"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Başarının yolları

Cahit ÖZPINAR
14 Nisan 2018, Cumartesi

Her insan hayatı boyunca başarılı olmak ister. Başarı her şahsın arzuladığı bir rüyadır. Her insan çalışkan ve başarılı bir hayatın hasretini çeker. Başarılı olmak için de okumak en mühim bir faktördür. Okumak, yazmak, dinlemek, susmak şahsın hayatında bir başarı göstergesi olmalıdır. Hizmet derken; şahsî dersini unutanın hizmeti muvakkat olur. Zübeyir Gündüzalp: “şimdi oku kabirde okuyamazsın. Özel okumanı terk etme. Büyük zatların sözlerinde bazen yetmiş anlam bulunur.” diyor. Her şey, her problem; okumak ve öğrenmekle çözülecektir. Çünkü eserlerde bütün problemlere çare vardır. Fakat insan görmüyor. Basiret gözü körleşmiş bu bağlamda insan her gün okumalı. Okudukça okumalı ki ruhumuz Nur-u İlâhî ile parlasın kalbimiz Kur’ân-ı Hâkimin ışığı ile ve Feyzi ile temizlensin. Aklımızın ışığı İslâm nuru ile parlasın ve yükselsin. İşte bu prensipler insanlığı başarıya götürecek manevî rotalardır. 

Şahsın önemli gıdası meşakkat çekmektir. Bu bağlamda Peygamber Efendimiz (asm), “Üç şey kalbe nasihati tesir ettirmez. Bir uyku sevgisi, iki rahat sevgisi, üç taam (yemek) sevgisi“ fazla uyumak insanı tembelleştiren en kötü bir olaydır. Oysa rahat, zahmettedir. Yani zahmet çekmeden rahata kavuşmak mümkün değildir. Yaratılışı heyecanlı olan kimsenin, rahatı yalnız say ve cidaldedir. 

Evet, kişi çalışmayı sevmezse, üretici olmaz ise, rahatı tercih ederse istediği başarıyı elde edemez. Oysa başarıya giden yol; meşakkat çekmek ve zorluklara göğüs germek iledir. Terlemek, kafa yormak, düzenli çalışmak başarıya giden yollardan birisidir. Ekmeden yemek olamaz insanoğlu ne ekerse onu biçecektir. Çalışan kazanır elması kızarır. Elmas bile işlen- mez ise gösteremez cevherini. İşte kişi de öyledir. Çalışır çabalarsa gerçek cevherini gösterir o kişi hayat boyu ileri gider ve mutlu bir gelecek kazanır. Bu bağlamda dünyada ve ahirette saadet, sevinç ancak Kur’ân’ın gösterdiği iman nuru ile elde edilir.

Başarı, insanın donanımlı olması ile doğru orantılı olan bir durumdur. Olumsuz şeylerden arınmaya çalışarak, bilgili bir şekilde çalışırsak başa- rıyı elde ederiz. 

 Günümüz insanı için başarının yollarından birisi de, iyi ve faydalı kitapları okumaktan geçer. Başarı için kısaca şu prensipler ufkumuzu aydınlatacaktır. Mesleğimiz meşakkattir. Zorluklarla doludur. Tuğlaları üst üste koymak tekrar değil, tesistir. İnsan kalben ne düşünürse kendisi odur. Bir mücadele de mağlûp düşmek, bir ahd ve gayrete başarısızlığa uğramak mücadele ve gayretin icaplarındandır. Yükselmek isteyen kişilerin “beklemeye mecbur oldukları faydalı bir imtihandır. Cesur olunuz, atılgan olunuz ve neticesinden inançlı olan başarır hayal ediniz, fakat hayalperest olmayınız. 

Değişiklik yapmaktan; hayat tarzınızı çevrenizi muhitinizi değiştirmekten korkmayınız” hata yapacağım diye kararsızlık içerisinde yaşamamalıyız.   Geçmiş hatalardan ders almasını öğrenmeli yeni kararlar almalıyız.

Okunma Sayısı: 1782
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı