"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Neden halen onları destekliyorlar?

Ali FERŞADOĞLU
12 Ocak 2018, Cuma

Kardeşlerimizden birisi şu suali sordu: “Üstadımız Bediüzzaman, ‘Siyaset tabiblerinin reçetesi’ dediği Münâzarât ile Sünûhat’ta, 2500 sayfalık lâhikalarda ‘Hürriyetçileri, Demokratları desteklemeli’ dediği; su-i istimal ve istismar edilmemesi için de DP’ye (Demokratlara) apaçık oy verdiği halde; neden bazıları ‘siyasal dinci veya dindar siyasalcı müstebitlere’ oy verdi; pek çok fahiş hatalar yapmaya devam ettikleri halde, neden hâlâ yanlışlarını görmezlikten geliyorlar?”

Aslında onların iktidarı  desteklemeleri Risale-i Nur’dan veya bir hakikatten kaynaklanmıyor; tamamen meselelerden kaynaklanıyor. “Hubb-u cah, havf damarı (istikrarsızlık olur, ülke batar, işler karışır), tama (mala karşı açgözlülük), milliyetçilik damarı ve dünyanın cazibedar şeyleri” ve başka başka hesaplarla beklentiler...

Zira, önce “Risale-i Nur ne diyor?” diye araştırıp, istişare edip oy çokluğuna göre karar verip ona göre desteklemiyorlar! Beklenti, menfaat veya çeşitli hesaplardan dolayı önce destekliyorlar; sonra Risale-i Nur’dan deliller bulmaya çalışıyorlar!

AKP’yi veya başkanını desteklemenin temel sebebi, felsefik boyutu şöyle nazara veriliyor: “Nev-i beşere rahmet olan Kur’ân, ancak umumun, lâakal ekseriyetin saadetini tazammun eden bir medeniyeti kabul eder. 

Medeniyet-i hazıra, beş menfi esas üzerine teessüs etmiştir:

1. Nokta-i istinadı kuvvettir. O ise, şe’ni tecavüzdür.

2. Hedef-i kastı menfaattir. O ise, şe’ni tezâhumdur.

3. Hayatta düsturu cidaldir. O ise, şe’ni tenâzudur.

4. Kitleler mâbeynindeki rabıtası, âhari yutmakla beslenen unsuriyet ve menfi milliyettir. O ise, şe’ni müthiş tesâdümdür.

5. Cazibedar hizmeti, hevâ ve hevesi teşcî ve arzularını tatmindir. O hevâ ise, insanın mesh-i mânevîsine sebeptir.1 İşte, Demokratları (DP’yi) değil de, AKP’yi desteklemesinin sebebi, “medeniyet-i hazıranın/bugünkü medeniyetin” etkisinde kalmalarından do- layıdır. İktidardır, menfaat (ihale, ma- kam ve aynî, naktî iaşe, ibate) dağıtıyor, heva ve hevese hizmet ediyor!

Dipnot: 1- Bediüzzaman Said Nursî, Mektubat, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 1999, s. 458.

Okunma Sayısı: 3643
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • abdullah

  12.1.2018 08:56:01

  Allah razı olsun. Tespitleriniz çok güzel.İyi ki sizler gibi adaletten, ahlaktan yana, Bediüzzaman Hazretlerini hakkıyla anlayan risale-i nur talebeleri var.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı