"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Dinî meselelerde ilmî baskı diktatörlük getirir

Ali FERŞADOĞLU
29 Eylül 2017, Cuma
Avrupa, bu hürriyet içindeki meşveret sistemini her yerde kurmuştur.

Bugün, Kürtlerin de, Türklerin de, Arapların da, sair Müslüman devletlerin problemleri de ancak hürriyet / meşrûtiyet / demokrasi zemininde halledilebilir. Yoksa, “tanınma” veya başka yollar, problemi çözmez, daha da karmaşık hale getirir. 

Takip edelim:

“Bence taklidin temelini atıp, ihtilâfâtı (farklı fikrinde ısrar, fikr-i sabit), doğruya da muhalefet çıkarmakla, Mûtezile, Cebriye, Mürcie, Mücessime gibi dalâlet fırkalarını İslâmiyetten intâc eden (çıkmasına sebep olan) mesâil-i dîniyedeki istibdâd-ı ilmîdir. Dinî meselelerde ilmî baskı, diktatörlüktür.

 Yani, alternatif düşüncenin dillendirilmesine dahi müsaade etmemektir. Baskı şu: Mesele böyledir, ya buna inanırsın, uyarsın veya dinden çıkarsın! Ve nefsü’l-emirde mukayyed olan şeyde ıtlaktır. (Aslında o meselede, o gerçekte, o hakikatte sınırlı olan, sadece o meseleye mahsus olanı sınırsız kabul etmek ve her meseleye teşmil etmektir.)

Meşrûtiyet-i ilmiye hakkıyla teessüs etse (ilmi hürriyet, meşveret, fikir alış verişi, farklı fikirlere saygı tesis olunsa, yerleşse), meyl-i taharri-i hakîkatin (hakikati araştırma meyli) imdâdıyla, fünûn-u sâdıkanın muavenetiyle (doğru fenlerin yardımıyla), insafın yardımıyla, (insaf, yarım demektir. Benim düşüncem doğru ise, diğer yarı doğru karşıdakinde olabilir.) şu firâk-ı dâlle (sapıtmış mezhepler) Ehl-i Sünnet ve Cemaate dahil olacakları kaviyyen me’mûldür.”

Şu fırkalar, eğer, çendan bir hizip olarak görünmüyor, fakat efkârda tahallül ederek münteşiredir. Herkesin dimâğında onların meylettiği mesleğe meyelân bulunabilir. (Bu batıl mezheplerin herbirisi bir gurup olarak devam etmiyorsa da, zihinlerde yaşıyorlar. Yani, Ehl-i Sünnet’in bazı düşünceleri Mutezile, bazıları Mürcie olabilir.) Hattâ, eğer bir dimağ büyütülse, maânî tecsîm edilir ise, şu firak, sinematografvârî o dimağda temessül ettiği görülecektir.”1 

Dipnot: 1- Münâzarât, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 1999, s. 31-32.

Okunma Sayısı: 1182
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı