"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Nefsimize hitap edip, kendimizi muhatap alabilmek!

Ali FERŞADOĞLU
13 Ekim 2016, Perşembe
Bu, eğitimin kesin bir prensibidir: “Nefsini ıslâh etmeyen başkasını ıslâh edemez!”

Bu şu demektir: Doktor olmayan tedavi edemez, usta olmayan iğne yapamaz.

Öyle ise, eğitime, nefis terbiyesine nefsimizden başlamalıyız.

Zaten, Nübüvvet (peygamberlik) yolu da bunu gerektirir.

“Mürebbi-i nüfus, muallim-i ukul” olan yüce Nebi, “Allah’ım beni göz açıp kapayıncaya kadar bile nefsimle başbaşa bırakma”1

Ve bütün müceddidler, müçtehidler, allâmeler, asfiyalar, aktaplar silsilesi bu formülü uygulamışlar ve bu metodu tavsiye etmişlerdir.

İşte Asr-ı Saadetteki nefis terbiyesi modelini çağımıza taşıyan Bediüzzaman da, onlara ittiba ederek önce kendisine hitap eder ve şöyle der:

“Ey insan!” dediğim vakit, nefsimi murad ediyorum. Bu ders kendi nefsime has iken, ruhen benimle münâsebettar ve nefsi nefsimden daha hüşyâr zâtlara, belki medâr-ı istifade olur…”2

Nefsini tebrie etmediğini (temize çıkarmadığını), onun her fenalığı istediğini, nefsiyle musalaha (anlaşma, sulh) yapmadığını söyleyen Bediüzzaman, Risâle-i Nur’da, yüzlerce yerde kendisine hitaplarından bazıları şöyle:

Ey bîçare nefsim!

Ey şikemperver nefsim!

Ey sabırsız nefsim!

Ey dünyaperest nefsim!

Ey kör nefsim! Ey ayıplı ve kusurlu nefsim!

Ey sû-i vesveseden meyus nefsim!

Ey feryat eden nefsim!

Gençliğinde gülmüş, şimdi güldüğüne ağlayan nefsim!

“Yâ Rabbî ve yâ Rabbe’s-Semâvâti ve’l-Arâdîn! Yâ Hàlıkî ve yâ Hàlık-ı Küll-i Şey!

Gökleri yıldızlarıyla, zemini müştemilâtıyla ve bütün mahlûkàtı bütün keyfiyâtıyla teshîr eden kudretinin ve irâdetinin ve hikmetinin ve hâkimiyetinin ve rahmetinin hakkı için, nefsimi bana musahhar eyle (emrime ver, ele geçirmemi sağla…)! Ve matlûbumu bana musahhar kıl!”3

Nübüvvet yolunun metodu bu.

Dipnotlar: 1- İbn-i Hanbel, V, 42. 2- Bediüzzaman Said Nursî, Sözler, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 1999, s. 243. 3- Bediüzzaman, Lem’alar, s. 363.

Okunma Sayısı: 2403
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı