"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hukuku hiçe sayan “kriterler”

Cevher İLHAN
12 Ekim 2016, Çarşamba
OHAL kapsamında peşpeşe çıkarılan her KHK ile gözaltı, tutuklama, açığa alma ve ihraç dalgalarının tsunamiye dönüşüp, büyük haksızlıklara, kutuplaşma ve gerginliklere sebebiyet verdiği, artık iktidar medyasında da seslendiriliyor.

Hiçbir yargı kararı olmadan “MGK’ca ‘terör örgütü’ veya ‘silâhlı terör örgütü’ olduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut irtibatı” belirleyen “kriterler”in hukukun temel kurallarına açık aykırılığı tartışılıyor.

Hükûmet cânibinin, “kimseye haksızlık yapılmayacağı, adâletli davranılacağı, kurunun yanında yaşın da yanmayacağı, suçlu ile suçsuzun ayırt edileceği” vaadiyle, “uzaklaştırma ve ihraç işlemlerinin komisyonlarca, özenle doğru karinelere ve belirtilen kriterlere uygun olarak yapılacağı” taahhüdüne karşı, ileri sürülen “kriterler”in asılsız iddialarla, haksız suçlamalarla istismar ve çarpıtmalara teşne olduğu ortada.

Furyaya dönüşen “soruşturmalar”daki “kriterler”le suçlu - suçsuz herkesi aynı torbaya dolduran topyekûn suçlamalar insanları ciddî travmalara sürüklüyor ve haksızlıklar artarak devam ediyor.

“SORUŞTURMALAR”DA İSTİMAL VE İSTİSMAR

Hükûmet sözcüsünün, “açığa alma”, “ihraç etme” ve hatta “işe almalar”a ilişkin, “Bank Asya ile düzenli mâli ilişkisi var mı? Çocukları Gülencilerin okullarına gidiyor mu? Mesela Zaman ve Aksiyon aboneliği var mı? En önemlisi, sempatizanların değil, teşkilât üyelerinin kullandığı özel amaçlı ByLock programıyla teşkilâtın bilinen isimleriyle teması olmuş mu?” diye sıraladığı “soruşturma kriterleri” daha baştan hukukun temel kurallarını hiçe sayan haksızlık ve hukuksuzluklara açık kırılganlığı ele veriyor. (Hürriyet, Murat Yetkin, 31.8.16)

Nitekim, MİT tarafından sürdürülen çalışmalarda, haftalardır “FETÖ üyelerinin şifreli haberleşme ağı olarak kullandığı” ileri sürülen “ByLock” isimli sisteme girdiği iddia edilen 180 bin kişiden ancak 53 bininin girdiği, listenin üçte birinin “gerçek kullanıcı” olduğu, buna mukabil beş şifreli “Eagle programı”na giren 2 bin 500 gerçek kullanıcı tesbit edildiğinin ortaya çıkması, “en önemli kriter”in bile ne denli muallel, yanıltıcı ve güvenilmez olduğunu su yüzüne çıkarıyor. (a.g.g., 7.10.16)

Özetle, “somut” denilen “kriterler” alabildiğine haksızlık ve hukuksuzlukta istimal ediliyor. Zira “OHAL yetkileri” ve KHK paravanında 115 binden fazla personelin uzaklaştırılmasında, 59 bin 841 ‘nin memuriyetten çıkartılmasında, 40 binine soruşturma açılmasında bu “kriterler” baz alınmış.

Yine bu “kriterler”le 35 sağlık kuruluşuna, 65 bin öğrencinin okuduğu 15 üniversite ile 183 bin öğrencinin eğitim gördüğü 1061 okula, 800 yurda, 223 kurs-etüt merkezine kilit vurulmuş. 129 vakıf, 1125 dernek, 19 sendika ile 4262 özel kurum ve kuruluş mühürlenip devletçe bütün mal varlıklarına el konulmuş. 3 haber ajansı, aralarında çocuk kanallarının da bulunduğu 28 televizyon karartılmış. 29 radyo, 45 gazete, 15 dergi, 29 yayınevi kapatılmış.

“ADALET NÂMINA ZULÜM”

Oysa, hiçbir demokratik hukuk ülkesinde mahkeme kararı olmadan herhangi bir yapı, oluşum veya gruba “terör örgütü” tanımlaması yapılmaz. Kanunsuz olarak re’sen “suç” ve “cezâ” ihdas edilmez. Ve kanunlar geriye doğru işlemez.

Keza hukukun başta gelen esaslarından “masumiyet karinesi”yle “suçlu” olduğu mahkemece ispat edilinceye kadar herkes suçsuzdur. Yargılanmadan hiç kimse peşinen “suçlu” ilân edilemez.

Bundandır ki, tabelâlarında “TC MEB” yazılan, iktidardakilerin vaktiyle medhiyeler dizdiği özel okullara çocuklarını gönderdikleri, YÖK’e bağlı vakıf üniversitelerde öğretim üyeliği yaptıkları, iktidar partisi temsilcilerinin alây-ı vâlâ ile açılışlarına katıldığı finans kuruluşlarında işlem yaptıkları, kanuna göre faaliyet gösteren sendikalara üye oldukları için vatandaşların “terör örgütü üyeliği”yle suçlanmalarının hiçbir hukukî geçerliliği ve makuliyeti yoktur.

Bunun içindir ki, daha evvel suç olmayanı sonradan “suç” sayan, hukuku ve yasaları geriye doğru işleten, asılsız ihbarcılıkla jurnalciliğe fırsat tanıyan, kanunsuz cezalandıran, yargısız infaz eden ve “iltisak”-“irtibat”la her tarafa çekilebilen “soruşturma kriterleri”nin hukuka göre tâdil edilmesi lâzım.

Bediüzzaman’ın tesbitiyle, “Adalet hakikati ile herkesin hukukunu bilâtefrik (ayırım gözetmeksizin) muhafazaya sırf hak nâmına çalışılması” gerekir. Aksi halde, “adalet nâmına pek çok zulmedilir.” (Tarihçe-i Hayat, 487)

Okunma Sayısı: 6631
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Arif KOÇ

  14.10.2016 12:03:13

  Sendika kriter oldukça Mağduriyetler devam edecek Slm

 • Mağdur Öğretmen

  12.10.2016 18:27:48

  Sesimiz olduğunuz için Allah sizden razı olsun.

 • timur

  12.10.2016 17:43:04

  teşekkürler sayın cevher. sizler olmasanız kamuoyu oluşmaz mağdurlar iyce perişan olurdu. sizlerin dik duruşu hukuku .adaleti hep önde tutmanız hukuk devletinde olması gerekenleri yazmanız yüreklerimize su serpiyor .bağımsız medya anlayışınıza saygı duyuyor ve destekliyoruz.allah yar ve yardımcınız olsun.

 • yunus

  12.10.2016 16:53:52

  Çoğunluğun güçlünün yanında olduğu böyle bir zamanda adaletli yazılar yazabilmek civanmertlik ister. Teşekkürler civanmert insan Cevher İlhan

 • Fatıma

  12.10.2016 15:14:53

  Hukuk ayak altına alınıp çiğnenmiş devleti devlet yapan en temel unsur yok edilmiş. Biz artık kendimizi geçtik de ben ülkemiz için endişeleniyorum bu şekilde nereye kadar gider, adalet yoksa devlet nasıl ayakta kalır? Maalesef ülkem adına telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir bu durum. Hükümet daha akılcı ve hukuka uygun davranmalıdır.

 • Ertan çelikoğlu

  12.10.2016 14:54:57

  Hay Allah razı olsun abi. Ben ki meşverettenim. Beni de ihraç ettiler. O da sendika var diye.

 • serdar çelik

  12.10.2016 12:32:57

  cuma günleri hoca cemi de diyorki...Allah adeleti ,iyiliği ve yakınlara bakmayı emreder.... bu akp li vekiller cumaya gittiklerinde Allah adelet i emirediyor , biz ise suçsuz insanları meslekten ihraç ettik..bu bir haksızlık deyip akp den neden istifa etmiyorlar zulme ortak oluyorlar neden...? o bir dünyada bunu nasıl açıklayacaklar.?

 • İbrahim

  12.10.2016 12:24:03

  Allah ebeden razı olsun.Adalet namına yapılan bu adaletsizlik yine kökü Allah ve peygamber olanlara vurdu.Müslüman müslümana bunu yapmamalı yasal sendikadan terörist damgası yedim.Kime derdime nasıl anlatacağım.Lütfen sesimiz olun Allah rızası için.Vesselam...

 • Emrullah

  12.10.2016 11:00:49

  Yeni Asya gibi olaylara önyargısız bakarak mağduru suçludan ayırmaya çalışan yayın organları yok denecek kadar az.Geriye dönük suç sayılmayan fiillerin suç gibi gösterilesi de ayrı bir muamma.Ne olacak bu işin sonu bilmem ama,kanlı gözyaşı döken mazlumlar vekîl olarak Ni'mel Vekîl olan Allah-u Tealâ'yı seçtilerse zalimlerin ya da sesini çıkarmadan zulme ortak olanların vay haline.Bu dünya geçici lâkin ahiret yurdu pek çetin olacak.

 • Ugur

  12.10.2016 10:06:04

  Sayin Cumhurbaskanimizin dedigi gibi sadece darbeciler ve ihanet kismi ile ugrasilmasi gerekirken bakanliklarin uygulamalari garibanlari daha fazla etkilemektedir. Bu konuya Cumhurbaskanimizin daha fazla egilmesi (her ne kadar gundemi ve dusunmesi gereken cok ciddi sorunlar-dis siyasette - olmasina ragmen) magduriyetlerin azalmasini ve ic baris ve huzuru saglayabilir İnsaallah. Bakanliklarin, ozellikle milli egitim ve adalet, uygulamlari titizlikle takip etmesi ve yapilan yanlislarin hizlica duzeltilmesi icin caba sarfetmesi gerekir. Aksi halde Kilicdaroglu nun soyledigi rakam dogru ise ciddi bir toplumsal gerilim olusur. Eger sadece gervcek suc ve suclularla ugrasilirsa bu toplumsal gerilim de azaltilir ve cok dua alinir İnsaallah. Gozuyasli esler, anneler ve cocuklarinin sevindirilmesi bayrami yasayamayan ailelere bir bayram gibi olur.

 • Serdar celik

  12.10.2016 09:41:28

  Arkadasim beyin amaliyati oldu öğretmendi 80 bin kredi cekmisti ihrac oldu...evli iki cocuk var suan kimse is vermiyor evi kira...ne olsun bu adam ölsunmu.? Bu magdur edebiyati mi ...bu arada bende ihrac oldum sendikaya girip cikmistim..

 • Ugur

  12.10.2016 09:19:48

  Bu isin 28 subatcilar tatafindan takip edildiginin en bariz gostergesi bu kriterlerdir. Tabi burada dindar gorunumlu insanlar eliyle yapildigi icin toplumda daha fazla kabul gorecegi hesaplanmis. Sahsen herbir kabine uyesine sorulsa su kriterlerin hangi biri suc diye, aralarinda insan olanlarin bunlarin suc olmadigini ifade edecegi kesin. Ama unuttuklari birsey var, bu soru onlara bu dunyada sorulmaz ise hesap gununde sorulacaktir. Dua etsinlerde hesap bu dunyada gorulsun. Allah (cc) masum yavurlarin gozyaslarini biran once dindirsin. Bizleri dogru yolda eylesin. Gunahlarimizi affetsin. Yeni Asya camiasi gibi camialarin sayisini artirsin. Allah (cc) sizlerden razi olsun.

 • Nisan

  12.10.2016 00:13:22

  Şu sıralanan..kriter leri her duyduğum da ..nefes alamıyorum. .ne yapılmaya çalışılıyor. ..kimler kimlerle kimleri cezalandırıyor. Evimde bile güvende hissetmiyorum. .sırada ne var endişe si..mesleği mızı aldılar. .huzuruda ..daha ne kadar ağlıyor olucaz Rabbim Rabbim. ..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı