"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

AB’nin hataları

Faruk ÇAKIR
22 Kasım 2016, Salı
Ülkemizin Avrupa Birliği ile olan münasebetleri sıkıntılı bir dönem geçiriyor. İdarecilerin karşılıklı olarak sergiledikleri sert tartışmalar milleti de etkiliyor ve AB’ye üyelik inancı zayıflıyor.

Bu durum iki tarafta da var olan ‘İkinci Avrupa’ anlayışına mensup kişileri sevindirirken ortaya çıkan faturayı da millet olarak hepimiz ödüyoruz.

Şunu da ifade etmek gerekir ki ilişkilerin bozulmasında Avrupa Birliği yöneticilerinin de ciddi hataları vardır. Üstelik bu durumu AB yöneticileri bile ifade ve itiraf etmiş durumda. Son zamanlardaki tartışmalarda adı iyice ön plana çıkmış olan Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, “AB başından beri Türkiye’ye karşı hep ikircikli bir tutum izledi ve bana kalırsa bu üyelik sürecinin inandırıcılığına çok büyük zarar verdi. Bu ikircikli tutum nedeniyle Türk vatandaşları AB’ye güvenini kaybetti” tespitinde bulunmuş.

AP Türkiye Raportörü böyle dediğine göre bir bildiği vardır. AB içindeki ‘İkinci Avrupa’ anlayışına mensup kişilerin Türkiye lehinde işler yapması elbette mümkün değil. Önemli olan ‘Birinci Avrupa’ yani insanlık adına hareket eden, ‘iyi’leri ve iyilikleri destekleyen Avrupalılarla münasebetleri geliştirmek ve ‘İkinci Avrupa’ mensuplarını mağlup etmek olmalı.

Program harici bir gelişme olmazsa görev süresi 2019’daki Avrupa Parlamentosu seçimlerine kadar devam edecek olan Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, sert eleştirileriler de yapmış.

“Türkiye ile diyaloğumuz sürmeli” diyen Piri’nin bazı tespitleri şöyle: “Türkiye bugün tüm hukukun üstünlüğü, ifade özgürlükleri, basın özgürlükleri endekslerinde sert bir düşüşte. Bu düşüşten bir geri dönüş emaresi görünceye kadar da müzakerelerde yeni fasıl açmaktan bahsetmek inandırıcı değil. (...) Türkiye’nin kaydettiği ilerlemelerden ve geldiği uzun yoldan sonra bugün bunları konuştuğumuz için hayret içindeyim. (...) Türk hükümeti bugüne kadar hep AB’ye tam üyelik stratejik hedefimizdir ve bu hedef değişmedi dedi. (...) Ben şahsen AB içinde Türkiye’ye yer olduğuna inanıyorum. Ancak siyasi farklılıklarımız var elbette. (...) Benim gibi Türkiye’nin geleceğinin AB’ye bağlı olduğunu düşünen bir raportör için giderek birbirimizden koptuğumuza tanık olmak büyük hayal kırıklığı. (...) Benim işim Türkiye’deki iç tartışmaların parçası olmak değil. Ben Türkiye AB kriterlerine yakınlaşıyor mu, uzaklaşıyor mu ona bakıyorum. Bir gün gururla Türkiye’nin yeniden AB ile yakın bir ilişkiye doğru yol aldığına dair olumlu bir rapor yazabilmeyi umut ediyorum.” (Konuşan: Balçiçek İlter, Habertürk g., 21 Kasım 2016)

İdarecilerin beyanıyla AB’ye uyum paketleri sayesinde ‘örnek ülke’ olmuştuk. AP Türkiye Raportörü Kati Piri de bunu hatırlatıp, “Türk hükümeti bugüne kadar hep AB’ye tam üyelik stratejik hedefimizdir ve bu hedef değişmedi dedi” tespitini hatırlatmış. Her türlü siyasi görüşe mensup idarecilerden “Türkiye’nin AB’ye üyeliğini destekliyoruz. Bu devletin kararıdır, hedefidir” açıklamaları duyduk. Zaten bu sebeple “AB uyum paketleri” ya da “demokratikleşme paketleri” açıklanmadı mı? 

AB üyeliği Türkiye’nin ve milletimizin menfaatine olduğuna göre bu yolu kapatmamak lazım. Aksi halde ‘Ankara Kriterleri’ne mahkûm oluruz ki bundan en çok siyasetçiler zarar görür.

Kendi ayağına kurşun sıkanların durumuna düşmeyelim. Hak, hukuk ve adalet yolunda ilerleyelim.

Okunma Sayısı: 1780
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı