"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Örtünmenin psikolojisi

Ali FERŞADOĞLU
06 Şubat 2018, Salı
İnsan, Allah’ın isim ve sıfatlarına câmî (barındıran) bir aynadır. Allah’ın Settar sıfatı, “örten” demektir.

İnsan da, örtünerek, bu tecelliye mazhar olduğunu ilân eder. Ki, insaniyetin vasıflarından birisi de budur. 

Örtünme, insanlar içindir ve aralarındaki “hayâ, edep” duygusunu dengeler. 

Ayrıca örtünme, imân, ibâdet, ahlakla da ilgilidir. Yani, ferdî, ailevi ve sosyal hayatın huzur ve mutluluğuna bakan yönleri de vardır. 

Örtünme, erkek ve kadınlar, daha doğru bir tâbirle “insanlar” için fıtrîdir, yaratılışın gereğidir. Bilhassa kadınlar daha çok örtünmeye psikolojik olarak mecburlar. Zira kadınlar nazik, zayıf ve nazenin olarak yaratılmışlar. Kendilerini ve hayatlarından ziyade sevdikleri yavrularını himaye edecek bir erkeğin yardımına muhtaçlar. Bunun için de kendilerini sevdirmek ve nefret ettirmemek, istiskale (soğuk davranışlara, baskılara), ithamlara, kıskançlıklara ve bunların getirdiği darbelere mâruz kalmamak için örtünmeye yaratılışları icabı isterler. 

Örtü, kadınlar için fıtrîdir ve fıtratları iktiza ediyor. (Erkekler için de bu geçerlidir) Çünkü kadınlar hilkaten zayıf ve nazik olduklarından, kendilerini ve hayatından ziyade sevdiği yavrularını himaye edecek bir erkeğin himaye ve yardımına muhtaç bulunduğundan, kendini sevdirmek ve nefret ettirmemek ve istiskale mâruz kalmamak için fıtrî bir meyli var. 

Allah neden örtünmeyi emretmiştir? “Evvelâ, Sâni-i Zülcelâl nasıl ki kemâl-i ehemmiyetle san’atını güzel göstermek istiyor ve müstekreh şeyleri perdeler altına alıyor ve nimetlerine, o nimetleri süslendirmek cihetiyle nazar-ı dikkati celb ediyor. Öyle de, mahlûkatını ve ibâdını sair zîşuurlara güzel göstermek istiyor. Çirkin vaziyetlerde görünmeleri, Cemîl ve Müzeyyin ve Lâtîf ve Hakîm gibi isimlerine karşı bir nevi isyan ve hilâf-ı edep oluyor. İşte, Sünnet-i Seniyyedeki edep, o Sâni-i Zülcelâlin esmâlarının hudutları içinde bir mahz-ı edep vaziyetini takınmaktır.”1 

Ancak, günümüzde arabesk örtünme, yani üstü kaval, altı şişhane örtünme… Tesettürsüz tesettür! Başörtüsüz başörtüler, pantolonlu, zıpkın tesettür, Müslümanlığın psikolojisini bozuyor!

Dipnot: 1- Mektûbât, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 1999, s. 290

Okunma Sayısı: 1923
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı