"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Çin'de Cennet'in bir güzel tecellisi...

04 Şubat 2016, Perşembe 10:46
Çin'de tefekküre vesile olan eşsiz görüntülerle Beyaz Rahmetin Sahibi, Müzeyyin ismiyle tecelli etti.

Çinliler, yaratılış harikası güzelliklere karşı duygularını, Kainatın Sahibi'nin eşsiz sanat ve tasarruflarına hayranlıklarını bilerek veya bilmeyerek şu şekilde ifade ediyorlar:  

"Yukarıda cennet, aşağıda Suzhou ve Hangzhou bulunuyor", Çin'in "Yerdeki Cennet'i Suzhou ve Hangzhou" şehirlerine kar yağdı.

Bölgedeki eşsiz güzelliği fotoğraflamak isteyen birçok yerli ve yabancı turist, bu şehirlere akın etti. 

Bu güzellikler, Büyük İslam Alimi Bediüzzaman Said Nursi'nin Peygamber Efendimiz Aleyhissalatu Vesselamın en büyük mucizesi olan Kur'an-ı Hakim'in hakikatli ve nurlu bir tefsiri olan Risale-i Nur'da 'Cennet'le ilgili veciz ifadelerini hatırlattı.

Şöyle diyor Bediüzzaman:

''Ey insan! Bilir misin nereye gidiyorsun ve nereye sevk olunuyorsun?

Otuz İkinci Sözün âhirinde denildiği gibi, dünyanın bin sene mesudâne hayatı, bir saat hayatına mukabil gelmeyen Cennet hayatının; ve o Cennet hayatının dahi bin senesi, bir saat rüyet-i cemâline mukabil gelmeyen bir Cemîl-i Zülcelâlin daire-i rahmetine ve mertebe-i huzuruna gidiyorsun.

Müptelâ ve meftun ve müştak olduğunuz mecazî mahbuplarda ve bütün mevcudat-ı dünyevîyedeki hüsün ve cemal, O’nun cilve-i cemâlinin ve hüsn-ü esmâsının bir nevi gölgesi; ve bütün Cennet, bütün letâfetiyle, bir cilve-i rahmeti; ve bütün iştiyaklar ve muhabbetler ve incizaplar ve câzibeler, bir lem’a-i muhabbeti olan bir Mâbud-u Lemyezelin, bir Mahbub-u Lâyezâlin daire-i huzuruna gidiyorsunuz.

Ve ziyafetgâh-ı ebedîsi olan Cennete çağırılıyorsunuz. Öyleyse, kabir kapısına ağlayarak değil, gülerek giriniz.'' (Mektubat, Yirminci Mektub)Sabah ve akşam namazından sonra tekrarı pek çok fazileti bulunan (4) ve bir rivayet-isahihada İsm-i Azam mertebesini taşıyan ''Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. • Allah’tan başka ibadete lâyık hiçbir ilâh yoktur. O birdir. Allah bir olur, ortağı yoktur. Mülk Onundur. Ezelden ebede her türlü hamd ve övgü, şükür ve minnet Ona mahsustur ve Ona lâyıktır. Hayatı veren ve devam ettiren yine Odur. Ölümü de yaratan ve bâkî âleme alan da Odur. O ezelî ve ebedî hayat sahibidir. Her hayır Onun elindedir; yapılan her hayrı da kaydeder ve karşılığını verir. Onun her şeye gücü yeter ve hiçbir şey Ona ağır gelmez. Dönüş yalnız Onadır.'' cümle-i tevhidiyenin hakikatlerini ihtiva eden ve harika bir iman dersi olan Risale-i Nur'dan Mektubat isimli eserden 20. Mektubu okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/risaleinur/mektubat/#374

http://www.yeniasya.com.tr/risaleinur/mektubat/#384

Çinlilerin "Yukarıda cennet, aşağıda Suzhou ve Hangzhou bulunuyor" dedikleri şehirlere düşen kar, tüm güzelliğiyle turistlerin gözdesi oldu.

Çin'in Jiangsu Eyaleti'nin Suzhou şehrindeki Huqiu Dağı, Zhejiang eyaletinin başşehri Hangzhou'daki Batı Gölü çevresine yağan karı fotoğraflamak için birçok yerli ve yabancı turist bu bölgelere akın etti.

Özellikle Hangzhou'da nadir olarak yağan kar nedeniyle, Batı Gölü çevresi adeta beyaz bir örtüyle kaplandı. 

Anhui eyaletinin doğusundaki Shucheng'de bulunan Wanfo Gölü çevresindeki tarihi yapıların ve ağaçların karlar altındaki görüntüleri de birçok kez fotoğraflandı.

Fotoğraflar ise adeta karın resmedildiği suluboya resimleri andırdı.

Allah'ın Müzeyyin ((herşeyi eşsiz sanatıyla süsleyen, güzelleştiren Allah)) ve Cemil ((Sonsuz güzellik sahibi Allah)) isminin tarif edildiği Risale-i Nur'dan bir bölüm;

''...Semâyı dinle. Nasıl "Yâ Celîl-i Zülcemâl" diyor. Ve arza kulak ver. Nasıl "Yâ Cemîl-i Zülcelâl"diyor. Ve hayvanlara dikkat et. Nasıl "Yâ Rahmân, yâ Rezzâk" diyorlar. Bahardan sor. Bak, nasıl "Yâ Hannân, yâ Rahmân, yâ Rahîm, yâ Kerîm, yâ Lâtif, yâ Atûf, ya Musavvir, yâ Münevvir, yâ Muhsin, yâ Müzeyyin" gibi çok esmâyı işiteceksin. Ve insan olan bir insandan sor. Bak, nasıl bütün Esmâ-i Hüsnâyı okuyor ve cephesinde yazılı; sen de dikkat etsen okuyabilirsin. Güya kâinat azîm bir musika-i zikriyedir. En küçük nağme, en gür nağamâta karışmakla, haşmetli bir letâfet veriyor. Ve hâkezâ, kıyas et.'

Sözler, 24. Söz, Birinci Dal

Tefekkürün faziletleri

“Âyet, Hadis ve Risale-i Nur’a göre tefekkürün önemi nedir?”

Anlam olarak tefekkür... Tefekkürü emreden bazı Ayet-i Kerime'ler... Risale-i Nur'da tefekkür...

Süleyman Kösmene'nin yazısını okumak için tıklayınız;

http://www.yeniasya.com.tr/suleyman-kosmene/tefekkurun-faziletleri_216654

İki cennet hak eden amelimiz hangisidir?

http://www.yeniasya.com.tr/suleyman-kosmene/iki-cennet-hak-eden-amelimiz-hangisidir_372344

Haber Merkezi

Okunma Sayısı: 2187
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı