"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İnsan-kâinat-gayb arasındaki bağlar

Ali FERŞADOĞLU
29 Kasım 2016, Salı
Önsezi, rüya, yakaza (uyku ile uyanıklık arası hal), keşif, bast-ı zaman (zamanın genişlemesi, tayy-ı mekân (kısa zamanda mesafeleri aşma) gibi harika hallerini, olağanüstü performanslarını özünü kavrayabilmek için öncelikle kevniyat/ tabiat ve gayb/meleküti, maddeötesi/metafizik âlemle ilgili bazı hakikatleri, bağlantıları formülleri, prensipleri dikkate almak gerekir.

Ve gelecek her bir alt başlık, bu prensipler çerçevesinde okunmalı: 

•Şu uçsuz bucaksız Kâinatın Yaratıcısı, sonsuz kudret, emir ve iradesiyle, havanın ve suyun her zerresini, bir arşı, yani kudret ve sanatının tecelli yeri yapmış, dünyada var olan telefon, telgraf radyo, (uydu, televizyon, bilgisayar, internet ve telsizlerin) sayısız muhtelif konuşmaların merkezleri, santralleri, alıcı ve vericileri, hadsiz işleri beraber ve bir anda yapabilecek şekilde yaratmıştır. Havanın bütün parçaları (atomları) bu kabiliyettedir.1 

•Madde, enerji, ses, görüntü, koku, desen, renk, elektrobiyomanyetik dalgalar vs. ile tümü iç içe istif edilmiş, kotlanmış, arşivlenmiş, programlanmış ve kaybolmayan muhteşem sanat eserleridir. Tüm ses ve görüntüler, bir zerrede arşivlenir ve bunlar asla kaybolmaz. Bu, yüce Yaratıcı’nın “Hafîz” (her şeyi koruyan, arşivleyen, kaydeden) isminin havaya da yansımasının gereğidir. 

•Ruh ve bedenimizde maddî ve manevî bütün görüntüleri algılayacak, seyredecek, izleyecek ve onların yapılarına uygun görme, algılama organları, yani alıcı ve vericiler yaratılmıştır. Duyularımız bile birçok imkânı bahşedebilecek özelliklere sahiptir. Görme sınırımız, morötesi ışınların dalga boyunun başladığı 400 milimikron ile, kırmızı ışınların dalga boyunun başladığı 700 milimikron arasındaki dalgalardır. Ancak göz, modern fotoğraf makinelerinin en iyisinden daha üstün, en hızlı filmlerden çok daha hassastır.2 

Ayrıca bize, su ve “hava molekülleri içindeki film âlemini görme”3 kabiliyeti de potansiyel yetenek olarak verilmiştir. Göremememizin sebebi, kalbimizde can kalmaması ve gafletin kalplerimizi tabiat bataklığında çürütmesidir. Yani duygu kanallarımızı dumura uğratmamız, devreden çıkarmamızdan ötürüdür.

•Kâinattaki bütün varlıkların maddî manevî özellikleri, bütün varlıkların duyu ve duyguları, his ve kabiliyetleri, hasletleri potansiyel olarak ruh ve bedenimize yerleştirilmiştir. Eğitim, terbiye ile bu potansiyelleri ortaya çıkarabilir, kapasitelerini fevkalade yükseltebiliriz.

Dipnotlar:

1-Bediüzzaman Said Nursî, Sözler, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 1999, s. 146-147.  2-Ekoloji, Prof. Dr. Yılmaz Muslu, s. 79.  3-age., s. 79.

Okunma Sayısı: 1309
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı