"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İstinat duvarları alarm veriyor

Davut ŞAHİN
01 Ağustos 2018, Çarşamba 00:05
Bir haberde; “İstinat duvarları alarm veriyor. Son bir haftada yaşanan duvar çökmelerine önceki gün Ümraniye eklendi” diyor.

Biliyorsunuz, geçen hafta Sütlüce, ardından Sancaktepe… Şimdi de Ümraniye.

İstinat duvarlarının çökme sebepleri arasında hızlı yapı üretimi ve maliyet düşüklüğü sebep gösteriliyor.

Doğru mu? Doğru!

Bunu uzmanlar söylüyor.

Biz her ne kadar teknik olarak konuya vâkıf değiliz, ama uzmanlar söylüyorsa, bir bildikleri var demektir.

*

Peki aile yapımızın istinat duvarları ne âlemde? Meselâ boşanma sayısı bir önceki yıla göre yüzde 1.8 artmış. Yani 128 bin 411’e yükselmiş rakam... Boşanma hızı 1.6 olmuş. Rakamlar iyi değil. Bu verilerin kaynağının TÜİK olduğunu hatırlatalım.

Durum vahim...

*

Aile bağlarımız ve aile kavramlarımızın güçsüz kalması acaba hayat tarzımızın dönüşüm geçirmiş olması ile ilgili bir durum olabilir mi?

Beyaz Rusya’dan önce Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin son Komünist Başkanı Mihail Gorbaçov’un, komünizme yönelik bir özeleştirisi vardı gazetelerde. Yanlış hatırlamıyorsam şöyle demişti:

“Aile müessesesi bozuldu, çocukları ana sevgisinden mahrum ettik.”

Batı’da on beş yaşına ayak basan gençler, daha bu yaşta özgürlük adına “Kendin kazan kendin ye” felsefesiyle sokağa bırakılmakta... Bu anlayış zamanla bizim aile yapımıza da sirayet etti ne yazık... Daha hayatın baharında, hayat şartların acımasızlığı karşısında tecrübesizlikleri ile enerjilerini öldürdük. Sonuç: alkolizm, uyuşturucu ve bağımlılık yapan maddelerin kucağına itilen gençler. 

Dahası şiddet yanlısı ve geleneksel değerlerle savaşan bir ruhla donanan gençlik, tıpkı ikinci Avrupa’nın Batı’sı gibi her türlü değerlerden uzak yetiştiler. İşte bu gençler, evliliği ve aile yuvası kurmayı düşünmüyor. Evliliği toplumun dinamikleri arasında görmüyor, bir yük olarak veya biyolojik bir ihtiyaç olarak bakıyor. Bu anlayış sosyal hayatta toplumun temeli olan aile müessesesini tahrip eden bir olgu olarak karşımıza çıkıyor. Yani istinat duvarları çökmeye başlıyor.

*

İlkesizlikler almış başını gidince, ikinci Avrupa’nın çürümüş sefih hayat tarzını, medya ve sosyal medya aracılığıyla bir “hayat biçimi” olarak sunuldu. Geçmişte yerden yere vurulan, eleştirilen yabancı diziler, yerli dizi filmlerin yanında çok masum kaldı. Düşünün İslâm coğrafyasına öyle berbat dizileri pazarlıyoruz ki, onlar ekrandaki kimin eli kimin cebinde olan karakterleri “biz” sanıyorlar.

*

Kabul edelim, aile yapımız bozuldu. Yukarıdaki veriler bunu gösteriyor. Boşanma dâvâlarının hızla artış göstermesi, özellikle büyük şehirlerde “komünal” hayat tarzının yaygınlık kazanmaya başlaması hayra alâmet değil. 

Boşanmaların başlıca sebebi olarak, işsizliğin artış göstermesi, ekranlarda oynatılan dizilerin etkisi, dinî değerlerin öngördüğü mahremiyet sınırlarının aşılması, san’at ve edebiyat yoluyla gençlerin müstehcenliğe özendirilmesi, sosyal medyanın tazyiki ile eşlerin birbirini aldatma durumu ve reklâm endüstrisi yoluyla tüketimin körüklenmesi gibi faktörler sayılabilir.

Buna mümasil çok örnekler sıralanabilir. Ancak bu parçalanmış ailelerin en büyük zararını ne yazık ki çocuklar çekmektedir. 

Aile yuvası dağılırken eşler birçok psikolojik, sosyolojik travmalar yaşamakta ve ailelerde göçük yaşanmaktadır.

Burada bütün toplum katmanlarına düşen, devletin, milletin korunması için ailenin korunmasıdır. Manevî değerlere bağlı bir toplum için devlet-millet kaynaşması sağlanmalı, toplumun en küçük kurumu olan aile korunmalıdır. 

Ki, istinat duvarları sağlam kalabilsin.

Okunma Sayısı: 1305
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÜSEYİN İLHAN

  1.8.2018 10:03:16

  Davut kardeşim sizlerden rabbim ebeden razı olsun.Yapıları ne kadar sağlam yaparsak yapalım amma DEVLETİN TEMELİ olan AİLE yi çürüttüğümüz,zayıflatıp harap ettiğimiz zaman o sağlam yapılar devleti ve milleti muhafaza edemez.Zira kurt gövdenin içine girmiş oluyor.Ne hazindir ki bu tahribat 16 yılda artarak artmaktadır.Bundan 4 yıl önce üstadı anma programında şehrimize gelen muhterem bir eğitimci ve büyüğümüz şehrin yetkililerinden aldığı bilgiyi paylaştı.ALKOL-SİGARA-UYUŞTURUCU MADDE KULLANIMI İLKOKULLARA KADAR İNMİŞ VE ARTAN BİR TRENDDE.İşte bu bilgi ile şehrimde basına haber olan hadiseleri yanyana getirdiğimde BAHÇE İSTİNAT DUVARINI ÖNLEYEBİLİRİM,TEDBİRİNİ DAHA NET ALABİLİRİM,fakat toplumun istinat duvarı yıkılırken millet ve nefislerimiz gaflette,idarecilerimiz ise ihtiras ve şöhret-kibir guru derdinde.Bu tabloyu acilen değiştirmek şart.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı