"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Rüyalar, gayb âlemine açılan pencerelerdir

Ali FERŞADOĞLU
08 Temmuz 2017, Cumartesi
Kur’ân ve Hadiste bahsedilen meseleler gayblıktan çıkmıştır.

Bir şeyin mahiyeti, hakikati ayrı bir şeydir, şarlatanca suistimal ile âlet etmek, istismarını yapmak ayrı bir meseledir. 

Ebced / cifir meselesinde karıştırılan, ”Gaybı, Allah’dan başkası bilmez.” mealindeki âyette bahsedilen “gayb” nedir; kaç türlü gayb vardır? Bahsi geçen “hakikî gaybtır” ve onu Allah’tan başkası bilemez. 

Diğeri, “izafi gayb” çerçevesindedir. Yani, göreceli, kıyasi gaybtır. Bana göre, bize göre gayb olan, âlimlere, uzmanlara, otoritelere, ihtisas sahiplerine gayb değildir. 

Ayrıca, Kur’ân ve hadislerde mu’cizane ve şifreler tarzında haber verilen meseleler hakikî gaybtan çıkmış, şahadet âlemine girmiş izafi gaybtır. Bunlar, bize göre gayb iken, ilimde rasih (derinlik) sahibi olan uzman, sahanın otoritelerine göre gayb değildir. İşte, ebced / cifir ile haber verilen bazı haberler bunlardandır. 

Diğer taraftan, “Bu mesele ebced / cifir hesabına göre şöyledir” diyenler, “Bana göre böyledir!” demiyor; âyet ve hadis-i şerifin lâfzen, sarihan, remzen, işareten, imaen şunu haber veriyor!” diyor.

Dolayısıyla onlar gaybı bilmiyor, gaybtan haber vermiyor; Kur’ân ve Hadislerde yer alan meseleleri keşfediyor, ortaya çıkarıyor. 

İlham, rüyalar da gayb âlemine açılan pencereler, kanallardır. Ebced / cifir de gaybın sırlarından haber veren ilim türlerindendir. Kur’ân’da lâfız olarak da geçen, Hz. Hızır’ın muttali olduğu ledün ilmi de gaybîdir. Mânâ / metafizik açıdan uyku, halk için doğru rüya cihetinde bir velilik mertebesi hükmünde ve herkes için, gayet güzel ve muhteşem Rabbanî bir sinema, bir seyrangâhtır. Hem herkes için, görünen âlem içinde görünmez gayb (metafizik) âleme bakan bir penceredir. 

İnançsızlar da istidraç tarzında gaybı bilebilirler. İstidraç, gaflet içinde iken eşyanın gaybının inkişafı ve garip fiilleri açıklamaktan ibarettir. Gayrimüslimler tarafından gösterilen harika hal ile bir kısım olağanüstü inkişaflar, Allah’ın koyduğu kevnî / oluşsal / fıtrat kanunlarına uyarak nefsin tasfiyesi / temizlenmesi, kalp nurunun parlaması neticesinde gayba aşina olmalarıdır. 

Okunma Sayısı: 2225
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı