"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yasaklı ozanlar kulübüne üyelik

Ahmet BATTAL
14 Eylül 2017, Perşembe
Bir dostumuzla müzakeredeyiz.

On Beş Temmuz sonrasında yeniden hortlayan kitap yakma ve yasaklama dönemlerinin derhal ve yeniden gerilerde kalması gerektiğini söylüyoruz. 

İtiraz ediyor: “Kardeşim işine bak. Senin okumak istediğin ve yasaklanan kitap var mı?”

Cevabımız net: “Yok. Ama mesele benim hürriyetim değil ki fikrin hürriyeti.”

Yine itiraz ediyor: “Bazı fikirler zararlıdır ve zararlı fikirler yasaklanmalıdır!” 

Aslında interneti ve yasakların anlamsızlığını anlaması için yaşı müsait. 

Ama yasakçı. Ve ısrarla sürdürüyor yasakçılığını.

***

1990’lı yıllarda koalisyon iktidarında Fikri Sağlar’ın Kültür Bakanı olduğu dönemde Halk Kütüphaneleri açısından yasak kitap uygulamasının kaldırıldığını ve Risale-i Nurlar gibi o güne kadar “şaibeli” sanılan eserlerin kütüphanelere kazandırıldığını, aynı yıllarda üniversite kütüphanelerinin de bu hürriyetten nasibini aldığını hatırlıyor ve dostlarımıza hatırlatıyoruz. 

Aslında devamı da var.

Eskiden okullarda sadece listede bulunan kitapların tavsiye edilebilmesi ve okul kütüphanelerinde de sadece bunların bulunabilmesi şeklinde bir uygulama vardı. 

Ak Parti icraatı yıllarında, galiba Hüseyin Çelik’in Millî Eğitim Bakanı olduğu dönemde, eski uygulamaya son verilmişti. Genel kural serbestlik olarak belirlenmişti ve mahzurlu görülen belli başlı kitaplar dışında okullarda kitap yasağı gündemden çıkarılmıştı. 

Şimdi AKP icraatı senelerindeyiz. AKP’lilerin önemli bir kısmının, kitap yasaklama/fikir yasaklama konusunda kafası karışık. Hem de eskiye nazaran daha fazla karışık.

Ama olaylara “AKP = Adamın Kendi Partisi” modunda bakanların durumu şu: 

Biz “her şeye ve herkese özgürlük dediğimiz eski günlerde yanılmışız, fikir özgürlüğünün de sınırları olmalı” diyorlar. 

Bu adımlarla ve bu istikamette giderlerse galiba yakında, “Müslüman adam özgür mü olurmuş, Allah’a kul olan devlete de kuldur, kul kafa tutmaz, devlet baba ne diyorsa doğrudur, devlet dediğin partidir, parti dediğin de reistir, onun fikrinin üstüne söylenen her fikir yasaklanmalı” noktasına gelecekler.  

Zaten devlet de galiba bu noktaya doğru gidiyor. Şöyle: 

Kültür ve Turizm Bakanlığı On Beş Temmuz sonrasında KHK ile kapatılan yayınevlerinin Halk kütüphanelerindeki kitaplarını ...öcü kitabı olarak kabul edip topladı ve galiba yaktırdı. Millî Eğitim Bakanlığı da okullarda aynı mantıkla benzer bir yasağı uyguluyor. 

Bu kitaplar işyerlerinden ve evlerden de arınmalı mı?

Biz On Beş Temmuz sonrasındaki KHK rejimiyle getirilen yasaklar arasında böyle bir genel yasağın bulunduğunu göremedik. Sadece, sonradan kanunlaşan 668 sayılı OHAL KHK’sının ekinde, bildiğimiz “kapatılan yayınevleri” listesi var. Millî Eğitim ve Kültür ve Turizm Bakanlıkları bu yayınevlerinin tüm kitaplarını kendi kararlarıyla sakıncalı hale koymuşlar ve kendi kurumlarına sokmuyorlar. Yani yasak bundan ibaret. Evimizi de kuşatan bir yasak durumu söz konusu değil. 

Ama gel gör ki konuştuğumuz herkes “yasak kitaplar listesi var” diyor. Hatta polisin ve jandarmanın da elinde böyle bir listenin bulunduğu söyleniyor. 

İşin aslını bilmek istiyoruz elbette ve yeni bir şey öğrenirsek duyurmak da boynumuzun borcu. 

Ama vahim olan fiilî durum: “Herkes için geçerli bir yasak kitap listesi var ve olmalı” diye inananların sayısı hayli fazla. 

Nereden nereye, ey güzel yurdum!

Ya da…

Hey özgürlük!

Okunma Sayısı: 2509
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Zübeyir

  14.9.2017 12:09:14

  Acaba, kitaba ve fikre düşman olmakla kaç sene geriye gittik?va esefa... Kitabı yakmakla veya yasaklamalar ile fikrin veya sevginin olmeyeceğini haddi buluğa vasıl olmayan tifillar dahi bilirken, bu hal nedir ey ehli akl?

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı