"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Komisyon, kriterleri niye açıklamıyor?

Fikri Yılmaz
09 Şubat 2018, Cuma

- Aman hocam hiç ipe un serilir mi?

- Serilir serilir, hele vermek istemeyince bal gibi serilir, diyor Nasreddin Hoca.

Dolaylı yoldan neredeyse bir milyon kişi OHAL Komisyonunun adaletle, şeffaflıkla karar vermesini bekliyordu ki ilk kararlar açıklandı. İlk kararlar, OHAL Komisyonunun AİHM’in önünü kesme niyetiyle kurulduğu, şeffaf olamayacağı tezini destekler nitelikte çıktı. 880 ret kararına karşı topu topu 40 göreve iade kararı.

İnceleyebildiğim kadarıyla ilk kararlarda Bylock kesin delil olarak kabul edilmiş gözüküyor. İstihbarî bilgiler, kurum araştırmaları ve çevre araştırmaları yan delil olmakla birlikte ret kararları için yeterli görülmüş. ”Sosyal çevre algısı” ile bir insanın terör örgütü ile irtibatlı, iltisaklı olduğu kanaati çok çabuk insan harcama belirtisi olarak durmaktadır.

Komisyon, bilgi aldığı o konu/komşu, amir/memurun sözüne güvenilir olduğu kanaatine nasıl vardı, ya iftirayı atan zaten o konu/komşu, amir/memursa? Kuzuyu kurda teslim etmiş olmaz mı?

Resmî makamlarca mahkemelere gönderilen bylock sorgu sonuçlarının altında bile “bu bilgiler istihbarî mahiyette elde edildiğinden adlî ve idarî soruşturmalarda delil olarak kullanılamaz” notu varken; komisyonun, konu/komşudan, amir/memurdan aldığı ve ispatı mümkün olmayan, kesin ve somut verilere dayanmayan bilgiler sonucunda kararlar vermesi durumunda çok büyük hatalı kararlar verebileceğini öngörmek çok da zor değil. Acaba komisyon bu vebali alabilecek mi?

İlk kararlardan sonra gözüken o ki Komisyon elini taşın altına koyup çok fazla sorumluluk alma niyetinde değil.

İlk kararların üzerine komisyonun cevap vermesi gereken yeni hususlar ortaya çıktı: Komisyondan her ret kararı alan terör örgütü ile irtibatlı ve iltisaklı mı oluyor? Eğer öyle ise bu insanların içinden bazıları neden hâlâ dışarıda elini kolunu sallayarak geziyor?

Takipsizlik alan, beraat eden insanlara neden öncelik verilmiyor, bir an önce görevlerine geri iade edilmiyor?

Komisyon kriterlerini neden açıklayamıyor?

Mor beyin de ortaya çıkan mağduriyetleri gördük. Eğer at izi ile it izi ayrılsın, yeni mağduriyetlere yol açılmasın isteniyorsa;

1. Takipsizlik/beraat alanlar direkt iade edilmeli, hatta yeni çıkacak bir KHK’ya ”takipsizlik veya beraat alanlar 15 gün içerisinde görevlerine iade edilir.” şeklinde bir madde eklenmeli.

2. Yasal kriterler dolayısıyla yargılaması devam edenlere takipsizlik/beraat verilmeli. Yasal bir şey ne suç olur ne de yardımcı delil olur. Yasal ve legal şeylerden dolayı insanları irtibatlı, iltisaklı diye yaftalamak ancak zulüm olur, sonradan “Pardon” demenin hiçbir kıymeti olmaz.

3. Darbeye karışanlar, suç işleyenler, hukuksuz-keyfi ihraç işlemi yapanlar, mağduriyetlere sebebiyet verenler, isimsiz veya asılsız ihbarlarla iftira atanlar, fişleme yapanlar çok ciddî bir şekilde cezalandırılmalıdır.

Eğer ki AİHM’in iç hukuk yollarının etkili olmadığını görüp Türkiye aleyhinde kararlar vermesi durumunda ödenecek tazminatların hepsi maalesef vatandaşların cebinden çıkacak. Halbuki bu faturayı buna sebep olanların, -siyasal iktidar da dahil olmak üzere- bürok- ratların, asılsız ihbar/iftiralarla binlerce insanı mağdur edenlerin kendi ceplerinden ödemeleri gerekir. Zaten kanunlarımızda da “devlet, bir kişinin kusuru nedeniyle zarara uğramışsa, devlet bu zararı o kişiye rücu etme hakkına sahiptir” hükmü yer almaktadır.

Hani siyasîlerden biri “OHAL Komisyonu ile AİHM’de çok dâvâdan kurtulduk” demişti ya, bence OHAL Komisyonundan ret kararı alanlar için yeni bir komisyon kurulsun, OHAL Komisyonu’nun Komisyonu. Ondan da ret kararı çıkarsa bir komisyon daha. Komisyonun küpü. Böylelikle tükenmez bir iç hukuka sahip oluruz ve hiç kimse de AİHM’e gidip ülkemizi tazminatlara mahkûm edemez. OHAL’de insanın “Böyle KHK’ların böyle komisyonu olur” diyesi geliyor.

Okunma Sayısı: 14033
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • ibo

  11.2.2018 20:23:39

  Sayın yazar öncelikle bu ve benzeri durumları cesurca dile getirdiğiniz için Size ve Gazeteye çok teşekkür ederim. Geçen yıl bu günlerde tahliye oldum. Gerek tutuklu bulunduğum süre gerekse sonrasında Gazeteye ait yazıları mümkün olduğu kadar takip etmeye çalıştım. Çok memnun kaldım ve dualarımda herdaim yer verdim halada yer vermekteyim. Allah ebeden razı olsun. Sayın yazar bu yazıda son günlerdeki durumu fevkaledenin fevkinde dile getirmiş durumda. Bu yazının üzerine de yazacak birşey yoktur sanırım. Tek kelimeyle harika.

 • Ümran

  11.2.2018 01:08:26

  Her zaman haklının yanında olup sesimizi duyurduğunuz için teşekkür ederim. İlahi adalet er geç tecelli edecektir. Medet yA ilahel alemin...

 • Kemal

  10.2.2018 22:17:15

  Taktire şayan bir yazı. Belirttiğiniz tespitleri keşke yetkililer de okusa! Soruşturma Kovuşturma Olmadan sözlü ifadelerle bir günde bizi ihraç ettiler. 16 aydır bir adım yol alamadık. sucumuzun ne oldugunu daha Bilmiyoruz. Komik olan tarafı ise hakkımızı yasal zeminde arayamiyoruz. Ülkemiz büyük ve her konuda yetişmiş bir sürü personel olmasına rağmen; 7 kişilik bir komisyona ve bir tane de mahkemeyi konu hakında yetkili kılınmış. Binlerce komisyon korulup bir ayda bu sorun çözülmez mi? Yada ülkede bulunan tüm mahkemelere yetki verilirse ,eminim en kısa sürede bu magdurriyetler giderilir. Kimin ak kimin kara olduğu belli olur. Ama bu konuda kımse taşın altına koymuyor. Devlete olan sevgi ve bağlılığımızı yüce allah biliyor. Bize bu iftiraları atanlara, her iki dunyada da elim yakalarinda olacaktir.adalet bir gün mutlaka gelecektir. Mağdur olan tüm arkadaşlardan sabır ve bol miktarda dua etsinler...

 • ibrahim

  10.2.2018 14:29:10

  süper olmuş.yasaya uyan hukuka güvenen insanlara şimdi niye uydun nıye gittin niye üye oldun diyorlar.akıl bitti.mantık zaten yok.kuzu kurt hikayesi olmuş.ama ahiret var

 • Nihat

  10.2.2018 13:06:48

  Aklına sağlık sayın yazar.Bende 6 aydır ihraçım.Baş vurmadığım ilgili yer kalmadı.Ama niçin ihraç edildiğimi öğrenemedim.En büyük makam olan cumhuriyet Baş Savcılığına baş vurdum.Ancak hakkımda açılmış kavuşturma ve savuşturma yok dedi.Bu makamın yok dedeğini şimdi bu komisyon eliyle oluşturmaya çalışıyorlar.Yani ohal komisyonu kişiyi törör örgütleriyle irtibatlandırmaya çalışacak.Hiçbir delile dayanmayan kurum amirinin,çevrenin bilmem istibaratın beyanlarını delil sayarak kişiyi mağdur edecekler.Amaç bu.

 • Ali derindere

  9.2.2018 17:36:29

  Aslında hak hukuk ve adalet olduğu ülkelerde böyle komisyon Lara da ihtiyac yok ama o hak hukuk adalet olduğu ülkelerde

 • Ali derindere

  9.2.2018 17:35:37

  Son paragrafta çok güzel olmuş. Berrak alıpta iade edilmeyenler ne olacak terör ile irtibatlı ise niye beraat aldı yok irtibatlı değil ise neden komisyon reddedildi

 • halil yaman

  9.2.2018 15:25:32

  sayın fikri bey haksızlığa uğrayanların sesi olmuşsunuz allah sizden razı olsun, muhafazakar yazarlar çoğunluğu suyun akış yönüne dogru giderken siz hakzızlığa uğrayanların sesi olma cesaretini göstermişsiniz, Sayın cumhur başkanımız temiz kağıdını al gel göreve başla seklinde sözü vardı ancak takip ettiğim kadarı ile bu söz yerine getirilmedi. Ben ihraç olalı 18 ay oldu bugune kadar ne adli nede idari soruştuma geçirdim bizlerde dedikoduya göre ihraç olanlardanız bizlerin durumu ne olacak bizim konumumuzda olanlarında sesini duyurursanaız çok sevineceğim selamlar.

 • Raif alkan

  9.2.2018 14:18:35

  Mazlumun ve magdurun sesi oldunuz .Zafer yakindir inşallah.

 • ali

  9.2.2018 13:36:29

  hukuk yok ...kriter hikaye

 • Ali

  9.2.2018 12:25:57

  Hislerimize tercüman olduğunuz için teşekkürler.

 • Ahmet

  9.2.2018 12:12:11

  Hocam mağdurların sesi oldunuz Allah razı olsun.

 • ali

  9.2.2018 12:00:30

  ihraçların hiçbir HUKUKİ dayanagı YOK... İhraçta KRITER OLURMU HİÇ. Hukuki delil olur,suç olur. kriter denilen şeylerin hiçbiri delil,suç olamaz.... YAPILANLAR ZULUMDÜR

 • g@L!p

  9.2.2018 11:11:59

  Eylül 2016 da ihraç edildim, 20yıllık öğretmenlik mesleğimden. Ne adli ne idari hiç bir soruşturma geçirmedim bu güne kadar. Yazdıklarınızı okuyan var mı acaba? Allah razı olsun...

 • Esra

  9.2.2018 10:39:06

  Bu konuda ne kadar çok yazılsa yine azdır Lütfen bu konuyu hep gündemde tutunuz sizde olmazsanız ortada haksızlık hukuksuzluk olduğunu söyleyen kimse yok Allah razı olsun Her kelimesi sonuna kadar doğru

 • İrfan Hoca

  9.2.2018 08:09:56

  Ağzınıza sağlık hocam.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı