"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

O, gençlere değer verirdi

03 Ocak 2018, Çarşamba
Hüseyin Çetin, Peygamberimizin etrafında hep gençlerin olduğuna dikkat çekerek, “Mesela Hz Ali (ra) gençken ve Peygamberimiz de hayattayken, ona fetva verme vazifesi veriyor. Gençlere güveniyor ve sorumluluk veriyordu” dedi.

Veteriner hekim Hüseyin Çetin, “Aile İçi İletişim ve Genç” konulu Adana’da bir seminer verdi. Aile eğitimi, dinî eğitimde yapılan yanlışlar, Peygamberin gençlere verdiği değer, aile modellerine değinen Hüseyin Çetin, seminerin ardından gelen sorulara cevap verdi. 

Seminerine alıntı yaparak başlayan Hüseyin Çetin, problemin sadece gençlerde olmadığını şöyle vurgu-layarak, “Günümüzün gençleri öyle umursamaz ki ileride ülke yönetimini ele alacaklarını düşündükçe umutsuzluğa kapılıyorum. Bizlere, büyüklere karşı saygılı olmayı, ağırbaşlı davranmayı öğretmişlerdi. Şimdiki gençler kuralları boş veriyorlar. Çok duyarsızlar ve beklemesini bilmiyorlar” dedi.

Bu cümlelerin MÖ 800’de yaşayan Heseiod’a ait olduğunu belirterek, “Yani yaklaşık 3000 yıl önce de gençlerden yakınılıyormuş. O zaman burada bir çelişki var, anne-babaların iğneyi kendilerine batırmaları gerekiyor” diye konuştu.

Gençleri terbiye etmek

Çetin, gençleri en güzel terbiye edenin Fahr-i Kâinat Efendisi olduğunu ifade ederek, onun sözlerini aktardı: “Çocuklarınızı şu üç haslet üzere yetiştirin; 1-Hz. Peygamberi (asm) sevmek, 2- Onun Âl-i Beytini sevmek 3- Kur’ân okumayı sevmek. Bunun için de aileler Peygamberimizi sevdirmek için hayatını okuyup bol bol anlatacak.”

Çetin, son araştırmalarda kız çocuklarının sevgiden, erkek çocuklarının saygıdan daha çok etkilendiğini keşfettiklerini, bir çocuğa büyük biri gibi davranırsanız onun çok memnun olduğunu ve sigara alışkanlığının bile, büyüdüğünü ispat etme çabasından kaynaklandığını ifade etti.

Peygamberimizin gençlere verdiği değer

Peygamber Efendimiz (asm), empatiyi, “Sana yapılmasını istemediğin bir şeyi sen de başkasına yapma! O zaman Allâh’a karşı hakkıyla takvâ sâhibi olursun!” cümlesiyle tarif ettiğini belirterek şöyle devam etti: 

“Köle Zeyd bin Harise’nin oğlu Usame bin Zeyd. 19 yaşında ordu kumandanı yapıyor Peygamberimiz. Emrinde Aliler, Ömerler, Sahabeler var. Peygamberimiz vefat edince, Usame bin Zeyd yerine daha olgun, yaşı ileri birisi komutan olsun diye teklif geliyor. Halife Hz Ebubekir ise; ‘Peygamberimizin komutan yaptığını ben nasıl görevden alayım’ diyerek vazifesine devam etmesini istiyor. Emrine 40.000 kişi veriliyor. Düşünün, kölenin oğluydu Usame bin Zeyd.

Hz . Ömer’in oğlu Abdullah, müslüman olduğunda 10 yaşındaydı. En çok hadis rivayet eden 2. sahabe olmuştur. Hz. Ali İslam’la şereflendiğinde 10 yaşındaydı. Abdullah bin Ömer 13 yaşında, Cabir bin Abdullah ve Zeyd bin Harise 15 yaşında, Taha bin Ubeydullah ve Abdurrahman bin Avf 17 yaşındaydı.

Bakın hep gençlerdi. Mesela Hz Ali (ra) gençken ve Peygamberimiz de hayattayken, ona fetva verme vazifesi veriyor. Gençlere güveniyor ve sorumluluk veriyordu.”

ŞEYDA SULTAN ZENGİN - ADANA

Okunma Sayısı: 891
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı