"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Devlet kahveye ayar verdi

03 Mart 2016, Perşembe 18:06
Türk Gıda Kodeksi Kahve ve Kahve Ekstraktları Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, krema veya süt aroması gibi süt ürünü muhteviyatı varmış gibi gösteren aroma vericiler ve kahve tat ve kokusunu taklit eden aroma vericiler kullanılmayacak.

Kahve ve kahve ekstraktlarının tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, hazırlama, işleme, muhafaza, depolama, taşıma ve piyasaya arzını sağlamak üzere ürün özelliklerini belirlemeyi amaçlayan söz konusu tebliğ; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlandı. Avrupa Birliği mevzuatına uyum çerçevesinde tebliğin yayımı tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecileri, 01 Eylül 2016 tarihine kadar bu tebliğ hükümlerine uyum sağlayacak.

Çiğ çekirdek kahve, kavrulmuş kahve çekirdeği, öğütülmüş kahve ve kahve ekstraktı, çözünebilir kahve ekstraktı veya çözünebilir kahveyi kapsayan tebliğ, ‘çözünebilir café torrefacto’yu, diğer bitkilerden elde edilen kahveleri ve kahveli ürünleri kapsamıyor.

2011 tarihli Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'ne göre hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Kahve ve Kahve Ekstraktları Tebliği’nde ürün özellikleri ise şöyle sıralanıyor:

“- Çiğ çekirdek kahve kendine özgü renk, tat ve kokuda olmalı. Çiğ çekirdek kahvede böcek, kemirici hayvan ve bunların kalıntıları bulunmamalı.

- Çiğ çekirdek kahvede, kusurlu tane ve yabancı madde miktarı toplamı ağırlıkça yüzde 5’i aşmamalı.

- Kavrulmuş kahve çekirdeğinde yabancı madde bulunmamalı ve kusurlu tane miktarı toplamı ağırlıkça yüzde 5’i aşmamalı.

- Çiğ çekirdek kahvede kafein miktarı kuru maddede ağırlıkça en az yüzde 0,8 olmalı.

- Çiğ çekirdek kahvede rutubet miktarı ağırlıkça yüzde 8’den az ve yüzde 14’ten fazla olmamalı.

- Kafeinsiz kavrulmuş çekirdek kahve ve kafeinsiz öğütülmüş kahvenin kuru madde esası üzerinden suda çözünen madde miktarı ağırlıkça en az yüzde 22 olmalı.

- Kurutulmuş ve macun haline getirilmiş kahve ekstraktı, kahvenin ekstraksiyonu ile elde edilen kahve ekstraktı dışında herhangi bir bileşen içermemeli. Ancak sıvı kahve ekstraktı ağırlığının yüzde 12’sini geçmemek kaydıyla kavrulmuş veya kavrulmamış şeker içerebilir.

- Ürünlerin içeriğinde bulunan yağ ve diğer unsurlar alınarak ve zararsız da olsa herhangi bir yabancı madde ilave edilerek ürünün karakteristik özellikleri değiştirilemez.”

Ürünlerde kullanılacak katkı maddelerinin, 2013 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde yer alan hükümlere uygun olması gerekiyor. 

AROMA VERİCİLER VE AROMA VERME ÖZELLİĞİ TAŞIYAN GIDA BİLEŞENLERİ

Ürünlerde 2011 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Aroma Vericiler ve Aroma Verme Özelliği Taşıyan Gıda Bileşenleri Yönetmeliğinde yer alan doğal aroma vericiler, etil vanilin ve aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri Ek-1, Ek-2 ve Ek-3’teki ürün özellikleri saklı kalmak koşuluyla kullanılabilecek. Ancak krema veya süt aroması gibi süt ürünü muhteviyatı varmış gibi gösteren aroma vericiler ve kahve tat ve kokusunu taklit eden aroma vericiler kullanılmayacak.

Tebliğ ile Bulaşanlar, Pestisit Kalıntıları, Hijyen ve Ambalajlama kuralları da düzenlendi. Ayrıca Taşıma ve depolama, Numune alma ve analiz metotları, İdari yaptırım, Avrupa Birliği mevzuatına uyum ve Avrupa Birliği'ne bildirim şartları güncellendi. 

Yeni Türk Gıda Kodeksi Kahve ve Kahve Ekstraktları Tebliği ile birlikte 2006 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Kahve ve Kahve Ekstraktları Tebliği (Tebliğ No: 2006/52) yürürlükten kaldırıldı.

UYUM ZORUNLULUĞU

Tebliğin yayımı tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecileri, 01 Eylül 2016 tarihine kadar bu tebliğ hükümlerine uyum sağlayacak. Belirtilen tarihe kadar 02 Aralık 2006 tarihli ve 2006/52 numaralı önceki tebliğ hükümlerinin uygulanmasına devam edilecek.

Okunma Sayısı: 1180
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı