"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Gayb ilimleri ve seyr-i sülûk

Ali FERŞADOĞLU
07 Temmuz 2017, Cuma
Esrarlı gayb / batın / melekût / maddeötesi âlemlerini görmek ve bilmek mümkün mü?

Görülmeyen âlem gayb / batın / melekût, / maddeötesi / metafizik, ruh dünyasını bilmek, gözlemleyip keşfetmek itikadî / inanç esaslarıyla çelişkili gibi görünmektedir. 

Zira, Kur’ân’da, “Göklerde ve yerde Allah’tan başka kimse gaybı bilemez” diye beyan edilmektedir. Bu durumda gayb âlemine nasıl geçiş yapılabilir ve oradaki birtakım hakikatler nasıl bilinebilir? 

Hemen ifade edelim: 

Kastedilen “gayb,” izafi, nispi, yani göreceli olan gaybdır. Yoksa gerçek gayb, bildirilmedikçe, peygamberler dâhil Allah’tan başka hiç kimse bilemez. Ancak Kur’ân ve hadislerde mucîze nevinden istikbale dair bildirilenler gaybdan çıkmış, şahadet âlemine ayak basmış demektir. Bize göre hafi, gizlidirler, ama “gayb” değildirler. 

Bu meselenin püf noktası, gaybın iki kısımda anlaşılması gerektiğidir: 

 1- Mutlak gayb,

 2- İzafi/göreceli gayb. 

 Mutlak gayb, yalnız Allah’ın bildiği ve başkalarının bilmesinin asla mümkün olmadığı hususlardır. İzafi / göreceli gayb ise, bazılarının bildiği, gördüğü, hissettiği, bazılarının ise anlayamadığı, bilmediği gaybdır. Meselâ kişinin kalbindeki mânâlar kendisince gayb değilken, başkaları için gaybdır. Kanın içindeki alyuvar, akyuvar ve trombositler doktorlar için mâlûm, milyarlarca insan için ise gaybdır. Tabiattaki kanunlar da gaybdır. Keşfedilmeleriyle birlikte artık gayblıktan çıkarlar. 

“Gaybın anahtarları Allah’ın elindedir. Allah bildirmedikçe kimse gayba muttali olamaz. Gaybı bilen, O’dur. Gaybını, razı olduğu resülden başkasına bildirmez” âyeti, gayben nasıl bilinebileceğinin ipuçlarını verir. Dolayısıyla Peygamberimiz de (asm) kendi kendine gaybı bilmezdi. Belki Cenâb-ı Hak ona bildirirdi, o da bildirirdi.

 Kur’ân, “geçmişten, gelecekten haber vermesi, İlâhî hakikatleri, kevnî / tabiata dair gerçekleri ve ahiret âleminin sırlarını taşıması” açısından da mu’cîzedir. Hadis-i şeriflerde de gelecek önemli hadiseler, kıyamet alâmetleri ve ahiretle ilgili pek çok gaybî haberler yer almaktadır. Kur’ân, peygamberler, hadislerin bildirdikleri artık “mutlak” gaybdan çıkmış, izafi gayb şıkkına girmişlerdir. Yine, birçok tefsir ve özellikle Kur’ân ve Sünnet, hadisin günümüze bakan yönünü yorumlayan Risale-i Nur’da izafi pek çok gaybî, geleceğe dair İlahî ve kevnî hakikat ve müjde, haber mevcuttur. Yüzlercesi teyit edilmiştir...  

Okunma Sayısı: 1630
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı