"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Çifte standartlı “soruşturma” çelişkileri

Cevher İLHAN
14 Ekim 2016, Cuma
Terör saldırılarıyla şehitlerin verildiği, Fırat Kalkanı harekâtıyla Türkiye’nin Suriye’deki iç savaş bataklığına saplanma tehlikesinin sürdüğü, Ankara’nın Bağdat’la Başika askerî kampı krizinin tırmandığı ve yeniden “başkanlık” tartışmalarının ortaya atıldığı süreçte gündem, OHAL uygulamalarıyla daha da ağırlaşıyor.

Hiçbir yargı kararı olmadan “MGK kararı”na dayandırılan iki satırlık KHK maddeleriyle on binlerce kamu personeli listelenip sorgusuz-sualsiz, savunmasız işlerinden ediliyor. 

“Soruşturmalar”da esas alınan “kriterler”le, menhus kalkışmayla en ufak bir ilgisi ve bilgisi olmayan nice insana tepeden, delilsiz-belgesiz suçlamalarla büyük haksızlıklar yapılıyor. 

“Zaman zaman bazı şeyler söyleniyor, ‘Efendim mağdurlar var.’ Kusura bakmayın mağdur falan yok” diyen Cumhurbaşkanının, peşinden mağdurlar için “İlgili mercilere müracaatla onların da hakları kendilerine iade edilir. Burada bazı yanlışlar, hatalar olmuyor değil, o da olabilir” cümlesine karşılık gelen haksızlıklar bunlar.

“BİR CÂMİAYI TÖHMETLE SUÇLAMAK”

Tenâkuz hal sık sık adâlet ve hukuka vurgu yapan hükûmet sözcüsünün, “FETÖ mağdurları’ diye bir kavram üzerinden sanki bu darbeyi yapanlar, uçakları kaldırıp halkın, Meclis’in üstüne bomba atanlar bunlar değilmiş gibi bunlarla irtibatlı olanların görevden alınmalarını bahane ederek birileri ‘FETÖ mağdurları’ edebiyatı oluşturmaya çalışıyor” ifâdesiyle yüz binlerce mağdurun peşinen “darbeyi yapan, bomba atan darbecilerle irtibatlı oldukları” çarpıtmasında tekrarlanıyor. 

Bir yandan “115 bin kişi hakkında işlem yapılmış, açığa alınmış, soruşturma başlatılmış vesaire. 70 bin kişi itiraz etti. Bunları titizlikle inceleyeceğiz” derken, diğer yandan, daha sözü edilen “soruşturmalar” sonuçlanmadan “Ama bunların içerisinde çok düşük oranlarda bazı yanlışlıklar ortaya çıkmışsa ki bizim de bildiğimiz bazı yanlışlıklar var, bunları bahane ederek sanki bu bütün FETÖ’cülerin hepsine bir mağduriyet çıkarılmış, bunlara haksızlık yapılmış gibi bir algı oluşturuluyor” çıkışında su yüzüne çıkıyor. (AA, 8.10.16)

Ya da, “Bunun arkasında binler, on binler var” diyerek iddia ve ihtimallerle binlerce-onbinlerce vatandaşı peşinen itham ederken, 2012’de Boston’da Gülen grubunca organize edilen ‘Kültür Günleri’ programına katılan 12 AKP’li milletvekilinin Pensilvanya ziyaretleri fotoğrafı ile 83’ünün “gizli haberleşme sistemi” olarak belirtilen ByLock kullanmasına ilişkin herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağı?” sorusuna, önce “Doğru bilgiler varsa gereken adımlar atılır” deyip, akabinde “Birkaç kişi yüzünden bütün AK Parti câmiasını, AK Partili siyasetçileri töhmet altında bırakmak doğru değil” cevabıyla “suçun şahsiliği” esasını nazara vermesinde olduğu ibi…

“ZULÜM VE GARAZ OLMAZ MI?”

Neticede, kamuda ve sivilde geniş kitleleri mağduriyete duçar eden KHK’lar Meclis’te görüşülürken, siyasî iktidarın birbirini nakzeden çelişkili açıklamaları kurumlarda derin kargaşayı, toplumda ciddî bir travmayı tetikliyor. 

Ortada çelişki ve çifte standart var. Sorumlu mevkideki iktidardakiler ellerinde her türlü devlet imkânı, istihbaratı ve yaptırım gücü olduğu halde “aldatılmışız, yanılmışız” deyip işin içinden çıkarken, insanların kanuna göre Millî Eğitim’in izniyle açılmış okullarda öğretmenlik yapmaları, çocuklarını bu okullara göndermeleri, kayyım atanarak devlet güvencesine alınan finans kuruluşunda işlem yapmaları ya da yasal bir sendikaya üye olmaları “suç” addedilip hukukun temel ilkelerine aykırı şekilde kanunlar geriye doğru işletilerek cezâlandırılıyor. İktidara muhalif herkes “FETÖ’cü” damgası vurularak tasfiye edilmek isteniyor. 

Ve bu durum, Bediüzzaman’ın, 31 Mart’taki Divân-ı Harb-i Örfî (sıkıyönetim) mahkemesinde, “bir fırkanın kendisine bir imtiyaz takması”na dikkat çekerek, “Bence kuvvet kanunda olmalı, yoksa istibdat münkasım olmuş (taksim edilmiş) olur. Ve komitecilikle tam şiddetlenir” tesbitini teyid ederken, “müsavatı (kanun önünde eşitliği) ihlâl”le “zâhiren adâlet iken, bir cihette acaba müsâvatsızlıkla (eşitsizlikle) zulüm ve garaz olmaz mı?” sualinin günümüzdeki yansıması oluyor.

(Divân-ı Harb-i Örfî, 48)  

Okunma Sayısı: 5566
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • İMDAT SU

  14.10.2016 15:40:36

  Allah kaleminize güç kuvvet versin. Yapılan bunca haksızlıkları, zulümleri duymaz/görmezden gelen toplum var oldukça Allah bunları "uygulayanları" var edecektir... Yapılanların, Gayretullah'a dokunmasını bekliyoruz..

 • Ayşe Çelik Uzun

  14.10.2016 13:06:56

  Allah razı olsun

 • Serdar celik

  14.10.2016 12:36:38

  Ihrac olali iki ay oldu borclar odemeler artti is veren yok her gecen gun sartlar daha da agirlasiyor bize aciyin..devletimiz acisin el aman el aman...

 • Fatıma

  14.10.2016 11:46:21

  Bu FETÖ denilen örgüt devletin bir kurumlarını ele geçirmiş de yıllardır el ele gezdiği Akp'yi nasıl ele geçirememiş hayret! Allah'ın hikmeti Allah özel olarak Akp'yi korumuş(!)

 • Fatıma

  14.10.2016 11:27:45

  İbre kendilerine dönerse "at izi it izi" oluyor. Halbuki hukuka uygun davranılsa at izi de it izi de karışmaz. Her şey ortaya çıkar. Atın izi de belli itin izi de belli bilerek at iziyle it izi birbirine karıştırılıyor. Adalet herkese lazım olacak her ne kadar kendilerine göre hükümleri değiştirseler o değiştirdikleri hükümlere kendileri ihtiyaç duyacaklar.

 • timur

  14.10.2016 11:07:11

  devlet tarafından kurulmasına müsaade edilen bankasya ve aktifsen sendikasına üye olmak para yatırmak suç olmamalı. bu kurumları devlet denetliyor.diyanet hac paralarını bu bankadan yatırın diyor.vatandaş mağdur oluyor. mağduriyetler giderilmeli banka ve sendikadan ihraç edilenler göreve iade edilmeli.

 • İbrahim

  14.10.2016 10:40:55

  ALLAH SIZDEN ebeden razı olsun Saygıdeğer Cevher İlhan Ağabey sizin yazılarınızı okuyunca rahatlıyorum.ALLAH için bizi bu kurtlar sofrasında yalnız bırakmayın.Ben de binler gibi 01 Ocak 2016'da istifa ettiğim aktif senden dolayı ihraç edildim.Kırk üç gündür evimde keder ve gözyaşında başka bir şey yok. İYİ Kİ ALLAH VAR AHİRET VAR.

 • Sebahat

  14.10.2016 09:25:10

  Ah istifa ettiğim sendika yüzünden ihraç oldum.birde damda Allah ım yardım et.sesimiz oldunuz sagolun

 • Serdar celik

  14.10.2016 09:20:31

  Hukumet de magdurlar oldugunu gayet iyi biliyor...bilerek alt tabakayi ibadet kismi ile ugrasanlara yapiyor bunlari Cezalandiriyor masumlari hirs, kin, ego,en buyuk biziz(hasa) en guclu biziz Biz ne dersek o olur kim bize dur diyebilir guc zehirlenmesi gurur, UMARIN YUCE ALLAH SIZIN DE ACIZ BIRER KUL OLDUGUNUZU HATIRLATIR AMIN

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı