"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Boğulmuş fıtıklara dikkat

15 Kasım 2015, Pazar 10:31
Gazi Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Ersoy, karın ön duvarında görülen fıtıkların tümünde en çok korkulması gereken durumun fıtık kesesinin içerisine, bağırsakların girerek boğulması olduğunu söyledi.

Bu olayın fıtık olgularında görülebilecek en tehlikeli durum olduğuna dikkat çeken Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof.Dr. Ersoy, içeri itilemeyen bağırsağın kan dolaşımının bozulup delinmesi sonucu hayati tehlike arz ettiğini belirtti.

Prof.Dr. Emin Ersoy konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Karın ön duvarından gelişen fıtıkların, doğuştan ve sonradan oluşma özellikleri vardır. Doğuştan gelişen fıtıklardan 2 tanesi en sık görülür. Bunlar göbek ve kasık fıtıklarıdır. Göbek fıtıkları çocuklarda görüldüklerinde bir kısmı 1-2 yıl içerisinde kendiliğinden kapanırken, erişkin hastalarda kapanmaz. Çocuklar, bazen kapanmayan göbek fıtıkları nedeni ile ameliyat edilebilir. Sonradan oluşan erişkin hastalarda ise göbek fıtığının tek tedavisi cerrahidir. Eğer tedavi edilmezlerse gittikçe büyür ve karmaşık hale gelebilirler.”

FITIK SEBEBİ İYİCE ARAŞTIRILMALI

Prof. Dr. Emin Ersoy, bazen açık ameliyat sonrasında da yara yerinden oluşan kesi fıtıkları görülebildiğini, ameliyat sonrası sağlıklı iyileşen bir kesi yerinde fıtık görülme oranı yüzde 1-2 iken, yara yerinin iltihaplanması durumunda bu oranın yüzde 30-40 kadar yükselebildiğini belirtti.

Sık görülen fıtıklardan birinin de kasık fıtıkları olduğunu ifade eden Prof.Dr.Ersoy, bu konu ile ilgili önemli şu uyarılarda bulundu; “Karın ön duvarında görülen bu fıtıkların tümünde korkulan şey, fıtık kesesinin içerisine bağırsakların girerek boğulmasıdır. Bu olay fıtık olgularında görülebilecek en tehlikeli durumdur. Eğer bağırsak girmişse bu bir şekilde ya acil olarak tekrar hekim tarafından içeri itilerek veya bu işlem yapılamaz ise cerrahi olarak içeri yerleştirilmelidir. Aksi taktirde içeri itilemeyen bu bağırsağın kan dolaşımı bozulup delinerek, hayatı tehdit eder durumlar oluşturabilirler. Bu nedenle karın ön duvarında büyüyüp küçülen ve ağrıyan bir kitle olarak başlayan fıtık, hayatı tehdit eder bir durum olmadan ameliyat edilmelidir.”

Prof. Dr. Ersoy, özellikle yaşlı hastalarda ansızın belirgin hale gelen fıtık olgularında mutlaka karın içerisinde basıncı artıran, prostat büyümesi, kalın bağırsak kitleleri, karın boşluğu kitleleri, kabızlık gibi nedenlerin araştırılarak belirlenmesi gerektiğini ifade etti. Yaşlı hasta grubunda karın boşluğu kanserlerinin çok önemli olduğuna vurgu yapan, Prof.Dr. Emin Ersoy, oluşan fıtığın da sadece onarılıp geçilmemesi, oluş nedeninin araştırılması gerektiğini söyledi.

ERİŞKİNLERDEKİ BÜTÜN FITIKLARIN TEDAVİSİ CERRAHİ YÖNTEMDİR

“Erişkin hastalarda görülen bütün fıtıkların tedavisi cerrahidir” diye konuşan Gazi Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Ersoy, “Cerrahi teknikte açık ve laparoskopik (kapalı) yöntemler hastaya göre hekim tarafından seçilmelidir. Eğer tek taraflı bir kasık fıtığı ise açık yamalı bir yöntem genellikle tercih edilirken, iki taraflı kasık fıtıkları ve tekrarlamış olanlarda laparoskopik yöntem tercih edilmelidir. Kesi yeri fıtıklarında da ilk kez ameliyat yapılacaksa, yamalı olarak yapılan onarımlar en sık tercih edilirken, 2 cm’den küçük göbek fıtıklarında sadece dikiş ile, 2 cm üstündeki fıtıklarda yama ile onarımlar en sık tercih edilenleridir.” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Emin Ersoy, bütün karın ön duvarı fıtıklarının tek tedavi seçeneği cerrahi olduğunu, korseler, kasık bağları gibi yöntemlerin fıtığı tedavi etmedikleri gibi ameliyatı da güçleştirdiğini sözlerine ekledi.

Okunma Sayısı: 1188
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı