"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Müslüman, başka din mensuplarıyla ortaklık kuramaz mı?

Ali FERŞADOĞLU
11 Aralık 2017, Pazartesi
Dini hassasiyetleri ileri, ancak, bilgi ve muhakemeleri nâkıs olan bazı kardeşlerimiz; din hakkında ahkâm kesmeye pek hevesli.

Meselâ bunlardan birisi şöyle diyor:

“Hiçbir Müslüman  ehli küffar ile ittifak edemez. Ortaklık kuramaz. Ortak gaye güdemez. Ederse mutlaka onlardan olur.”

İşte, meali aşağıda nakledeceğimiz gibi olan âyetleri dikkate almadan, bunların da tefsirlerini bilmeden, öğrenmeden yapılan değerlendirmeler Kur’ân ve Sünnet’le çelişir. En iyisi böyle din hakkında “hüküm” verici değerlendirmelerden kaçınmaktır.

Dinî hakikatleri okuma, anlama, tefekkür, müzakere, mütalâa, anlatmaya devam edelim, ama, “hüküm” vermeyelim. Zira, Kur’ân ve Sünnet’ten “hüküm” çıkarma yetkisi “müçtehidlerin ve müceddidlerindir.”

Sıradan âlimlerin, fıkıhçıların değildir. Bizim gibi sıradan insanların hiç değildir, haddi de değildir! 

 “Adalet”, Adil ve Hak olan Rabbimizin yalnızca iki Esma-i Hüsna’sıdır. 

“Ey iman edenler! Adaletin/dürüstlüğün tanıkları olarak Allah için kollayıp gözetleyenler olun! Bir topluluğa karşı duyduğunuz kin, sizi adaletsiz davranmaya asla itmesin. Adaletli olun!”1 

Ve Müslümanlar adalet alanında diğer insanlarla ortak hareket etmeleri men edilmez. Allah sizi, din hakkında sizinle savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayan kimselere iyilik etmekten, onlara adaletli davranmaktan men etmez. Allah, adaleti ayakta tutanları sever.2  Adalet, okumak, tefekkür, araştırma, ilim/bilim, çalışma, hürriyet ve daha yüzlerce mesele, dinin alanına girer. Ve bu alanlarda, başka dinde olanlarla ortaklık kurmayı din yasaklamaz, Müslümanı men etmez.  

Evet, bütün bu mevzularda Müslümanlar, diğer din ve inançlardaki insanlarla ortak hareket edilebilir. Nitekim, fiilen de Müslüman ortak hareket ediyor.

TAZİYE: Cenâb-ı Erhamürrahiminin, başta Yazı İşleri müdürüm merhum Hüseyin Demirel’in ve Muhsin Demirel’in babası Ali Demirel Ağabeye ve cümlemizin merhumlarına rahmet, merhamet ve mağfiret eylesin.

Dipnotlar:

1- Maide Sûresi, 8. 2- Mümtehine Sûresi, 8.

 

 

Okunma Sayısı: 1314
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı