"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bence en zeki kuş karga değil, hüdhüd kuşu!

Ali FERŞADOĞLU
12 Temmuz 2018, Perşembe
Ama, bana sorarsanız kuşların en hem en akıllısı, hem en zekisi hüdhüd kuşu olmalı. Kur’ân-ı Kerîm Hz. Süleyman’dan bahsederken diğer vasıfları yanında kendisine kuş dilinin öğretildiğini ve onlardan müteşekkil orduları bulunduğu bildirilirken; hüdhüd kuşu ile ilgili şu mealde bir âyet de var: “Ve kuşları teftîş edip, şöyle dedi: ‘Bana ne oldu da Hüdhüd’ü göremiyorum, yoksa kayıplardan mı oldu?” (Neml Sûresi, 20.)

Yeni Asya’da okuduğum şu haber dikkatimi çekti, dikkatinizi çekeyim istedim: ”İlim adamlarının yiyecek otomatıyla yaptığı test, kuş türlerinin en zekisinin kargalar olduğunu ortaya koydu.” (Yeni Asya/29 Haziran 2018.)

En zeki kuş karga dediler, ama, yine de kuş beyinli! Bence henüz en zeki kuşun karga olduğu tam olarak belli değil! Zira, kargalarla test, deney yapılmış, başka başka kuşlarla yapılmamış!

Bana sorarsanız, karga gibi Kur’ân’da geçen bıldırcın da zeki olabilir. Güvercini unutmayalım. Zira, tarihte habercilik, posta işlerinde kullanıldılar. Zeki olmalılar ki, bu işleri yapabildiler.

Ha, bu arada insan gibi konuşan ve birçok kelimeyi ezberleyebilen papağan bence kargadan zekicedir.

“Ey dağlar ve kuşlar, onunla beraber tesbih edin” dedik. Demiri de onun için yumuşattık. (Sebe’ Sûresi: 10.), “Bize kuşların dili öğretildi. (Neml Sûresi: 16.) Kuşlar da onun etrafında toplanırdı. (Sâd Sûresi: 19.) meallerindeki âyetleri tefsir ederken, şu hakikati nazara verdi:

“Acaba bu mümkün müdür, hakikat midir? “Evet, hakikattir. Mağaralı her dağ, her insanla ve insanın diliyle, papağan gibi konuşabilir.” (Bediüzzaman Said Nursî, Sözler, s. 235.)

Ama, bana sorarsanız kuşların en hem en akıllısı, hem en zekisi hüdhüd kuşu olmalı. Kur’ân-ı Kerîm Hz. Süleyman’dan bahsederken diğer vasıfları yanında kendisine kuş dilinin öğretildiğini ve onlardan müteşekkil orduları bulunduğu bildirilirken; hüdhüd kuşu ile ilgili şu mealde bir âyet de var: “Ve kuşları teftîş edip, şöyle dedi: ‘Bana ne oldu da Hüdhüd’ü göremiyorum, yoksa kayıplardan mı oldu?” (Neml Sûresi, 20.)

Hüdhüd, Hz. Süleymanın ordusunda yer almış, su arama işinde vazifelendirilmiş, Belkıs’ın bahçelerini gezmiş ve ondan haberler getirmiştir.

Hüdhüd’ün İslâmî literatürde “ebü’l-ahbâr, ebû seccâd” gibi birçok künyesi vardır. Arapça olan hüdhüd, Türkçe’de ibibik, büdbödek, çavuş kuşu; İngilizce’de hoop poo; Fransızca’da, huppe diye isimlendirilir... Yuvasını genellikle ağaç kovuklarına, duvar deliklerine ve kaya oyuklarına yapar. (EBr., VI, 47).

Hüdhüd, Talmud’da “yaban horozu” olarak adlandırılmakta (EJd., VIII, 970), Tevrat’ta eti yenilmeyecek kuşlar arasında sayılmaktadır (Levililer, 11/19; Tesniye, 14/18).

Hüdhüd kuşunun belli başlı diğer özellikleri ise şöyle sıralanır: Toprağın altındaki suyu görür. Eşine çok bağlıdır, eşi ölünce yeni bir eş aramaz. (Câhiz, III, 510-514).

Bu özelliklerini de nazara alırsak, en zeki kuş hüdhüddür, derim. Ve kuşlarla ilgilenen araştırmacı ve kuşbilimci ilim adamlarına “test” etmelerini tavsiye ederim.

Okunma Sayısı: 6050
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Kemal Refet AKAY

  14.7.2018 16:20:13

  S.A...Ali Abi,inş.iyisindir.Rize'de oğlumuzun yanındayız.Hüdhüd kuşu ile ilgili yazınızı okudum.Çok teşekkür ve tebrik ederim.İlginç bir konu,ancak yazının-bence-yazının eksik kısmı var.Latif Nükteler'de yani 28.Lema'da Hz Üstad bu konuyu farklı boyutuyla yazmış.Bu konuyu oradan tamamlamalısın diye düşünüyorum.Yoksa yazı eksik kalır.Ayrıca Risale-i Nur'u'-da nazar vermiş olursunuz.Hakkınızı helal edin,bize de dua edin...Öğretmen:KEMAL REFET AKAY-Rize (BURSA)

 • Ali R. Yardimoglu

  12.7.2018 19:06:41

  Tebrik ederim, barekAllah....

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı