"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Savaş ölmüştür!

Faruk ÇAKIR
20 Mart 2017, Pazartesi 16:47
Pek çok konuşmasında Bediüzzaman’a da atıf yapan, “Ben Said Nursî’den çok istifade ettim” diyen Suriyeli âlim Cevdet Said, İslâm dünyanın hal ve gidişiyle ilgili de önemli tesbitlerde bulunmuş.

Daha önce de “Cihad silâhla değil fikirle yapılır” mealinde konuşmalar yapan ve 1931 Suriye doğumlu, Aralık 2012’den bu yana ise İstanbul’da yaşayan Cevdet Said’in tesbitlerini mütercimi Fethi Göngör’ün yazısından aktarmak uygun olacak. İşte, Cevdet Said’in verdiği konferanslardan özetlenen tesbitlerinin bir kısmı şöyle: 

*Kur’ân, Allah’ın bütün âlemlere/varlıklara delilidir. Her okuyan Kur’ân’ı anlayabilir. Bir İngiliz lordu Kur’ân’ı okuduktan sonra Müslüman olmuştu. “Nasıl dininden çıkıp kâfir olabildin?” diyerek kendisini kınayanlara; “Ben kâfir olmadım, imanıma iman kattım ve imanımı tamamına erdirdim” diye cevaplamıştır.

* İnsanlar birçok önyargıları sebebiyle İslâm’dan korkmaktadır. Onları bu korkulardan arındırmanın yolu Kur’ân’ın berrak mesajlarını onlara en hikmetli yollarla ulaştırmaktır.

* Sorunları ve ihtilâfları akıl ile vahyin kılavuzluğunda çözmeyi öğrendiğimizde savaş yöntemi kendiliğinden bitecektir. Üçüncü bin yılın başında hâlâ insanların gözü önünde başka insanların öldürülmesi aydınlar başta olmak üzere bütün bir insanlığın ayıbıdır! Sorun çözme yeteneği kalmayan kaba savaşın hâlâ bir yöntem olarak kullanılması insanlığın ayıbıdır! Allah Teâlâ bize Şûrâ Sûresi’nde yönetim işlerini aramızda şûrâ/istişare/ortak akıl ile yürütmemizi emretmektedir.

* İnsanları hikmetle ve güzel öğütle İslâm’a dâvet etmeliyiz. Kötülüğü iyilikle savuşturmalıyız. İnsanî ilişkilerimizde bu yöntemi yaygınlaştırmalıyız. 

* “Lâ ikrâhe fiddîn; baskının ve zorbalığın hiçbir çeşidi dinde yoktur!” Çünkü baskı ve zorbalık ne iman doğurur ne de küfür. Baskı altında iman edenin imanı geçerli olmadığı gibi inkâr edenin inkârı da geçerli değildir. Ancak, insanı ikna edebilirsen canını da malını da sana feda eder.

* Silâhın herhangi bir fikri, insanı ya da ülkeyi koruma kabiliyeti olsaydı, dünyayı 30 kez yok edecek kadar çok silâh depolamış olan SSCB kendiliğinden çöküp gitmezdi! Cihad Kur’ân’la yapılır, silâh ile değil. Bu cihad kıyamete kadar devam edecektir. 

* İslâm güç ve silâhla yayılmaz. Küfrü tercih edeni imana icbar edecek değiliz. İslâm ‘barış’ demek olup İslâm’a giren barışı tercih etmiş demektir. Olaya böyle bakarsak kin ve düşmanlığın ortadan kalktığı insanî bir dünya inşa edebiliriz. Cihad adı altında göz göre göre insanların öldürülmesi büyük bir ayıbımızdır! Savaş ölmüştür! Günümüzde silâhlı savaşa iki sınıf insan tevessül etmektedir: Pis herifler ve cahiller. Cahil mazur görülebilir, onu eğitmek ve ona doğruyu öğretmek gerekir. Savaşı bir araç olarak kullananlar, cahillerin cehaletini sömüren kötü insanlardır. Lütfen bu konuları derinlemesine düşünüp olayların hakikatini anlamaya gayret edelim. Savaş bir sorun çözme yöntemi olmaktan bütünüyle çıkmıştır. (Kur’ân’ın Hakikatlerini Cevdet Said’den Dinlemek başlıklı yazı, fethigungor.net, 28 Şubat 2017)

Bizim de muhterem Cevdet Said Beyle yaptığımız bir sohbet/röportaj “Said Nursî bana Kur’ân cevherlerini nasıl bulacağımı öğretti” başlığıyla 27 Mayıs 2015’de Yeni Asya’da yayınlanmıştı. Hayırlı uzun ömürler dilediğimiz Cevdet Said’e çok önemli meseleleri gündeme taşıdığı için teşekkür borçluyuz. Allah sayılarını arttırsın. Amin.

Okunma Sayısı: 2837
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı