"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Müslümanların ve insanlığın ortak paydası: Hürriyet

Ali FERŞADOĞLU
28 Eylül 2017, Perşembe
Hangi din, hangi düşünce, hangi ırk, hangi coğrafyada bulunursa bulunsun, “ortak payda hürriyettir.”

Suâl: “Şimdi fenalığı da görüyoruz, iyiliği de görüyoruz. Meşrûtiyetin âsârı hangisi, ötekisinin âsârı hangisidir?”1

(Meşrûtiyet, padişahın, kralın başkanlığında parlamenter sistemdir. Demokrasi, başkanını halkın seçtiği parlamenter sistemdir. Kral ve başkanın sembolik değeri ve gücü vardır. Esas kararları parlamento alır, icra ve kontrol eder.)

Cevap: Ne kadar iyilik var, meşrûtiyetin ziyâsındandır; ne kadar fenalık var, ya eski istibdâdın zulmetinden, yahut meşrûtiyet nâmıyla yeni bir istibdâdın zulmündendir. Geri kaldı; tâ tâziyeden sonra vedâ edip, pederini takip etsin. Fakat, emîn olunuz, ziyâ galebe çalacaktır.

Suâl: “Meşrûtiyeti pekçok i’zâm ediyorsun (hürriyeti/meşrûtiyeti/demokrasiyi çok büyütüyorsun). Eskide rey-i vâhid idi (tek bir görüş vardı), milletten suâl yok idi (sorulmazdı); şimdi meşverettir, milletten suâl edilir. Millet, ’Ne için?’ der; ona, ’Ne istersin?’ denilir, işte bu kadar. Daha nedir, o kadar ilâveyi takıyorsun?”

Cevap: Zâten şu nokta bütün cevaplarımı tazammun etmiş. Zîrâ meşrûtiyet hükümete düştüğü vakit, fikr-i hürriyet meşrûtiyeti her vecihle uyandırır. Her nevide, her tâifede onun san’atına âit bir nevi meşrûtiyeti tevlid eder. Hattâ ulemâda, medâriste, talebede bir nevi meşrûtiyeti intâc eder. Evet, her tâifeye ona mahsus bir meşrûtiyet, bir teceddüt (yenileme) ilhâm olunuyor. İşte, şu arkasında şems-i saadeti telvih eden (Açıklayan, zâhir ve aşikâre kılan) ve temâyül ve incizap ve imtizâca yüz tutan lemeât-ı meşverettir ki (meşveret parıltıları, herkesin fikirleri), bana meşrûtiyet hükümetini bu kadar sevdirmiştir.”2

Bütün problemler, hürriyet/meşrûtiyet/demokrasi zemininde çözülecektir. Hatta, ilmî problemler dahil. İlmî meşveret, sahasında fikir ve ihtisas sahibi olan âlimlerin bir araya gelip meseleyi fikir hürriyeti çerçevesinde müzakere, mütalâa etmeleridir.

Dipnotlar:

1- Münâzarât. 2- Münâzarât.

.

Okunma Sayısı: 1138
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı