"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Sakın, sakın ümitsizliğe düşmeyiniz!

Ali FERŞADOĞLU
06 Haziran 2018, Çarşamba
Ümitsizlik, hayatımızı anlamsız yapar ve çekilmez hale getirir.

Yeis terakkî ve ilerlemenin de en büyük ayakbağı olduğu gibi, huzuru baltalar, tahrip eder. Yeis, ümidin ölümüdür, heyecan, şevk ve enerjinin yok olmasıdır.

Bediüzzaman, yeis hastalığını teşhisini ve ondan kurtulmanın yollarını, yüksek üslûbu ve veciz ifadelerle gösterir:

* Ferd ve milletlerin en dehşetli bir hastalığıdır yeis yâni ümitsizlik, âcizlik ve korkudan kaynaklanır.

* Çalışmaya muvaffak olamayanlar yeise düşer.

* Yeis, aczden gelir.

* Yeis, korkakların âcizlerin işidir.

* Yeis, milletlerin en dehşetli hastalığıdır.

* Yeis, saadetin tahripçisi ve hayatın katilidir.

* Yeis, tembelliği netice verir.

* Avrupa’yı canlandıran emeldir, bizi öldüren yeistir.

* Çabuk yeise dönüşen hamiyet, hamiyet değildir.

* Kadere imân yeisin ve hüznün ilâcıdır.

* Merak duygusunun yerinde kullanılmaması, insanı tehlikeli bir yeise düşürür.

* Ümit, yeisle öldürülen mânevî ve moral gücümüzü hayatlandırır.

* İ’lây-ı Kelimetullah Allah’ın dinini yayma, yeisin ölmesiyle mümkündür.

* Yeis, İslâmiyetin inkişâfına set çeker, perde olur.

* Yeise karşı, “Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz!” kılıncı kullanılmalı. Şu halde ümit, imanın bir özelliğidir ve tevekkül ile yakından ilişkilidir.

* Gebersin yeis, yaşasın sıdk!

İşte, Bediüzzaman, herkesin ümitsizlik, dolayısıyla yukarıda sıralanan ruhî hastalıklara yakalandığı; kıyameti beklediği bir devrede ümide, şevke, coşkuya, gayrete, “el-emel”e sarılarak tedavi edilebileceğinin yollarını gösterir. Kesin deliller ortaya koyarak istakbalde Kur’ân hakikatlerinin hakim olacağını haykırarak ümit aşılar.

Yeisi yok edecek, ümidin yanında, yardımcı kuvvet olarak tevekkül, sabır, sebat, kadere, âhirete imân gibi dağlar kuvvetinde hasletleri nazara verir, Hiç ümitsizliğe düşmeyiniz, zira genç, dinamik, sorgulayıcı bir gençlik geliyor!

Okunma Sayısı: 4763
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali

  6.6.2018 00:24:50

  Yazdığınız her şeyi biliyorum lakin 2 yıldır ihraciz 22 ay sonra iddianame çıktı 5 ay sonra ilk mahkeme var. Sonuç umutsuz vaka. Komisyon umutsuz vaka. Suçlama bankada şüpheli hesap hareketi derneğe üye olmuşuz bir kaç tanık ya görmüş. Iş yok iş veren yok. Iş kuracak sermaye yok. 5 nüfus okula giden çocuklar. Yapılan açıklamalar kök yesinler. Günlerce bekle bekle birşey yok boş. Dualarimiz bile cevap verilmediğini düşünüyorsunuz. Terörist yaftası her yan. Hadi yeise düşme hocam. Sen soyle nasıl düşmeyelim. Ikı gün sonra içerde mi olacaz dışarda mi belli değil. Hayatım boyunca sicil yok. Bütün davaların iptal. Hiç ışık yok yok yok. Hadi soyle nasıl umut olsun . Bir gün değil iki gün değil. Dinleyen yok. Anlayan yok. Tek kelime Fetocu......

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı