"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Fotoğraflar ve Vecizeler...

19 Temmuz 2018, Perşembe 01:00
Fotoğraflarla Tefekkür...

“Bu kâinatta görünen bütün güzellikler öyle bir güzelden geliyor ki, bu mütemadiyen değişen ve tazelenen kâinat, bütün mevcudatiyle ayinedarlık dilleriyle, o güzelin cemalini tavsif ve tarif eder.”

 

Şuâlar, 4. Şuâ

Fotoğraf: KÜBRA ÜNÜVAR

***

"Haşirde sizi ihya edecek zat, öyle bir zattır ki, bütün kâinat O'na emirber nefer hükmündedir. Her şeyin dizgini elinde, her şeyin anahtarı yanında, gece ve gündüzü, kış ve yazı bir kitap sahifeleri gibi kolayca çevirir, dünya ve ahireti iki menzil gibi; bunu kapar, onu açar bir Kadir-i Zülcelâldir. Madem böyledir, bütün delâilin neticesi olarak ‘siz de ona döndürüleceksiniz" 

Sözler, 10. söz

Fotoğraf: Büşra Nur Pekel

“Ey benim gibi ihtiyarlık içine giren ve ihtiyarlığın ihtarıyla vefatı çok tahattur eden zatlar! Kur’ân’ın verdiği ders-i iman nuruyla, ihtiyarlığı ve vefatı ve hastalığı hoş görmeliyiz, belki bir cihette sevmeliyiz. Madem iman gibi hadsiz derecede kıymettar bir nimet bizde vardır. İhtiyarlık da hoştur, hastalık da hoştur, vefat da hoştur. Nâhoş birşey varsa o da günahtır, sefahettir, bid’atlardır, dalâlettir.” 

Yirmi Altıncı Lem'a

Fotoğraf: Arzu Yıldız

***

“Herbir şeyde, hususan zîhayatlarda öyle harika bir nakış, öyle mu’cizekâr bir san’at var ki, onu öyle yapan ve öyle mânidar nakşeden, bütün eşyayı yapabilir. Ve bütün eşyayı yapan, elbette O olacaktır. Demek bütün eşyayı yapamayan, birtek şeyi icad edemez.”

Otuz Üçüncü Söz / Yirmi Dokuzuncu Pencere

Fotoğraf: Duygu Kaya

***

"Sizdeki gençlik katiyyen gidecek. Eğer siz daire-i meşrûada kalmazsanız, o gençlik zâyi olup başınıza hem dünyada, hem kabirde, hem âhirette kendi lezzetinden çok ziyâde belâlar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i İslâmiye ile, o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak, iffet ve nâmusluluk ve tâatte sarf etseniz, o gençlik mânen bâkî kalacak ve ebedî bir gençlik kazanmasına sebep olacak."  

Risale-i Nur / On Üçüncü Söz

Fotoğraf: ARZU YILDIZ

***

“Madem dünya var, elbette ahiret var.”   -Bediüzzaman Said Nursî-

Fotoğraf: KÜBRA ÜNÜVAR

***

"En hayırlı genç odur ki; ihtiyar gibi ölümü düşünüp âhiretine çalışarak, gençlik hevesatına esir olmayıp gaflette boğulmayandır. Ve ihtiyarlarınızın en kötüsü odur ki; gaflette ve hevesatta gençlere benzemek ister; çocukçasına hevesat-ı nefsaniyeye tâbi olur."

Risale-i Nur/Mektubat

***

“Bu çiçek kimin turrası, kimin mührü ve kimin nakşı ise, elbette bütün yeryüzündeki o nevi çiçekler O’nun mühürleridir.” 

Otuz Üçüncü Söz/ Yirmi Dokuzuncu Pencere

Fotoğraf: NİL KÖLEMEN

***

Ebedi ömrün önündedir. O ömr-ü bakide göreceğin rahat ve lezzet, ancak bu fani ömürde sa’y ve çalışmalarına bağlıdır. Senin o ömr-ü bâkiden hiç haberin yok. Ölüm sekeratı uyandırmadan evvel uyan! 

-Mesnevi-i Nuriye-

Fotoğraf: AYŞENUR AKAY

***

“Cenâb-ı Hak bizi ve sizi, bu zamanın cazibedar fitnesinden kurtarsın ve muhafaza eylesin. Amin. (Sözler)

Fotoğraf: MERVE MERAL ERCİYES

***

***

"Eğer dostlardan müfarakat olmasaydı, ölüm ruhlarımıza yol bulamazdı ki gelsin alsın."

(Lem'alar)

Fotoğraf: NESİBE ERSOYLU

***

Risâle-i Nur'un fıtraten ve zamanın vaziyetine göre talebesi olacak, başta, masum çocuklardır. Çünkü bir çocuk, küçüklüğünde kuvvetli bir ders-i imanî alamazsa, sonra pek zor ve müşkül bir tarzda İslâmiyet ve imanın erkânlarını ruhuna alabilir. Adeta gayr-ı müslim birisinin İslâmiyeti kabul etmek derecesinde zor oluyor, yabani düşer.

Emirdağ Lâhikası

Fotoğraf: ÖMER IŞIKAKDOĞAN

***

Güzellerin, güzel yüzlerinde güzelliği yaratan, elbette o güzelliğe müştakları da yaratır.

(Mesnevî-i Nuriye)

Fotoğraf: ERHAN AKKAYA

***

''O güzel masnularda o derece bir şirin süslemek ve tatlı bir zinet ve cazibedar bir cemal-i sanat var ki,nihayetsiz bir ilim ile iş görür ve herşeyin en güzel tarzını bilir ve sanatkarlığın cemal-i kemalini ve kemal-i cemalini zişuurlara göstermek ister ki,en cüz'i bir çiçeği ve küçük bir sineği ihtimamkarane, mahirane, sanatperverane ehemmiyetle tasvir ve icad eder.''

(Risale-i Nur’dan)

Fotoğraf: İSMAİL OKUR

***

İman hakikati öyle bir çekirdektir ki; eğer tecessüm etse bir Cennet-i hususiye ondan çıkar, o çekirdeğin şecere-i tubası olur.

(Risale-i Nur’dan)

Fotoğraf: İSMAİL OKUR

***

Birtek çiçekte bir ismin cilve-i cemâlini gördüğün gibi, bahar dahi bir çiçektir.

(Risale-i Nur’dan)

Fotoğraf: İSMAİL OKUR

***

''İnsan bir yolcudur. Sabavetten gençliğe, gençlikten ihtiyarlığa, ihtiyarlıktan kabre, kabirden haşre, haşirden ebede kadar yolculuğu devam eder. Her iki hayatın levâzımatı, Malikü’l-Mülk tarafından verilmiştir. Fakat o levazımatı, cehlinden dolayı tamamen bu hayat-ı faniyeye sarf ediyor.''

(Mesnevi-i Nuriye)

Fotoğraf: İsmail Okur

***

“Evet Ramazan-ı Şerifte güya âlem-i İslâm bir mescid hükmüne geçiyor; öyle bir mescid ki, milyonlarla hâfızlar, o mescid-i ekberin kûşelerinde o Kur'anı, o hitab-ı semavîyi Arzlılara işittiriyorlar. Her Ramazan “O Ramazan ayı ki, insanları doğru yola ileten, apaçık hidayet delillerini içeren ve doğru ile yanlışı ayırt eden Kur'ân onda indirildi.” âyetini, nuranî parlak bir tarzda gösteriyor. Ramazan, Kur'an ayı olduğunu isbat ediyor. O cemaat-i uzmanın sair efradları, bazıları huşu' ile o hâfızları dinlerler.”

(Mektubat)

Fotoğraf: Erhan Akkaya

***

“Barla’nın bağ ve bahçelerinde dolaşırken, sesli olarak, Rum suresinin ellinci ayet-i kerimesini (Şimdi bak Allah’ın rahmet eserlerine: Yeryüzünü ölümünün ardından nasıl diriltiyor. Bunu yapan, elbette ölüleri de öylece diriltecektir; O herşeye hakkıyla kàdirdir.)  kırk defa, durmadan bir anda okudum. Menzilime geldim, Haşir Risalesini yazdırdım.”* 

Bediüzzaman Said Nursi 

*(Haşir Risalesi Nasıl Yazıldı, N. Şahiner, s.30)

Fotoğraf: KÜBRA ÖRNEK

***

Hem adalet ve mizan ile iş görüldüğüne bürhan mı istersin? Herşeye hassas mizanlarla, mahsus ölçülerle vücud vermek, suret giydirmek, yerli yerine koymak; nihayetsiz bir adalet ve mizan ile iş görüldüğünü gösterir.

(Sözler)

Hazırlayan: Erhan Akkaya - Fotoğraf: Mehmet gones

Etiketler: fotoğraflar, ramazan
Okunma Sayısı: 19360
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • YUNUS

  5.7.2018 11:25:26

  her şeyden soğuttukları şu dönemde üstadın sözleri fotoğraflarla beraber katılaşan kalplere inşirah veriyor,iyi ki ahiret var,istikamet ya hu..teşekkürler yeniasya.

 • Abdullah

  2.6.2018 18:22:42

  Resim ve vecizeler Çok güzel olmuşlar. Yapanlardan Allah razı olsun

 • Şevki Adem

  21.5.2018 10:14:28

  Güzel bir çalışma olmuş. Devamını bekleriz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı