"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Asgari geçim sınırı artmaya devam ediyor: 'Gerçek enflasyon; yıllık %11.13'

12 Mayıs 2017, Cuma
Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin 2017 Nisan ayına ait asgari geçim endeksi incelemesine göre, asgari geçim sınırı bir önceki aya göre yüzde 0.56 arttı.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Nisan 2017 fiyatlarına göre yaptığı araştırmanın sonuçları, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının 2 bin 510 lira 52 kuruş olduğunu ortaya koyarken, dört kişilik bir ailenin asgarî geçim sınırı ise 5 bin 161 lira 23 kuruş olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim sınırının bir önceki aya göre yüzde 0.56 arttığını gösterdi. Çalışan tek kişinin açlık sınırının da bir önceki aya göre yüzde 0.5 yükseldiği ve 1,934 lira 25 kuruş olarak olduğu belirlendi. Türkiye Kamu-Sen’in araştırmasına göre Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2017 yılı Nisan ayında bin 957 lira 24 kuruş oldu.  Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Nisan 2017 verilerine göre günlük 39.82 lira  olduğu belirlenirken, Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise bin 194 lira 51 kuruş olarak hesaplandı.

Gıda harcamaları maaşın yüzde 42.59’u

Mart 2017 itibarı ile ortalama 2 bin 784 lira 96 kuruş ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 42.89’unu oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 762 lira 73 kuruş olarak belirlenen kira gideri ise Mart 2017 ortalama maaşının yüzde 27.39’una denk geliyor. Buna göre bir memur, ortalama maaşının yüzde 70,28’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalırken,  diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının yüzde 29.72’si kalıyor. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Nisan 2017 maaşından geriye yalnızca 827 lira 69 kuruş kalıyor.

Koncuk: Gerçek enflasyon: yıllık yüzde 11.13

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, enflasyonun diğer aylarda olduğu gibi artmaya devam ettiğine dikkat çekerek, “2016 yılını yenilgiyle kapatan kamu çalışanları ve emekliler 2017’de de farklı bir tablo ile karşılaşmamış ve enflasyon karşısında ezilmeye mahkûm bırakıldı. Enflasyon ve ailenin mutfak harcamaları Nisan ayında da yükselmeye devam ederken, memur ve emeklilerin kayıpları da her geçen gün biraz daha artıyor. Çarşı ve pazardaki rakamların akıllara zarar seviyelere çıktığı hepimizce malûmken, enflasyon, alkışlarla imzalanan toplu sözleşmeyle verilen yüzde 3’lük zammı neredeyse ikiye katladı.” dedi. Koncuk, 2016 yılı Nisan ayı ile 2017 Nisan ayı arasında geçen 1 yıllık sürede ailenin zorunlu harcamaları toplamı yüzde 11.13 arttığına işaret ederek, Ramazan ayında fiyatların daha da yükseldiğine dikkat çekti. Koncuk, “Geçtiğimiz yıllardan bildiğimiz bir gerçektir. Bu durumda memur ve emekli maaşlarındaki erimenin önümüzdeki dönemde daha da trajik bir hal alacağı açıktır. Bu harcamalara bir de bayram masrafları eklenince dar ve sabit gelirlilerin bütçeleri adeta çökecektir. Bu çerçevede Türkiye Kamu-Sen olarak daha önceki yıllarda talep ettiğimiz ‘Bayram İkramiyesi’nin ne kadar haklı bir talep olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Yetkililerin bu talebimizi bir kez daha gözden geçirmesi zaruri bir hal aldı.” ifadelerini kullandı.

***

Okumak için tıklayınız:

Asgarî ücret “mum gibi” eridi

***

Okumak için tıklayınız:

Asgari geçim sınırı 5132, asgari ücret ise 1404 lira!

***

Konuyla benzer içerikler:

Nisan enflasyonu açıklandı: 9 yılın zirvesinde

Okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/ekonomi/nisan-enflasyonu-aciklandi-9-yilin-zirvesinde_431006

DİSK gerçek işsiz sayısını açıkladı: 7 milyon

Okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/ekonomi/disk-gercek-issiz-sayisini-acikladi-7-milyon_429595

İşsizlik gençleri bunaltıyor

Okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/ekonomi/issizlik-gencleri-bunaltiyor_424218

İşsizlik rakamları açıklandı: İşsizler ordusu 3 milyon 647 bin kişiye ulaştı!

Okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/ekonomi/issizlik-rakamlari-aciklandi-issizler-ordusu-3-milyon-647-bin-kisiye-ulasti_421191

Türkiye’yi zor günler bekliyor

Okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/ekonomi/turkiye-yi-zor-gunler-bekliyor_421160

 

***

Bediüzzaman'ın ''müsbet hareket'' prensibi bütün herkese ders niteliğinde

“Sen çalış ben yiyeyim” düzenine karşı Kur'an ve Risale-i Nur'daki uyarılar!

Okunma Sayısı: 1067
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı