"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Mağduriyet” çarpıtması

Cevher İLHAN
15 Ekim 2016, Cumartesi
Yeni KHK’larla, binlerce, on binlerce kamu personeli sorgusuz-sualsiz, yargısız uzaklaştırılıp ihraç edilirken, en üst düzeyde çarpıcı çelişkili çıkmazı ortaya koyuyor.

Meselâ Cumhurbaşkanı, “Zaman zaman bazı şeyler söyleniyor, ‘Efendim mağdurlar var.’ Kusura bakmayın mağdur falan yok. Niye yok? Yargı, kolluk kuvvetleriyle birlikte burada samimî davrandığı sürece, burada mağdur yoktur. (...) Burada bazı yanlışlar, hatalar olmuyor değil, o da olabilir, doğrudur; fakat unutmayın ki benim 241 şehidimin, 2 bin 194 gazimin hesabını kim verecek?” diye konuşuyor.

Ve bu birkaç cümlelik ifâdelerinden tenâkuzlar ortaya çıkıyor: Birincisi; “Burada bazı yanlışlar, hatalar olmuyor değil, olabilir, doğrudur” beyânı, yanlışların, hataların ve mağdurların olduğunun ikrarı.

İkincisi; “fakat unutmayın ki benim 241 şehidimin, 2 bin 194 gazimin hesabını kim verecek?” suali, daha soruşturması sonuçlanmamış, on binlerin peşinen haksız ve hukuksuz isnadlarla “darbeci” diye yaftalanıp suçlanması anlamına geliyor.

“Fitne” imiş!

Başbakan, “FETÖ ile mücadele”den bahsederken, her fırsatta soruşturmaların ve “darbe girişimi’nin AKP’deki siyasî ayağı”na dair iddialara sert çıkıyor.

Grup toplantısında “Hiç kimse FETÖ’nün oyununa gelmesin. FETÖ AK Parti teşkilâtları ve diğer partiler içinde de tereddütleri ortaya çıkarmak için her türlü hileye, yalana başvuruyor” diye parti teşkilâtını uyaran Başbakan, “Neymiş, alt düzeydeki FETÖ’cüler tasfiye edilirken, siyasî gücü olanlar korunuyormuş; bu fitnenin ta kendisidir” çıkışıyla, bu konudaki araştırma–soruşturma taleplerini “AK Parti’ye ayar vermeye çalışmak” olarak eleştiriyor.

Vakıa şu ki, bugün “iltisak” ve “irtibat”la kapatılan 15 üniversite ile 1061 özel okulun büyük bir bölümü AKP iktidarında açılmış.

Keza kapısına kilit vurulan 35 sağlık kuruluşunun, mühürlenip bütün mal varlığına devletçe el konulan 129 vakfın, 1125 derneğin, 19 sendika ile 4262 özel kurum ve kuruluşun büyük ekseriyeti AKP devrinde açılmış.

Dahası, AKP’li belediyelerce bizzat belediye başkanlarının ikrarıyla arsa – arazî verilmiş. Milletvekilleri Pensilvanya’ya kadar gidip Gülen’i ziyaret etmişler. Çocuklarını bu okullara gönderip başkalarının kaydı için aracılık etmişler. Cumhurbaşkanı’nın “Ne istediler de vermedik!” tepkisi bunun en bâriz beyânı.

Özetle, AKP’nin içine uzandığı söylenen “darbenin siyasî ayağı”nın ortaya çıkarılıp sorgulanmasına yanaşılmazken, “AK Parti’den yüz bulamayan FETÖ’cüler soluğu diğer partilerde yer alıyor, diğer partiler kendi içinde de aynı temizliği yapmak zorundadır” diye garip bir biçimde muhalefeti “en çok destek”le suçluyor!

Kısacası, siyasette garabet üstüne garabet ekleniyor...

Hakka, hukuka ve vicdana sığar mı?

Mâlûm 100 binleri bulan mağduriyetlere ve haksızlıklara karşı iktidar cânibinden her fırsatta “itiraz komisyonları”nın kurulduğunu söyleyen hükûmet sözcüsü, kamudaki ihraçların sadece etrafa sorup soruşturmayla kalınmayıp bazı “ölçülerle/kriterler”le incelendiğini kaydediyor.

Ve bunların başında “Bank Asya ile düzenli malî ilişkisi var mı?; çocukları Gülencilerin okullarına gidiyor mu?” diye sözünü ettiği “somut kriterler”i sıralıyor.

Sormak lâzım; Bakan’ın sözünü ettiği Bank Asya BBDK’nin izni ile kurulmamış mı? Sahi, Hac parasını bu fâizsiz finans kuruluşuna yatırmalarını isteyen Diyanet mi “suçlu”, yoksa hacılar mı?

Yine mevzubahis sendikalardan meselâ Aktif-Sen’e onay veren İçişleri Bakanlığı veya bu sendikanın kurulduğunu öğretmenlere haber veren Millî Eğitim Bakanlığı, neden “suçlu” olmaz da, bu bakanlıkların tavsiyesi üzerine üye olanlar, çocuklarını kaydedenler suçlanır?

Sonra, bütün bu “kriterler” doğru olsa dahi, “Kandırıldık, aldatıldık; Rabbimiz ve millet bizi affetsin!” nedâmetiyle özür dilenirken, neden aynı “özür” milletten esirgenir?

Bunun hakka, hukuka ve vicdana sığan bir tarafı var mı? Anlaşılır iş değil…

Okunma Sayısı: 7776
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Barbaros

  22.10.2016 19:45:54

  Allah her şeyi görüyor ve biliyor. Mazlumun yanında olanlardan Allah razı olsun. Suç mazlumların üstüne kaldı.

 • Ersan

  18.10.2016 08:25:41

  Allah yar ve yardımcınız olsun.Allah razi olsun hislerimize tercüman oldunuz..Muhalif olunca haburdan gelenler kadar suriyeden gelenler kadar değerimiz yok anlasilan

 • ekrem

  16.10.2016 01:27:20

  Güzel yazı cesaret işi GAZETECİLIK!

 • Sebahat

  15.10.2016 23:52:33

  Allah razı olsun.Sizin gibi doğru ve vicdanlı gazetecileri duymak isteriz.mehmet Ali şah in bugün bir mağduru azarladi.Allahim yetiş imdadimiza

 • Öğretmen

  15.10.2016 23:12:48

  Mert insanmışsınız bize sabır düştü dua edin.

 • Zübeyir

  15.10.2016 20:34:56

  Demokrasiye taraftar olup, zulme taraftar olmamak... Şu an az bir insanın yapabildiği... Tebrikler Yeni Asya, tebrikler Sayın İlhan.

 • renas

  15.10.2016 16:10:15

  Birgun gelir irtica ile suclanir bir kisim birgun gelir boluculukle suclanir bir kisim birgun gelir fötöculukle suclanilir dunun vatanperverleri bugun hayin olur yarinda baska bir dusman yaratilir yoksa milleti nasil kandirsinlar illa dusman gerek....

 • İMDAT SU

  15.10.2016 14:07:12

  “fakat unutmayın ki benim 241 şehidimin, 2 bin 194 gazimin hesabını kim verecek?” bunun yanında "Kalkışma" sonra can havliyle/bir suçluluk psikolojisi içerisinde "DEMOKRASİ ŞEHİDLERİ"(İslami literatürde böyle kavram bulan varsa söylesin..) için;” darbe girişimi sırasında şehit olan vatandaşların aileleri ile yaralanarak gazi olanlara yönelik Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Başbakanlık ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın koordinasyonunda "15 Temmuz Dayanışma Kampanyası" başlatılması, 15 TEMMUZ'u resmi tatil yapılması gibi birçok imkan sağlanması bir beşerin aklına ACABA bu “KALKIŞMA”nın altında parmağı mı var diye… bir psikoloğa sormak lazım gelir. İmkanım olsaydı bunu, Nevzat Tarhan Hocam’a sormak isterdim.

 • Mahzun Gönül

  15.10.2016 14:07:09

  Bu tür tutarsız açıklamalar toplumun devlete olan güvenini sıfırladı. Bunun acısını bizim çocuklarımız çekecek. Günü kurtarma telaşıyla ülke yönetenler tarih kitaplarında hak ettikleri yeri alacaklardır. Yazık bu ülkeye, hepimize .

 • Demirci mehmet

  15.10.2016 13:54:10

  Kalemine sağlık hocam.ne kadar güzel ifade etmissiniz.

 • biyolog

  15.10.2016 13:47:38

  Yorumlarınız için diyecektim.

 • biyolog

  15.10.2016 13:47:00

  Teşekkür ederim. Sorunlarınız için. Allah razi olsun sizden.

 • Çok canım yanıyor.

  15.10.2016 13:43:27

  Hak söyleyen diliniz için kalemınız için çok tessekkür ederim.Rabbim bu hakkanıyetınız yüzü suyu hurmetine size haksızlık yasatmasın

 • Mehmet Albayrak

  15.10.2016 13:34:24

  Müslüman yalan söylemez iftira atmaz haram yemez başkasının malına mülküne cökmez Tabiki kendine kuranı kerimi yasamsayanlar ALLAH Sizlerden razi olsun hak bir hakikat bir DOĞRU bir Sonu ölümlü olan bir dünya değmez tabiki anlayan yaşayan a

 • Fatıma

  15.10.2016 12:02:13

  Bir gariplik silsilesidir gidiyor. Bu denli hukuksuzluğu aklım mantığın almıyor. Bir de en çok da şuna şaşırıyorum. Kimse bu durumun farkında değil ya da farkında da görmek istemiyor. Allah hepimize akıl,mantık ve izan versin.

 • İmdat

  15.10.2016 11:04:51

  Kaleminize sağlık...Vehameti öyle açık bir şekilde dile getirmişsiniz ki ilave edilecek kelime yok... Vicdanını yitirmemiş hiçbir insan(içinde bulunduğumuz havayı teneffüs edebiliyorsa) zulmü uygulayanlari haklı bulamaz.

 • Kürşat

  15.10.2016 11:03:19

  Mevlam neylerse güzel eyler, Zalim zulmünün ahı figanıyla inler, Mazlum sabrı Cemilin lütüflarıyla seyreyler. Bayram o bayram ola.

 • Magdur

  15.10.2016 10:20:18

  Ne diyebilirim ki birgün sizin gibi bizi anlayan olurmu. Yada söylemi demeliyim herkes bu durumun farkında aslinda sesini çıkaran olurmu.

 • Ugur

  15.10.2016 10:15:27

  Binlerce masum mağdur edilmisken cikip pişkin pişkin masum magdur yok denmesi tam bir ucubeliktir. Darbeye karisanlar elbetteki cezalandirilsin. Ama darbeden bihaber binlerce insan ve yavrulari magdur edilmesin. Bu ne medeni ne de İslami hukuka uygundur. Bu durumda yapilan ne insanliga ne de muslumanliga sığmaz. Eeee o zaman bunu yapanalar ve destek verenler kendilerini nereye koyuyorlar acaba? Bir de anket yapilmis ve %87 gibi yapilan islemler olmasi gerektigi gibi yapiliyor demis. Acaba Akp teskilatlarinda mi yapildi. Kamusenin anketinda %93 islem yapilanlarin masum oldugunu soylemis. İki ankette bu operasyonlari destekleyenlere yakin kisiler arasinda yapilmis. Sonuclardami celiskiye bakin.

 • Serdar celik

  15.10.2016 09:09:59

  Allah razi olsun harika bir yazi sendika,banka,okul kriter olmaktan cikmali...devlet ibadetle mesgul olan bu alt tabakayi af edip kazanmali bu insanlarin bir cogu samimi durust insanlar...zamaninda haburdan gelenleri bile kazanmak icin af etmislerdi..

 • Ibrahim

  15.10.2016 07:34:12

  Binlerce masumun hakkını savunup adalet duygusundan şaşmadığınız için Rabbim sizden razı olsun.

 • timur

  15.10.2016 07:12:08

  sayın cevher ilhan. siz ve gazeteniz cesurca doğruları yazıyor mağdurların sesi oluyosunuz. teşekkürler.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı