"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Anlamadınız mı, yoksa kabul mü etmiyorsunuz?

Ali FERŞADOĞLU
07 Şubat 2018, Çarşamba
Size yapılan bir haksızlık ve zulüm karşısında ne yaparsanız? Elinizden gelirse, fiilen mukabele ederseniz. Elinizden gelmezse sözlü mukabelede bulunursunuz.

Hakkınızın alınması, yapılan zulme son verilmesi için şikâyet eder, yetkililerden yardım istersiniz.

İlgililer ilgilenmezse “semavata işittirecek derecede” bağırırsınız!

Çünkü, “medeni tabiatlı olduğundan hakkınızı insanlar içinde aramaya mükellefsiniz!” “Velateziru vaziretun vizre uhra/Hiçbir günahkâr başkasının günahını yüklenmez.”1 Canımızı sıkıyorsa, başkalarının canının yanmasını istemiyorsak meşrû dairede hakkımızı ve başkalarınında hakkını aramalıyız!

Zira, “İnsan medeni-i bittab olduğundan ebnâ-yı cinsinin hukukunu muhafazaya ve hakkını onlar içinde aramaya mükelleftir.”2 

Cesaretle haykırmalıyız:

“Kendim için istediğim gibi, herkes için de adâlet istiyorum!”

“Kendim için istediğim gibi, herkes için de hak ve hürriyet istiyorum!”

Dikkat edelim ki, siyaset dairesinin, “Büyük dairenin câzibedarlığı cihetiyle küçük dairedeki lüzumlu ve ehemmiyetli hizmeti bıraktırıp lüzumsuz, mâlâyani ve âfâkî işlerle meşgul eder. Sermaye-i hayatını boş yerde imha eder. O kıymettar ömrünü kıymetsiz şeylerde öldürür. Ve bazen bu harp boğuşmalarını merakla takip eden, bir tarafa kalben taraftar olur. Onun zulümlerini hoş görür, zulmüne şerik olur.”3

Yoksa, “Zalumen cehüla” (O insan cidden çok zalim, çok cahil)4 sırrını anlayamamış mısınız?

Anlamışsınız da kabul mü etmiyorsunuz? Kabul etmişsiniz de sonucunu mu düşünmüyorsunuz?

Bilmiyor musunuz ki, zalimler er veya geç, ama mutlaka dünyada da cezalarını çekeceklerdir! Zira, “Âkıbet, ikaba delildir... Mâsiyetin ekseriya dünyada olan âkıbeti bir emare-i hadsiyedir ki, cezasında bir ikab vardır… Acaba kim vardır ki, küçücük bir tecrübe geçirmemiş ve dememiş ki, ‘Filân adam fenalık etti, belâsını buldu!”5 

Dipnotlar: 1- En’âm Sûresi, 6:164; İsrâ Sûresi, 17:15; Zümer Sûresi, 39:7. 2- Bediüzzaman Said Nursî, Münâzarât, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 1999, s. 137 3- Bediüzzaman Said Nursî, Şuâlar, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 1999, s. 184. 4- Ahzab Sûresi, 33/72. 5- Bediüzzaman Said Nursî, Sünûhat, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 1999, s. 21.

Okunma Sayısı: 3482
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • eyup demirci

  7.2.2018 13:57:00

  ZÂRİYÂT-51: ALLAH ile birlikte başka ilahlar edinmeyin. ŞUARÂ-213: Sakın Allah ile beraber başka bir ilâha da dua etme. HİCR-96: Onlar ki; Allah'la beraber başka bir tanrı edinirler. Onlar yakında bileceklerdir. MERYEM-81: Kendileri için destek sağlasınlar diye Allah'tan başka ilâhlar edindiler. İsra 22. ayet: Allah ile beraber başka ilahlar edinme, yoksa kınanmış ve kendi başına (yapayalnız ve yardımcısız) bırakılmış olursun.

 • eyup demirci

  7.2.2018 13:50:14

  sayin yazar bu konu hakkinda ne kadar yazi yazilsa az cunku cogu dindar(!) gazeteler haksizligin sonuna kadar destekcisi ve alkiscisi olmus Yeni Asya haric. Yeni Asyadan baska zulme zulum diyen ve bu nedenle bedel odemis odemeye devam eden baska bir gazete yok maalesef. Yazinizda " Anlamadınız mı, yoksa kabul mü etmiyorsunuz?" demissiniz. Anliyorlar bal gibi ama anlamak islerine gelmiyor

 • Ali Tam

  7.2.2018 12:34:43

  Adalet Hakk ve Hukuka sadakat ve talep illaki dogrudan sahsi menfaatlere bagli degildir, böyle olsa kimse kimsenin zulme ugramasini umursamaz. VİCDAN insani Adaletin Hakkin ve Hukukun çignendiği yerde rahat birakmiyor. Insanin bu durumda rahat olabilmesi için tüm iyi karekterlerinin üzerinden en büyük silindirlerle ezip geçmesi üzerine benzin döküp imha etmesi lazım ki muhtemelen rahatsız olmasın. Yani ancak seytana ve nefsine teslim ve kul olursa zulmün zuhurunda rahat eder, belki meş'um zevk alir. Saman altindan su yürütmek gibi delilsiz ithamlarla insanlara kuvvetle muhtemel suclu olabilir diyerek zulm edilemez. Bir delilden neş'et etmeyen bir ihtimalin ilmen hiç bir ehemmiyeti yoktur.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı