"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

17 bin şirket kapanabilir

09 Ocak 2018, Salı 20:35
DOGÜNSİFED Başkanı Aziz Özkılıç, 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla birlikte 17 bin şirketin kapanmayla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde federasyon çatısı altındaki Dernek başkan ve yöneticileri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen DOGÜNSİFED Başkanı Aziz Özkılıç, taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi ile birlikte 17 bine yakın şirket ile bu şirketlerin bürolarında istihdam edilen 150 bine yakın konusunda uzman çalışanın ticarî ve hayatını sürdürebilirlik noktasında ciddî mağduriyetlerinin yaşanacağının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Özkılıç, “Hükümetimiz tarafından kamuda çalışan taşeron işçilerin kamuya alınmasıyla ilgili verilen kararı olumlu bulduğumuzu bildirir, ülkemiz için hayırlı olmasını dileriz. Bu vesile ile yıllardır süregelen önemli bir sorun çözüme kavuşmuş oldu. Ancak, bu yapılırken 30 yıldır personel çalıştırmaya dayalı ihalelerle kamuya hizmet veren 17 bine yakın şirket ile bu şirketlerin bürolarında istihdam edilen 150 bine yakın konusunda uzman çalışanın ticari ve yaşamını sürdürebilirlik noktasında ciddi mağduriyetlerin yaşanacağı kaçınılmazdır” dedi.

‘Şirketlerin borçları ertelenmeli

Özkılıç, bu şirketlerin ve büro çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi yönünde taleplerin başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Başbakan ve hükümet tarafından dikkate alınmasını dile getirerek, “Şirketlerin hali hazırda mevcut SGK vergi ile bankalardaki kredi ve bunlara benzer borçlarının 2 yıl faizsiz ertelenmesi ve ardından 36 ay vade ile taksitlendirilmesi ile 2016-2017 yıllarında 6661 sayılı kanun ile işverenlere uygulanan ancak şirketler kapsam dışında bırakıldığından, ihale makamlarınca hakedişlerden kesilen asgari ücret destek tutarlarının şirketlere ödenmesi veya SGK ve vergi borçlarına mahsup edilmesini istiyoruz. Şirketlerin hak ve yükümlülüklerini yerine getirebilmesi ve ticarî hayatlarını devam ettirebilmesi ve marka değerinin korunması amacı noktasında tüm ihalelere, mevcut iş deneyimleri ile katılabilmeleri için gerekli kanuni düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. 

Şirketlerin farklı sektörlere yönelip ticari faaliyetlerini devam ettirmeleri ve işletmelerini ayakta tutabilmeleri için şirketlerin sermayeleri ile orantılı olarak düşük faizli,1 yıl ödemesiz ve en az 3 yıl vadeli kredi garanti fono kredilerinin kullandırılması ile KOSGEB’in kredi faiz desteğinden faydalandırılması ve teşvik veya yatırım projeleri kapsamında verilen, Kalkınma Bakanlığı-KOSGEB-TKDK IPARD-İş Kur- destekleri gibi devlet desteklerinden yararlandırılmasını talep ediyoruz.” dedi.

Kapanmayla karşı karşıya kalacaklar

DOGÜNSİFED Başkanı Aziz Özkılıç, taleplerin karşılanmadığı takdirde 17 bin firmanın kapanmayla karşı karşıya kalacağını ifade ederek, “696 sayılı KHK gereğince faaliyeti son bulacak olan 17 bin şirketin, gerek kamuya gerekse çalışmış olduğu bankalara ve piyasa tedarikçilerine yükümlülüklerini yerine getirebilmesi, bünyesinde istihdam ettiği yaklaşık 150 bir merkez ofis çalışanının istihdamını sürdürebilmesi için ticarî hayatın devamlılığının esas olduğunun kaçınılmaz olduğunu, bu çerçevede Anayasa’da vurgulanan ‘Devletin ekonomik hayatı koruması ile ilgili önlemleri alması yönündeki görevi’ kapsamında iyi niyetli taleplerinin karşılanmasını arz ve talep ediyor. Bu şirketler kapanmayla karşı karşıya kalacaklar. Orada çalışan istihdam edilen işçilerin de işsiz kalması demektir. Sosyal açıdan büyük sıkıntılara sebep olacak, Cumhurbaşkanımızda bu yönde olumlu bir talep bekliyoruz” diye konuştu.

DHA

Etiketler: şirket
Okunma Sayısı: 4344
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı