"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Zerratı günahlardan mürekkep bir hükümet masum olamaz!” ne demektir?

Ali FERŞADOĞLU
13 Ocak 2018, Cumartesi
İzmit/Kandıra’dan Emre kardeşimiz: “Bazı kardeşlerimizle iktidarın icraatlarını tartışıyoruz. AKP’nin onlarca temel hatalarını bir bir sıralıyorum. Her seferinde önüme Bediüzzaman’ın ‘Zerrâtı günahkârlardan mürekkep bir hükûmet tamamıyla mâsum olamaz. Demek, nokta-i nazar, hükûmetin hasenâtı, seyyiâtına tereccuhudur.’1 cümlelerini çıkarıyorlar.

“Ve ‘hükümet eleştirilmez. Eleştiren anarşisttir!’ diyorlar. Bunun aslı nedir?”

Önce şunu ifade edelim: Bediüzzaman, ferd (hatta evliya gibi padişahları) toplum, iktidar, hükümet herkesi insaf ile yapıcı tenkit etmenin ölçülerini getirir. Ve hayatı pahasına “Hakk’ın hatırını ali tutarak” şiddetle muhalefet eder. Bunun orijinal ifadelerini sunacağız.

“Emr-i bil-ma’ruf, nehy-i an’il-münker” (doğru, iyi, güzeli emretmek; yanlış, şer, çirkini nehyetmek) bir vecibedir.

Bir kötülük görüldüğünde elle, dille düzeltilmeli veya kalben buğzedilmelidir. Yani, duygusal tepki konmalıdır. 

Kelime ve mefhumlar, zamanla mana değiştirir, mana kaymaları yaşar veya anlam kayıplarına uğrarlar. Veyahut da birkaç farklı anlamından birisi kullanılır. Bu hassas nokta nazara alınmazsa kastedilen mana yanlış, hatta tam ters anlaşılır. Meselâ, “Serbest”, “hükmetmek”, “adavet”, “hükümet” gibi. (Bunları ayrı bir alt başlık altında ve yukarıdaki pasajlarda geçen “hükümet/devlet” kelimesini de bu boyutlarıyla ele alacağız.)

Saniyen, çok önemli-belki büyük bir kitap hacminde içtimaî siyasî prensip, ölçü ve stratejileri ihtiva eden bu paragrafın anahtar kelimesi “hükümettir” ve o da iktidar anlamında değildir, “devlet” manasındadır. Zihinlerinde hayali bir devlet kurduklarından bin sene de yaşayacak olsalar, mevcut devletin hiçbir yönünü kabul etmeyecekler. İşte anarşist bu tiplerdir. 

İktidarı eleştirdiğinizde Bediüzzaman’ın o cümlelerini önünüze çıkaranlara sorunuz:

Madem siz Bediüzzaman’ın, “Zerrâtı günahkârlardan mürekkep bir hükûmet tamamıyla mâsum olamaz” sözünü esas alarak, AKP’ye toz kondurmuyor, fahiş hatalarını da görmek istemiyorsunuz. Hatta tenkit edilmesine de tahammül edemiyorsunuz. O tesbitlerinin arkasına saklanıp kusurlarını müdafaa ediyorsunuz! Gerçekten samimî, dürüst ve Üstad’a sadık iseniz bu ölçüyü herkese, her partiye uyarlamalısınız.

Dipnot:1- Bediüzzaman Said Nursî, Münâzarât, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 1999, s. 51-52.

 

Okunma Sayısı: 4711
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali R. Yardimoglu

  13.1.2018 13:15:01

  "..bunlar beni anlamadilar...." S. N., Bz. inat ve tarafgirlik bizleri golgeledi, masumlari dahi hapislerde bizlere, gozlerimize, mantigimiza, sanki muammali gibi perdeledi, Hz. Ustadim, vah vah, vah esefa.....

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı