"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

En çok İsrail’e yarar

26 Eylül 2017, Salı
IKBY referandumunun en çok İsrail’e yarar sağlayacağı dile getiriliyor. Konuyla ilgili, Abdülkadir Selvi “Bize düşen 25 Eylül sonrasına hazırlanmak” derken Yrd. Doç. Dr. Veysel Kurt, “Uzun vadeli tehdit; bu devletçiği kimin kontrol edeceği ve Türkiye’ye karşı nasıl kullanacağı” olduğunu belirtti.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Veysel Kurt,  2 gündür Erbil bölgesinden gelen haber ve görsellerin Türkiye’nin endişelerini haklı çıkardığını söyleyerek, “Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’ne kadar giden, Artvin’i, Batı’da Antep ve Urfa’yı içerisine alan görsel dolaşıyor” diye konuştu.

Bu görsellerin tepkilere rağmen hâlâ durduğunu aktaran Kurt, referandumun ilan edilmesiyle aktörlerin kamuoyuna karşı bir süre sessiz kaldığına değinerek, şunları söyledi: “İran Genelkurmay Başkanı 30 yıl sonra Türkiye’ye geldi ve Barzani’ye karşı yüksek sesle tepkinin dile getirilmesi gerektiği gibi söylemler dolaştı. Fakat Türkiye Barzani yönetiminin diplomatik yollarla vazgeçirilmesinin daha uygun olacağını söyledi. Kısa vadede ortaya çıkacak kaostan dolayı Türkiye referanduma karşı. Türkiye’nin meseleyi ulusal güvenlik tehdidi olarak görmesinin sebeplerinden biri, PKK’nın bu süreci nasıl kullanacağı. Her türlü kaos, çatışma ve gerilim Türkiye’ye büyük maliyetler üretiyor. Eğer referandumdan ‘Evet’ çıkarsa burada küçük bir devletçik oluşacak. Mevcut Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin sınırları Türkiye’nin bütün sınır hattını kapsamıyor. Fakat üzerinde iddia ettiği ve bugün referandumu ilan ettiği bölgeye baktığımızda Türkiye’nin sınırı tamamıyla kapanıyor. Uzun vadeli tehdit ise, bu devletçiği kimin kontrol edeceği ve Türkiye’ye karşı nasıl kullanacağı.”

Karizmayı çizdirdik

Hükümet’e yakın isimlerden Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Irak’ın kuzeyinde düzenlenen referandum ve Milli Güvenlik Kurulu’nda alınan yaptırım kararlarını köşesine taşıdı. Bugün yapılacak olan bağımsızlık referandumunu Türkiye’nin engelleyemediğini belirten Selvi “Hatta sesimiz çok çıkmasına rağmen sonuç alamayınca karizmayı biraz çizdirdik. Bize düşen 25 Eylül sonrasına hazırlanmak. Çünkü yeni dönem, yeni politikaları gerektiriyor” dedi. Selvi’nin ‘Referandum ertelenir mi, savaş çıkar mı?’ başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili kısmı şöyle:”Bir yandan (IKBY lideri Mesud) Barzani’nin bağımsızlık referandumunu diğer yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı konusundaki gelişmeleri takip ediyoruz. Referanduma gelince artık yapılacak mı, yapılmayacak mı tartışması geride kaldı. Mesut Barzani kararından geri adım atmadı. ‘Erteleme olmayacak’ dedi. Baştan söyleyeyim, referandum yapılıyor ama savaş çıkmıyor. Çünkü Barzani bu kararı tek başına almadı. Bağımsızlık referandumuyla birlikte ABD’nin Kürt planında üçüncü devreye geçildi.

Bize düşen 25 Eylül sonrasına hazırlanmak

Meclis’te tezkere tartışmaları yapılırken, kuliste AK Parti’nin Güneydoğu milletvekilleriyle sohbet etme imkânım oldu. ‘Barzani’nin referandum ısrarını zamansız ve anlamsız buluyoruz ama referanduma karşı böylesine şahin bir tutum takınılmasından dolayı da rahatsızız’ dediler. Meclis’te tezkere görüşmeleri yapılırken az ötede Genelkurmay karargâhında Irak Genelkurmay Başkanı (Osman Ganimi) ağırlanıyordu. Görüşmede Irak Genelkurmay Başkanı’na, ‘Eğer siz müdahale ederseniz biz Erbil’in arkasında durmayız’ mesajı verildiği söyleniyor. Ayrıca referandum yaptırımları da başladı. Bölgesel yönetime 60 günde bir ödenen petrol parası ikinci kez ödenmedi… Türkiye’nin çabaları referandumu erteletmeye yetmedi. Hatta sesimiz çok çıkmasına rağmen sonuç alamayınca karizmayı biraz çizdirdik. Bize düşen 25 Eylül sonrasına hazırlanmak. Çünkü yeni dönem, yeni politikaları gerektiriyor.

Peşmerge’ye verilen askerî eğitim kesilecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) gerçekleştirilen bağımsızlık referandumuna tepki gösterdi ve Peşmerge’ye verilen askeri eğitimin kesileceğini açıkladı. Çavuşoğlu, Erbil ile ilişkilerin kesileceğini söylerken “Bundan sonra muhatabımız esas itibarıyla Bağdat’tır” dedi. Çavuşoğlu, “Türkmen kardeşlerimize yönelik bir fiili müdahale olursa askeri operasyon hemen olur” ifadesini kullandı.

Hafife alınamayacak bir millî güvenlik sorunu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, IKBY bağımsızlık referandumuna tepki gösterdi. Bahçeli, ‘’Korsan referandum yok hükmündedir. Barzani ve Peşmergeleri Türkmenlerin tarih boyunca yaşadıkları topraklara göz dikmiştir. Geldiğimiz bugünkü noktada; durum çok ciddidir, tehdit çok açıktır, tehlike çok yakındır. Bu konu Türkiye için hafife alınamayacak bir milli güvenlik sorunu’’ dedi.

Türkiye, Irak ve Suriye: Tanımıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Irak’ta başlayan refedandumun sonuçları bakımından yok hükmünde olduğunu bildirerek, “Gerek uluslarası hukuk, gerek Irak anayasası bakımından her türlü hukuki temelden ve meşruiyetten yoksun olan bu girişimi tanımıyoruz” açıklamasını yaptı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından dün düzenlenen referandum sonuçları bakımından yok hükmünde olduğu vurgulandı. Açıklamada, referandumun uluslarası hukuk,Irak Anayasası bakımından her türlü hukuki temelden ve meşruiyetten yoksun olduğu göz önüne alınarak bu girişimin tanınmadığı kaydedildi. Bağdat referandum sonuçlarını tanımayacağını yinelerken Irak Başbakanı Haydar El İbadi, “Referandum sonuçlarını tanımayacağız. Irak’ın birliğini ve vatandaşların güvenliğini korumak için gereken adımları atacağız” diye konuştu.

Suriye: Biz sadece birleşik bir Irak’ı tanıyoruz

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yapılan referandumu tanımadıklarını söyledi. Muallim, Suriye resmi haber ajansı SANA’ya yaptığı açıklamada, “Biz sadece birleşik bir Irak’ı tanıyoruz. Irak’ın bölünmesine yol açacak herhangi bir süreci reddediyoruz.” dedi. Muallim’in bu ifadesi, IKBY’deki referandumla ilgili Suriye’den yapılan “ilk resmi açıklama” olma özelliği taşıyor.

İran sınırlarını Barzani’ye kapattı

Hava sahasını Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne kapatan İran, Bağdat yönetimin isteği doğrultusunda Kuzey Irak’a olan kara sınır kapılarını da kapattığını açıkladı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Irak hükümetinin isteği üzerine hem hava sahamızı, hem kara sınır kapılarımız IKBY’ne kapattık. Bağdat’la olan ilişkilerimizin boyutuna bakıldığında Irak’tan gelen talep için gerekli adımları atmalıydık” diye konuştu. İranlı Sözcü, kapıların kapatılmasıyla Kuzey Irak’ta bulunan İran yurttaşlarının ülkeye nasıl geleceğine ilişkin soruya, “Gerekli mekanizmalar düşünülmüştür, ilgili kurumlar tarafından bu konuda bilgilendirme yapılacak” dedi. İranlı Sözcü, Tahran’ın bundan sonra atacağı adımların referandum sonrası ve sonuçların belirlenmesinin ardından netleşeceğini ifade etti.

Habur’da kapatma yok

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Habur Sınır Kapısı’nın tek taraflı ulaşıma kapatıldığına yönelik haberlere ilişkin, “Şu anda kapatma yok, Irak tarafından gelenlerin daha sıkı kontrolle geçişlerine izin veriyoruz” dedi. Tüfenkci, yaptığı açıklamada, Habur Sınır Kapısı’ndaki son duruma ilişkin bilgi verdi. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin referandumdan geri adım atmamasının ardından Türkiye’nin de Habur Sınır Kapısı’ndan geçişlere izin vermediği yönündeki iddiaları değerlendiren Tüfenkci, “Şu anda kapatma yok. Geçişler güvenlik gerekçesiyle sıkı kontrollü sağlanıyor. Irak tarafından gelenlerin daha sıkı kontrolle geçişlerine izin veriyoruz. Karşıdan gelen araçlar için denetimi artırdık” dedi. Türkiye’deki bazı tır şoförlerinin kendileri tedirgin olduğu için sınırdan geçmek istemediklerinin altını çizen Tüfenkci, “İlerleyen saatlerdeki gelişmelere göre durumu ve gelişmeleri yeniden değerlendiririz” diye konuştu.

 

Etiketler: ırak, referandum
Okunma Sayısı: 1504
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı