"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Mevlidin yasaklanmasıyla düşülen vaziyet

Cevher İLHAN
09 Ekim 2017, Pazartesi 00:30
Bugün, fıtratındaki hakîkati arayan insanlık, zâlimlerin yeryüzünü zir-u zeber eden “şiddetli zulüm ve istibdadıyla ve merhametsiz tahribatına karşı, “maddî ve mânevî çabuk bir kıyamet”ten titriyor, Kur’ân’ın çağımıza mesajına muhtaç, hakikatlerini arıyor.

Ne var ki Kur’ân’ın mesajına dikkat çekmesi bakımından büyük bir mânâ ifâ eden Bedüzzaman mevlidinin çeşitli “gerekçeler”le “yasaklanması” garabeti sergileniyor.

Ancak asıl garabet, 28 Şubat “postmodern darbe”nin en azılı günlerinde “anasol koalisyonları” döneminde mevlidlerin fasılasız yapılmasına karşı “muhafazakâr” iddialı tek başına iktidar döneminde “yasaklanması.”

Son Bediüzzaman mevlidinin engellenmesinde garabetler, 28 Ekim 1990’daki ilk mevliden sonra koparılan fırtınaya benziyor. 27 yıl sonra devletin “derin kodları”nda gençliğin ve insanlığın Nur Risalelerine ulaşmasını engellemek evhamı çarpıklığını ve “gizli eli” deşifre ediyor.

“BU VİCDANLARA BASKIDIR…”

Sergilenen çarpıklık, öncelikle DGM Başsavcısının tâlimatıyla duâyı okuyan hocaya kadar on gazete yöneticisi ve çalışanıyla birlikte derdest edilip on beş gün nezarette tutulan gazetemizin İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın, 1980’e kadar Isparta, Şanlıurfa ve Van’da Bediüzzaman mevlidlerinin okunduğunu ancak 12 Eylül ihtilâlinden sonra mevlid okutulmasına ‘izin’ verilmediği vakıasını hatırlatıyor.

O dönemde, siyasi iktidara ilişik gazetecilerin “Kocatepe, cumhuriyetin resmi câmisi değil mi?” şeklindeki garip soruya, Kutlular’ın, “Vazifemiz, fikirlerinin tam tersiyle itham edilen Bediüzzaman’ın gerçek fikirlerini insanlığa duyurmaktır. Bugüne kadar onun fikirlerinin tanınması için çalıştım. Bundan sonra da hayatımı bu yola adadım. Risâle-i Nurlar Kur’ân’ın tefsiridir; esas okunacakları yer câmilerdir” cevabıyla ortaya çıkıyordu.

Zira o zaman da Yeni Asya câmiasını suçlayacak, istismar edecek bir bahâne arıyorlardı. Oysa böyle bir bahâne ise yoktu. Nitekim yine o dönemde, demokrat misyonun temsilcisi DYP Genel Başkanı olan merhum Süleyman Demirel’in, önce “Büyük âlim ve büyük müfessir Bediüzzaman Said Nursî için okunacak olan mevlidi Allah kabul etsin. Hakkın savunucusu ve iyiliğin göstericisi olan Bediüzzaman Said Nursî’ye Allah rahmet etsin” ibâreli telgrafı göndermesiyle başlayan süreçte, “Mevlid yapıldı diye, eğer Türkiye’de bir takım tâkibatlar yapılıyorsa, yapanlar dikkatli olsun, yaptığımız iş laikliğe aykırıdır” uyarısının anlamı bugün de açığa çıkıyor.

Yine bir gazetecinin Demirel’e, mevlide gönderdiği telgrafı hatırlatmasına, “Kaçak iş mi yapılıyor! Heyet, ‘mevlid okutacağım’ diyor, dâvetiye gönderiyor. Ben ‘Mevlidiniz mübârek olsun’ diye telgraf gönderiyorum. Bir siyasî parti genel başkanı olarak, ‘Mevlidiniz mübârek olsun’ diyemeyecek miyim? Bu vicdanlara baskıdır” diye karşılık vermesi bugünkü vahim vaziyeti âdeta târif ediyor.

“ÖNLEM” SIRASI MEVLİDE Mİ GELDİ?

Ülkenin başkentinde okunacak bir mevlide neden “izin” verilmez? Devletin “güvelik sorunu” kala kala mevlidin “yasaklanması”na mı kalır? Faraza ileri sürüldüğü gibi mevlid ve duâya yönelik bir provokasyon ihtimali varsa dahi bunun tedbirini almak devletin görevi değil mi? Her “duyum”da “iptal” edilecekse, o zaman demokratik hak ve hürriyetlerin gereği bütün toplantılar iptal mi edilecek?

Özetle, yeryüzünü saran ve sarsan dünyevî ve mânevî musibet ve felâket çıkmazındaki insanlığa Kur’ân’ın mesajını aktaran, milyonlarca okurunun tesbitiyle “Nurlara nazâr-ı dikkati geniş bir dairede celb edip okumasına bir umumî dâvet ve resmî bir ilânât hükmünde” değerli bir hizmet olan Bediüzzaman mevlidinin çeşitli “gerekçeler”le engellenmesinin vebali büyüktür.

Böyle biline…

Okunma Sayısı: 3535
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali Tam

  9.10.2017 03:11:17

  Mevlid Yasagi hayra alamet degil! Neden Müslüman Müslümana sirf lillah icin icra edilen kudsî bir Mevlidi yasaklasin? Devlet Ricaline boyun egmek zorunda olduklari adres tarafindan cok siddetli ve büyük baski mi uygulaniyor ? gibi sorular akla geliyor ABD, 15 Temmuz darbesinin ve daha önceki bütün darbelerin basrol aktörü olarak CIA ve diger Ikinci Avrupa istihbaratlariyla MIT'i de kullanarak DABBETÜL ARZ gibi Türkiyeyi icinden kemiriyor. Türkiye bazi seylerin farkina yavas yavas variyor mu?. ABD ile misilleme Vizeleri dondurma bunun kücük bir misali mi?. Hakk yoluna bir intibah bir dirilis olsa lillah icin bizim duracagimiz yer belli!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı