"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

"11 milyon kişi, bankaların insafına bırakılmamalı"

02 Ekim 2016, Pazar 09:22
Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, kredi kartı borçlarının yapılandırılmasına ilişkin yönetmeliğin uygulanmasında "kesin ve emredici" düzenleme gerektiği uyarısı yaparak, "11 milyon kişi, bankaların insafına bırakılmamalı" çağrısında bulundu.

Kredi kart borçlarının yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeleri değerlendiren Deniz, “Bankaların geniş takdir hakkı, tüketiciyi zora sokacaktır” dedi ve ekledi:

"Kredi kart borç bakiyelerinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenleme, 27 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Banka ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliği’ne eklenen Geçici 2. madde ile; ‘bu maddenin yayımı tarihi itibariyle kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebilir.’ Düzenlemeye göre; düzenli ödeyen ve ödemeyen tüm kredi kart borçluları, 27 Eylül'e kadar olan borçlarını, bankaya başvurarak 72 aya kadar taksitle ödeyebilecekler."

Başbakan Binali Yıldırım’ın konuya ilişkin ilk açıklamalarının, kredi kart borçluları için "büyük bir müjde" olduğunun altkını çizen Deniz, "Buna ilişkin yönetmelik düzenlemesi ise, kart borçlularını zorlayacak içerikte olup hayalkırıklığı oluşturdu" dedi.

Düzenleme kapsamında yapılandırılacak borca ilişkin uygulanacak faiz oranının belirlenmediğini anımsatan Deniz, yönetmelikteki "taksitlendirilebilir" ifadesi ile de, bankaların, kredi kart borcunu yapılandırma talebini "kabul edip etmemekte serbest olduğu" yönünde bir algı oluştuğunu vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin de, uygulanacak faiz oranı ve taksit sayısının bankaların belirleyeceğine ilişkin açıklama yaptığını da anımsatan Deniz, "Karar verme hakkını bankanın insafına terk eden bu düzenlemede iyileştirme yapılmaması durumunda, bekleyen onbir milyon kredi kart borçlusunun birikmiş 260 milyar liralık borcunun yapılandırılması fırsatı heba edilmiş olacaktır. Bankaların farklı faiz oranları, farklı taksit sayısı uygulamaları ile kredi kart borçluları eşitsizliğe yol açabilecek sonuçlara gebe mevcut düzenleme, amaçlanan sonucu doğurmayacaktır" dedi ve şöyle devam etti:

"Başbakan tarafından verilen ‘müjde’nin, ‘balon’a dönüşme olasılığı anlamına gelen bu düzenlemeden geriye dönülmeli, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda alınan ve Başbakan tarafından açıklanan karara uygun olarak;

- Yapılandırılacak borca uygulanacak faizin, tüketici kredisine uygulanan faiz oranını geçemeyeceği,

- Tüketicinin yapılandırmak istediği borç miktarı ve taksit sayısına ilişkin isteminin banka tarafından aynen kabulünün zorunlu olduğu yönünde kesin ve emredici düzenleme yapılmalıdır."

Konuyla ilgili makaleler:

“Sen çalış ben yiyeyim” düzenine karşı Kur'an ve Risale-i Nur'daki uyarılar!

 “Ribânın (faizin) haram oluşu, günahı ve ribâdan kurtulma yolları konularında Kur’ân’da ve Risale-i Nur’da neler zikredilmektedir?” 

Büyük İslam Alimi Bediüzzaman Said Nursi, 'Sa’y (emek, işçi) grubu ile sermaye nasıl barışır?' şeklindeki bütün insanlığı ilgilendiren önemli mesele doğrultusunda 'Acaba ikisini barıştırmak çaresi yok mudur?' sualine karşı ifade ettiği ''Evet, vücub-i zekât [zekâtın verilmesi] ve hurmet-i riba [faizin haramlığı], karz-ı hasen [faizsiz verilen borç] şerait-i sulhiyedir [barış şartlarıdır].'' veciz cevabıyla Kur'ani ve İslami ve bütün insanlığı kapsayabilecek bir çözüm yolunun önemle üzerinde durmaktadır.

Devamını okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/gundem/sen-calis-ben-yiyeyim-duzenine-karsi-kur-an-ve-risale-i-nur-daki-uyarilar_395450

DHA

Okunma Sayısı: 2453
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • CESUR ADAM

  3.10.2016 06:54:36

  AKP döneminde bir tane banka ifal etmemiştir.AKP sayesinde FAİZ ciler en çok kazandıkları dönemi yaşamaktadırlar.AKP zamanında halkımzın faize bulaşmayanı parmakla gösterilecek kadar az kalmıştır.YAŞAA VAROOL AKP BANKALAR KAR ÜSTÜNE KAR GÜNLERİNDE.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı