"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Toplumdaki sorunlar çocuklara da yansıyor

09 Aralık 2016, Cuma
Yayıncı Dr. Melike Gündüz, toplumda hangi sorun varsa bunun kısa zamanda çocuk edebiyatına yansıyacağının altını çizdi.

‘Çocuğun Algısına Dokunmak’ Teması ile TRT Çocuk kanalı tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı’nın ikinci gününde “Şiddetin Bir Anlatım Dili Olarak Kullanımı”, “Türkiye’de Çocuk Televizyonu Pratiği: İmkânlar ve Sorunlar” ve “Dijital Medya ve Güvenlik Sorunu” başlıkları işlendi. Konferansın ikinci gününün üçüncü oturumunda bir sunum yapan Erdem Yayın Grubu Genel Yayın Yönetmeni Dr. Melike Gündüz, toplumda hangi sorun varsa bunun kısa zamanda çocuk edebiyatına yansıyacağını söyledi. Gündüz, şöyle devam etti:

“Bugün ülkemizde peş peşe yayınlanan boşanmış aile kitapları, akran şiddeti, göç vb. temalı kitaplar, aslında bu problemlerle karşılaşan çocukların bu meselelerin üstesinden nasıl geleceklerine dair ipuçları verdikleri, çocukları rahatlattıkları için yazılıyor ve yayınlanıyor. Tacizle karşılaşan, fakat bunu ifade edemeyen bir çocuk ancak kendisi gibi bir çocuğun hikâyesi ile karşılaştığında cesaretlenir. Bibliyoterapi diye adlandırılan bu tedavi yöntemi edebiyat eserleri ile bireyleri tedavi etme şeklidir. Çocuğun bir kitabın, bir filmin, bir oyunun kahramanı ile özdeşleşmesi, kendi problemini ifade edebilme cesaretini bulabilmesi için atılabilecek adımlardan birisidir. Dolayısıyla şiddetten arındırılmış, idealize edilmiş, küçük meseleler üzerinden abartılı merak duygusu ile kurgulanmış bir metin yerine, artık çocukların her gün yüz yüze geldikleri temel sorunlara çözüm öneren, hayatın gerçeklerine dokunan metinleri yayınlamayı tercih ediyoruz. Eğer böyle yapmazsak aslında çocukları kendi dünyaları içinde yapayalnız bırakmış oluyoruz.”

İstanbul - Yeni Asya

Çocuk eğitimi ile ilgili önemli makaleler:

Sabırsız ebeveynler ve hırçın çocuklar

Okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/nazli-solmaz/sabirsiz-ebeveynler-ve-hircin-cocuklar_417323

Risale-i Nur'dan: Çocuklar küçük yaşlarda kuvvetli bir iman dersi almalı

Bir çocuk, küçüklüğünde kuvvetli bir ders-i imanî alamazsa, sonra pek zor ve müşkül bir tarzda İslâmiyet ve imanın erkânlarını ruhuna alabilir. Adeta gayr-ı müslim birisinin İslâmiyeti kabul etmek derecesinde zor oluyor, yabani düşer.

Okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/risale-i-nur-dan/cocuklar-kucuk-yaslarda-kuvvetli-bir-iman-dersi-almali_205755

Uzmanlardan ailelere önemli tavsiyeler: 'İyi' çocuk yetiştirmenin püf noktaları...

Uzman Psikolog Gamze Eser, çocuklarla iletişim kurarken kullanılan cümlelerde özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Çocuklarla kolay iletişim kurulabileceğini belirten Eser, “Onları uyarırken hep olumlu sözcükler kullanmaya özen gösterirseniz sizi anladıklarını ve uyarılarınızı dikkate aldıklarını fark edeceksiniz.” dedi.

Okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/uzmanlardan-ailelere-onemli-tavsiyeler-iyi-cocuk-yetistirmenin-puf-noktalari_392573

Psikolog Merve Koyuncu: Çocuklar, hata yapar

Şunu hatırda tutmak lazım. Hata yapmak bu dünyada en çok çocukların hakkı. İlâhî sistem bile belli bir yaşa kadar ona ceza vermiyor ve hiçbir yaptığından mesul değil.

Okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/roportaj/psikolog-merve-koyuncu-cocuklar-hata-yapar_403170

'İyi' çocuk yetiştirmek...

Okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/iyi-cocuk-yetistirmek_386017

Cenab-ı Hakk'ın değerli emanetleri: Çocukların talimi ve manevi eğitim

Cenab-ı Hakk'ın bir güzel emaneti ve hediyesi olan çocukların eğitimi oldukça önemlidir.

Çocukların öncelikli hedef olarak hem dünya hem de ahiret hayatlarını tehlikelerden korumak ve çocukların maddi ve manevi ihtiyaçlarını gidermek anne ve babaların en önemli vazifelerindendir. 

Konuyla ilgili olarak Yeni Asya Eğitimci Yazarı Abdülbaki Çimiç'in Risale-i Nur Külliyatı'nan ilhamla kaleme aldığı önemli makaleyi istifadenize sunuyoruz;

http://www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/cenab-i-hakk-in-degerli-emanetleri-cocuklarin-talimi-ve-manevi-egitim_364460

Çocuk eğitimine dair anekdotlar

Tesettür Risalesi’ni okuyan herkesin ezberindedir; Üstadın annesi için söylediği, “seksen bin zatlardan aldığım dersten kuvvetlidir, annemden aldığım manevî telkinat” şeklindeki sözleri…

Okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/cocuk-egitimine-dair-anekdotlar_369016

Cenab-ı Hakk'ın değerli emanetleri: Çocuk eğitiminin püf noktaları...

Okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/cenab-i-hakk-in-degerli-emanetleri-cocuk-egitiminin-puf-noktalari_378568

Etiketler: çocuk eğitimi
Okunma Sayısı: 1199
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı