. Biz ve onlar yahut ötekiler. Şu vaziyet, tefrikanın milletin her kesimine -maalesef- sirayet ettiğini gösteriyor. Yara derin olmakla tedavisi ve telafisi de çok zor olacak ve zaman alacaktır. Din adına siyaset yaptıklarını zanneden veya dini siyasetine alet iktidarına basamak yapanların, ülkeye nasıl bir (maddi-manevi) fatura kestiklerinin acaba farkındalar mı? Ehl-i hak ve hakikati bile kamplara ayırarak, Müslümanın Müslümana adavet hale getirmeleri işin vahametini gösteriyor. Kardeşine suizan fakat menfi ve menfaatçi siyasetçinin merhametsiz düsturlarıyla siyasetine hüsn-i zan ederek yanlışında hikmet arayan kesimlere Allah (cc) akıl, fikir, iz'an ve insaf versin diye dua ediyoruz. Kontroldeki yandaş medyanın sözlerine itibar edenler, kardeşlerine gözünü, kulağını,ağzını kapatmış vaziyetteler.

 • Toygar

  9.1.2018 08:52:13

  Doğru söze ne denir!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı