"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Obezite küresel bir krize dönüşüyor: ''Acıkmadan yeme, doymadan kalk''

04 Nisan 2016, Pazartesi 10:38
Bilim insanları, dünyada aşırı kilolu insanların sayısının, normalden zayıf insanların sayısından fazla olduğunu açıkladı.

Voice of America (Amerika'nın Sesi)'nin haberine göre, 'dünyanın en kapsamlı obezite araştırması' olarak adlandırılan çalışmada, Londra Kraliyet Üniversitesi’inden araştırmacılar, 1975 - 2014 yılları arasında, toplam 20 milyon yetişkinin BMI olarak adlandırılan vücut kitle endekslerini karşılaştırdı. Sonuçlara göre, 40 yıllık süreçte obezite ile mücadele eden erkelerin oranı üç katına çıkarak, yüzde 3,2’den yüzde 10,8’e yükseldi. Kadınlar için ise bu oran, yüzde 6,4’ten yüzde 14,9’a yükselmiş durumda. 

Bu sonuçlara göre, 2014’te dünyada 266 milyon erkek ve 375 milyon kadın 'obez' olarak nitelendirildi. İnsanların günümüzde 1975’e göre ortalama 1,5 kg daha fazla ağırlığa sahip olduğu ortaya çıktı. 

Kraliyet Üniversitesi’nin çalışmasının baş uzmanlarından Majid Ezzati, “Dünyada kiloları sağlıklarına ciddi tehlike oluşturan kişilerin sayısı daha önce görülmemiş kadar çok. Aşırı obezite sorunu, kalp-damar ya da diyabet ilaçları ile çözülebilecek bir şey değil, çok daha kapsamlı çabalar gerektiriyor. Yapılabilecekler arasında, sağlıklı besinlerin satış fiyatlarının uygunlaştırılması ya da yüksek şekerli ve işlenmiş gıdalara daha fazla vergi uygulanması var" dedi. 

Obezite ile mücadele eden kişilerin artışının devam etmesi durumunda, 2025 yılında, dünyadaki erkeklerin yüzde 18’inin, kadınlarınsa yüzde 21’inin obezite hastası olacağı belirtiliyor. Kraliyet Üniversitesi’nin bu araştırması The Lancet isimli akademik tıp dergisinde yayınlandı.

''Acıkmadan yeme, doymadan kalk''

http://www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/acikmadan-yeme-doymadan-kalk_392045

Sünnet-i Seniyye'yi tasdik etti: ''Az az, sık sık yemek'' efsanesi çöktü

Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, yaratılış ağacının en güzel meyvesi olarak san'at ve hikmetle tasarlanan insanın yaratılışındaki harikalara dikkat çekerek "İnsan organizması kendini tamir ve tedavi etmek konusunda büyük bir yeteneğe sahiptir" diyen Prof. Yörükoğlu, oruç mucizesini ve diyetlerin tehlikesini anlattı.

http://www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/sunnet-i-seniyye-yi-tasdik-etti-az-az-sik-sik-yemek-efsanesi-coktu_388622

''Yiyin, için, fakat israf etmeyin.''

Büyük İslam Alimi Bediüzzaman Said Nursi, Kur'an-ı Hakim'in hakikatli ve nurlu bir tefsiri olan Risale-i Nur'da konuyla ilgili olarak ve daha kapsamlı konuları içine lacak şekilde kaleme aldığı İktisat Risalesi'nde önemli hatırlatmalar yapmaktadır.

''Yiyin, için, fakat israf etmeyin.'' ayet-i kerimesinin tıp noktasında tefsiriyle ilgili olarak İbni Sina'nın sözüne yer veren Bediüzzaman iktisat ve kanaati tavsiye etmektedir.

19. Lem'a'da yer alan ilgili bölüm şu şekilde:

'' (...) İslâm hükemasının Eflâtun’u ve hekimlerin şeyhi ve feylesofların üstadı, dâhî-i meşhur Ebu Ali İbni Sina, yalnız tıp noktasında, ''Yiyin, için, fakat israf etmeyin.'' (A’raf Suresi: 31.) ayetini şöyle tefsir etmiş.Demiş:

 “İlm-i tıbbı iki satırla topluyorum. sözün güzelliği kısalığındadır. Yediğin vakit az ye. Yedikten sonra dört beş saat kadar daha yeme. Şifa hazımdadır. Yani, kolayca hazmedeceğin miktarı ye, nefse ve mideye en ağır ve yorucu hâl, taam taam üstüne yemektir.” Haşiye

Haşiye: Yani, vücuda en muzır, dört beş saat fasıla vermeden yemek yemek, veyahut telezzüz için mütenevvi yemekleri birbiri üstüne mideye doldurmaktır.''

Risale-i Nur Külliyatı'ndan Lem'alar isimli eserden On Dokuzuncu Lem’a olan İktisat Risalesi'nin tamamını okumak için tıklayınız: 

http://www.yeniasya.com.tr/risaleinur/lemalar/#352

Güzel bir Sünnet-i Seniyye: Öğle uykusu tansiyona iyi geliyor!

Yunanistan’ın başkenti Atina’da, Asklepieion Voula Genel Hastanesi’nde yapılan araştırma; Peygamber Efendimizin -Aleyhissalatu Vesselam- Sünnet-i Seniyye'sinin ne derece önemli olduğunun ve Sünnet-i Seniyye'ye sıkıca tutunmanın, hayatımızı Sünnet-i Seniyye'ye göre şekillendirmenin, her iki dünyamızın sıhhat, selameti ve kalitesi açısından ne kadar nurlu sevaplı bir vazife olduğunun binler örneğinden sadece birtanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Konuyla ilgili haberin tamamını okumak için tıklayınız;

http://www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/guzel-bir-sunnet-i-seniyye-ogle-uykusu-tansiyona-iyi-geliyor_355029

Risale-i Nur Külliyatı'ndan Lem'alar isimli eserden On Birinci Lem'a olan ve Sünnet-i Seniyye'nin mahiyeti ve önemi hakkındaki hakikatleri ihtiva eden risaleyi okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/risaleinur/lemalar/#172

Okunma Sayısı: 1420
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı