"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Âcilen “iâde KHK’ları” çıkarılmalı

Cevher İLHAN
11 Ocak 2018, Perşembe
Kanun çıkarma çoğunluğu olan AKP iktidarı, “üç aylık süre” için isteyip 18 aydır sürdürdüğü, altıncı kez uzatmaya hazırlandığı, Kasım 2019 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine kadar sürdürme sinyallerini çaktığı OHAL’le Meclis’i devre dışı bırakmaya devam ediyor.

Anayasanın 121. maddesine açıkça aykırı olarak OHAL KHK’larının “olağanüstü hali gerekli kılan” ve zaten yargıda olan “15 Temmuz ‘darbe girişimi’yle mücadele” dâvâlarının dışında istimaliyle yüz binlerce vatandaş mağdur ediliyor.

Ne var ki on binlerce kamu görevlisinin ihracına gerekçe gösterilen Millî Eğitim denetimindeki okullara çocuğunu göndermek, İçişleri Bakanlığı’nca önerilen sendikaya üye olmak, Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat verdiği özel sağlık kuruluşlarında çalışmak, YÖK’e bağlı üniversitelerde öğretim üyeliği yapmak, dönemin Başbakanı ile bakanların “lig banka” övgüsüyle açtıkları finans kuruluşunda işlem yapmak, iktidarı destekleyen gazetelere, dergilere abone olmak benzeri hiçbir hukukî delil niteliği taşımayan “suç kriterleri” tek tek çöküyor. 

“SUÇ GEREKÇELERİ” MESNETSİZ…

Özellikle Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun “örgüt üyeliğine en güçlü delil” olarak lanse edilen “ByLock programı”nın delil olması”nı “her türlü şüpheden uzak, kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tesbit” şartına bağlayan kararıyla, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 11 bin 480 kişinin irâdeleri dışında” ByLock programına bağlandıkları” kumpasını açıklamasıyla, 15 Temmuz Hâdisesi’yle hiçbir ilgisi ve bilgisi olmayan, dahası şiddetle kınayan yüz binlerce vatandaşın yargısız infaz haksızlığına uğratılıp mağdur edildiği bir defa daha ortaya çıkıyor.  

Bu yüzden, partisinin MKYK’sında Cumhurbaşkanı’nın “FETÖ’nün kripto örgüt üyelerini kamufle etmek için kurduğu ByLock kumpasının çökmesiyle cezâevlerinde haksız yere yatmalarından yakındığı”, ilk etaptaki verilerle 11 bini aşan “FETÖ mağdurları”nın tahliyeleri ve kamudaki görevlerine iâdeleri için “mor beyin KHK’sı”nın çıkartılacağı bildiriliyor. (Yeni Şafak, 3.1.18)

Bu konuda, hukukçuların ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu’nun “geçmişte ‘morbeyin.com’dan namaz saatlerini sorduğu aplikasyonları indirenlerin ‘ByLock şüphelisi’ isnadıyla mağdur edildiğine, FETÖ ile hiç alâkası yokken ByLock’un yurtdışındaki sunucusuna 1 piksellik basit bir şey indirmesiyle yönlendirilerek bir-iki saniye telefonunun ByLock ile bağlanmış görünmesi sebebiyle hâlen büyük kısmı tutuklu 11 bin kişinin ‘şüpheli’ durumuna düştüğüne” dikkat çekip, ilgili mahkemelerle savcılıkların kimseden korkmadan Yargıtay’ın kararını yüklenerek çok hızlı davranıp çok ciddî yaklaşarak mağdurları ayıklaması çağrısı çok önemli. (gazeteler, 23.12.18)

Esasen Cumhurbaşkanı’nın damadı Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanı’nın Meclis kürsüsünde, “Cemaatin okulunda okuyan yüz binlerce, milyonlardan bir tanesiyim, ama hiçbir zaman, ama hiçbir zaman aklımı bir beşere kiraya vermedim” beyanı, 111 bin 598 kamu personelini ihrâç eden, 50 bin vatandaşı tutuklatan “suç gerekçeleri”nin mesnetsizliğini ve hukuksuzluğunu ele veriyor. 

“MOR BEYİN KHK’SI”YLA YETİNİLMEMELİ

Gerçekten, bu okullarda okuyan Bakan kendi ifâdesiyle “aklını kiraya vermedi”yse, sırf bu okullarda okudukları ya da çocuklarını okuttukları için kamudan atılan, aylardır, yıllardır yargısız tutuklanan yüz binlerce vatandaşın “akıllarını kiraya verdikleri”nin ölçüsü ve ispatı nedir? Bu durum, muhalefet temsilcilerinin, “Eğer şu an bakan olmasaydı, o gece ülkenin en kudretlisi olarak gördüğü kişinin yanında ve damadı olmasaydı, tek suçu o okulda okumak olarak görülen yüz binler gibi -bakan olması bir yana- memuriyetten ihrâç edilmiş, hapishaneye atılmış olacaktı…” tesbitini doğruluyor. 

Bunun içindir ki Cumhurbaşkanı, “Açığa çıkan ‘morbeyin uygulaması’ da bozuldu, bu konudaki mağduriyetler sür’atle gideriliyor” diyor. “İktidara yakın medya”da başta telefonlarına ByLock yüklenenler olmak üzere yüz binlerin mağduriyetlerinden yakınılıyor.

Öncelikle OHAL’ın kalkması; sadece “mor beyin KHK’sı”yla yetinilmeyip, “darbe girişimi’ne karışan suçlularla, iddianâmelerinde cebir ve şiddete bulaştıklarına dair hiçbir delil olmayan alâkasız yüz binlerce mâsumun mutlaka ayrılması; aylardır, yıllardır haksız yere tutuklananların derhal tahliyeleri ve işlerine iâdeleriyle mağduriyetleri giderecek, “mâşeri vicdanı tatmin edecek” “iâde KHK’ları”nın âcilen çıkarılması gerekiyor.

Aksi halde, yasaları geriye doğru işleten, jurnalciliğe prim veren, kanunsuz cezâlandırıp yargısız infaz eden, zulme varan haksızlık ve adâletsizliklerle demokrasi ve hukuk olmaz, toplumsal barış sağlanamaz…

Okunma Sayısı: 4661
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÜSEYİN İLHAN

  13.1.2018 10:21:44

  Düşmanın akıl edemediği ve başaramıyacağı BÖLÜCÜLÜĞÜ AKP başarıyor.Ailelerin dağılması,cami cemaati arasına nifakın sokulması bizlere daha da gayretli,birleştiren,fitne-fesad tohumu saçanların gerçek yüzlerini bıkmadan-usanmadan-korkmadan millete anlatmamız lazım.ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.

 • demet ertas

  11.1.2018 15:13:21

  Allah askina hz muhammed askina dayanamiyoruz bitsin artik

 • Şule

  11.1.2018 14:54:27

  Hocam acilen ohal kalkmalı! Ohal, bu hal, şu hal... Farkında olmadan biz de alıştık ohale

 • Savas

  11.1.2018 12:14:17

  18 ay once savunmAm alinmadi sucum soylenmedi ne adli ne idari sorusturma gormeden idarece atildim hale is bulamadim muhendisim kucuk cocuklarim var sigortamiz yok hain damgasi yedimizden is vermiyirlar sosyal guvencemiz yok napcaz nnereye gitcez hepsini Allah a havale ettim el kahhar bunlarin hesabini sor onlara dedim ve 18 ay sonra girdumki bizkeri atan bakan kurumbaskani genel mudur ve il mufuru girevden alindi iste ilahi adalet bende rabbimden gelene sabrediyim bunada sukur

 • murat

  11.1.2018 09:55:40

  hükümet FETÖcüleri 3 e ayırdı. hizmet, ticaret, ihanet...ençok masum,madur tabana oldu. hizmet ehli denilen kesime. ihanet kesimi hükümetin deyimi ile kaçtı.. evdeki garibanlara oldu. hiç bir şeyden haberleri yok evde olayı tv.den öğrenenlere oldu. Allahım işinden, eşinden, yuvasından, yavrusundan ayırı düşen madurların maduriyetini en kısa zamanda gider Allahım. sen ki Hakimlerin Hakimisin. amin.

 • Veysel

  11.1.2018 09:37:10

  Sayın İlhan yazınız için Allah sizden razı olsun.13 Ekim 2016 dan beri Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle iki oğlum ve anne baba olarak bizler ateş içindeyiz.oglum öğretmen di ihraç edildi terörist listesinde ve vatan hainligiyle suçlandı.bir sene önce bir çok zorluklarla evlenmişti hepsi bu olaylardan sonra darmadağın oldu eşinden ayrıldı yuvası dağıldı bizler PSİKOLOJİK tedaviye başladık.iki hafta oldu bu lanet programı indimedigimiz kullanmadığımız açıklandı halen KHK bekliyoruz .bizi bu ateşe atanları Allah a havale ediyorum.size saygılar sunuyorum.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı