"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Risale-i Nur’u, Yeni Asya’dan başka ilân eden yok

Ali FERŞADOĞLU
11 Ekim 2018, Perşembe
Geçen hafta sonu ve bu hafta başı Eskişehir Kitap Fuarı’nda imzada idim. Şimdiye kadar katıldığım fuarların en bereketlilerindendi.

Tanımadığımız pek çok gençle sohbet ettik. Birkaç grup mağdur gelmişti. Biz onları teselli, onlar Yeni Asya’yı tebrik ettiler.

Esasında manşet cümlem şu: Fuarı dolaştık, Risale-i Nur’u, Yeni Asya’dan başka ilân eden yoktu. Ne diğer gruplarımız, ne Diyanet İşleri Başkanlığı. Zaten Diyanet, Risale-i Nur’un basımını, dağıtımını durdurmuştu. Her ne ise, bu ayrı bir mevzu.

Diğer gruplarımızı anlamak mümkün değildir. Kimisi dersleri, sohbetleri bile iptal etmiş. Barla ziyaretleri bitmişti. Risale-i Nur’u ilân eden, meydanlarda olan yalnızca Yeni Asya var. Haza min fadli Rabbi!

Yeni Asya Bediüzzaman’ın şu direktifiyle kurulmuştur: “Bu zamanda Nurlar’la hizmet-i imaniye, her tarafta ilânatla ve muhtaç olanların nazar-ı dikkatlerini celb etmekle olur.” 1 

Ehlince malûmudur: Yeni Asya’nın tek bir gayesi, misyonu, sebeb-i vücudu vardır: Kur’ân ve Sünnet-i Seniye’nin bu zamandaki iman, ibadet, ahlâk, ukubat, içtimaî, siyasî ölçü, prensip ve hizmet stratejilerini ortaya koyan, bütün sorularımızı doğru olarak cevaplandıran, mânevî bütün hastalıklarımızı teşhis edip tedavi formülleri gösteren, bütün müşküllerimizi/problemlerimizi çözen muhteşem Risale-i Nur tefsirini ve müellifi Bediüzzaman Said Nursî’nin ilmî ve mânevî şahsiyetini, fikirlerini anlamak, yaşamak, anlatmak, yaymaktır. 

Muarızlarının da gözlemi budur:

“Yeni Asya hiç bıkmadan usanmadan her gün Said Nursî ve Risale-i Nur pompalıyor.” 2 tesbitini teyid ediyor.

Fuarda bizkez daha gözlemleyip yaşadık: “Biz hizmetkârız. Risale-i Nur’un vazifesi imanı kuvvetlendirip kurtarmaktır. Dost ve düşmanı tefrik etmeyerek hizmet-i imaniyeyi hiçbir tarafgirlik girmeyerek yapmaya mükellefiz.”3 

Evet, “Programımız budur ki: Dünya bir misafirhânedir. İnsan ise, onda az duracaktır ve vazifesi çok bir misafirdir ve kısa bir ömürde hayat-ı ebediyeye lâzım olan levâzımâtı tedârik etmekle mükelleftir. En ehem ve en elzem işler takdim edilecektir.” 4

Ve Yeni Asya’nın her hal ve şartta, “Demokrasiyi, hukuku, adâleti, hak ve hürriyetleri esas alan, darbe ve müdahalelere karşı durup kararlılıkla mücadele eden, dinin siyaset ve ticaret başta olmak üzere hiçbir dünyevî hedefe âlet edilmemesini esas alan bir çizgiyi takip etmiştir” ve etmeye de devam edecektir.

Fuarın her şeyini üstlenen Eskişehir hizmet kahramanlarını ve organizatörü Cesim Aydın’ı tebrik ederim. Daha nice nurlu fuarlarda buluşmak dileğiyle.

Dipnotlar:

1- Lem’alar, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 1999, s. 265. 2- Kemalist, M. Arif Demirer, Anayurt gazetesi, 21.10.13. 3- Şuâlar, s. 3419. 4-Sözler, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 1999, s. 241.

Okunma Sayısı: 1464
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali R. Yardimoglu

  11.10.2018 02:39:25

  SA, lutfen mumkunse Safa Mursel' in Devlet Felsefesi adli kitabi, hem bu sefer kirmizi cildli, basilsa....ben de 70' li yillarda basilmis, mavi kapakli hali ile var, ve muhtesem 1 duzenlemedir.....

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı