"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Gençler Aylık Eğitim’de buluştu

28 Temmuz 2018, Cumartesi 01:20
23 Temmuz itibariyle başlayan 2018 Hızlandırılmış Risale-i Nur Eğitim Programı, erkekler ve hanımlar olarak ayrı yerlerde devam ediyor.

17 Ağustos’a kadar devam edecek programa Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden yoğun katılım gerçekleşti. Programa katılan katılımcılar ve program sorumluları hızlandırılmış programının amacı ve programdan beklentilerini paylaştılar.

Hanımların sorumlularından Ayşenur Akay, Fatmanur Doğan ve Kübra Örnek program hakkında şunları söyledi, “Hızlandırılmış eğitim programında amacımız, gençlerin okuduğunu anlama, yorumlama, yazarak ifade etme gibi kabiliyetlerini akademik anlamda geliştirmek ve bu bağlamda her talebenin bir konu üzerinde tez yazımını sağlamak, Risale-i Nur'un çekirdeği hükmünde olan temel konuların eğitimini verip kalplerde ve akıllarda var olan soruları ilimle izale edip tahkik-i imanı kazanmalarına vesile olmak. Rabbim istifade ve istifazamızı arttırsın inşaallah.”

Erkek talebelerin sorumlusu Abdullah Emre Benlice ise programı şöyle anlattı, “Malumdur ki, Risale-i Nur’ları doğru okumak kadar doğru anlamakta lazımdır. Hızlandırılmış eğitim programı yıllardır edinilen bilgi ve birikimlerin, tecrübelerin zamanı en ekonomik şekilde kullanılarak aktarıldığı bir programdır. Program format itibariyle, klasik okuma programlarından farklı olarak Risale-i Nur’daki imani, içtimaî, siyasi gibi birçok meseleyi doğru anlamak, hazmetmek ve program sonunda Risale-i Nur’daki yüzlerce kavram arasından çalışılacak kavramlar belirlenerek tez hazırlayıp sunabilme özelliği taşıdığı için ‘‘ Hızlandırılmış Risale-i Nur eğitim Programı’’ ismini taşıyor. Yıllarını Risale-i Nur’u okuyup anlamaya vakfetmiş ağabeylerle gençlerin buluşma noktası ve ilmin esası olan ‘doğru anlama’ çabasının tezahürüdür bu program. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen kardeşlerimizle tanışıp fedaisi olduğumuz muhabbetin ve uhuvvet hislerimizin zirveye ulaştığı noktadır. Bu vesileyle tüm kardeşlerimizi programlarımıza bekleriz. Daha güzel programlar yapabilmek el birliğiyle çalışmakla mümkündür ancak. Bu vesileyle her bir kardeşimizin gayret ve çalışmalarıyla inşallah bu programlarımızın Risale-i Nur’u doğru bir şekilde anlaşılmasına vesile olacağını düşünüyorum ve bunu Rabbimden niyaz ediyorum."

HANIMLAR:

Mürvet Muratoğlu  (Bolu): Hayatımın pusulası, ruhumun gıdası, fikir dünyamın asıl menşei olan Risale-i Nurlar ile olan irtibatım maalesef yaz rehavetiyle birlikte zayıflamaya başlamıştı. Her taraftan dünyanın cazibeli halleri beni çevrelediği sırada bir şey fark ettim, nefsim bu duruma alışmaya başlamıştı. Bu kimileri için “gençsin tabi normal “ cevabına karşılık gelse de, benim için gelecek hayallerimi çizdiğim o tabloya fazlasıyla zıt bir durumdu. Bu programa katılmak artık daha büyük önem arz ediyordu. Çünkü yarınımı bugünümün seçimleri oluşturacaktı. Şükürler olsun ki nasip oldu. Her seferinde bu dairede olduğumda samimiyetiyle kalbini okşayan muhabbetin, muhakemeler ve analizlerle benliğinde aynı zamanda da şu koca âlemde hayalini ve fikrini seyahat ettiren ilmin daha çok farkına varıyorum. Şüphesiz insanoğlunu en çok tatmin eden şey bilmek duygusudur ve bilmelerin en güzeli de kendini bilmektir. Bizlere benliğimizi bildiren Risale-i Nurlar’dan, müellifi olan fedakâr Üstadımızdan ve bu program için emek veren herkesten Rabbim razı olsun .

Satı Kaya (Konya): İnsanın hakikî dâvâsının her an dilinde varlığını koruduğu, her gün yeniden "seçtiği", sevgisini kalbinde diri tuttuğu fikirler üzerine bina edildiğine inanıyorum. Diri tutmaya çalıştığım hakikatleri muhafaza edemezsem, ölmeye yüz tutacaklar ve onların ölümü ruh dünyamın karanlığa mahkûm olması demek. Bu sebeple ruh dünyamı aydınlatacak hakikatlere irtibatımı ilân etme zorunluluğu hissediyorum, önce kendime. Bu isteğimi gerçekleştirebileceğim bir mekân olmasını temenni ederek geldim programa. Dâvâma sevgim ancak bu tekerrürle beslenecek ve bu konuda yaptığımız seçimler sadâkatimize şahitlik edecek, çünkü biliyorum ki, "Sevmek bir keredir sadâkat her gündür."

Emine Bakırlıoğlu (Ankara): İnsanın vakti, içini doldurduğu şeylere göre değerleniyor. Zamanı baki hakikatlere sarf etmek onu da baki kılıyor. Risale-i Nurlar ile meşgul olmak ise bunun en güzel şekli. Ancak bu meşguliyetin okuma programında olması ile şahsî yapılması çok farklı. Çünkü burada hem fikirler hem kalpler kucaklaşıyor. Yazın sıcağında bir grup insanın dünya işlerinden olabildiğince sıyrılıp uhrevî bir amaç için bir araya gelmesi düşüncesi bile fazlasıyla şevk verici. Bir insan nasıl denizin içine girince o denizin büyüklüğünü daha iyi idrak edebiliyorsa, Risale-i Nur da aynı şekilde içine girdikçe güzelliği ve büyüklüğü anlaşılan bir hakikat. Bu programlar da bunun en güzel ve en verimli vesilesi.

Şeyda Sultan Zengin (Adana): Okullar bitince rahat evlerimize gideriz ve Hulusi Ağabey misüllü rahatlık-iltifat-yaz meşgalesi bizi hizmetlerden alıkoyar. Hem bu gafleti üzerimizden atmak için, hem de gençlik elden gitmeden ne kadar çok şey öğrenirsek kârdır deyip hızlandırılmış eğitime başvurduk. Birçok ilden kardeşler var, hepsinin tez konuları birbirinden ilgi çekici; Sabır, Atalet, Gençlik Psikolojisi, İslam Toplumlarının Sorunları, Risale-i Nur ekseninde Toplumda Kadının Yeri, Hz Ali ve Fitneler, Risale-i Nur Okuma Teknikleri , Dünyevîleşme vs.. bütün tezleri dinlemek için şimdiden heyecanlanıyorum..

Emine Kışlakçı (Aksaray): Tatilin gelmesiyle artan rehaveti izale etmek, nefsin tembelliğini biraz olsun dizginlemek, dört bir yandan sel gibi gelen günahların hücumundan kendimi muhafaza etmek, ruhuma muhteşem bir Nur ziyafeti vermek, aynı zamanda ebedî dostluklar kurmak ve Anadolu’ya gidip buradan aldığımız ilmin zekâtını vermekti gelme sebebim. İstanbul cemaatinden, eğitime gelen kardeşlerimizden aldığım feyizle Risale-i Nur’a olan gayretim, iştiyakım ve hayretimi arttırmaktır. Cenâb-ı Hakk’ın izniyle hizmet prensiplerini özümseyip hayatıma tesis etmektir. Bu sebeple geldiğim programda eğitimlerle bizlere destek olan ağabey ve ablalarımıza teşekkür ediyoruz, Allah ebeden razı olsun..

Semra Baran (Gebze): Bu yıl 18. Düzenlenen hızlandırılmış Risale-i Nur Eğitim Programına katılmış bulunmaktayım. Daha önceleri şartlarımdan dolayı katılamadığım bu programa, nasip ettiği için Rabbime hamd-ü senalar olsun. Amacım şahs-ı manevî adına Risale-i Nur denizinde bir katre olmak payımıza düşen ne ise en azâmî ölçüde bu programdan istifade etmek, buradan uhuvvetimizi arttırarak ayrılmak. Ayrıca gençlerin arasında Yeni Asya ailesine girişimin 18. Yılı olması da (tevafuk) beni ayrıyeten heyecanlandırdı. Rabbim Kur'ân ve iman hizmetin de bizleri muvaffak etsin. Amin... Biz muhabbet fedaileriyiz. Şu aşikâr zamana set çekmeliyiz. Zaman kavramından yoksun bir baharın ufuklarında yeşermeliyiz. Emeği geçen herkesten Rabbim razı olsun.

Esra Kuşe (Fransa): Hızlandırılmış eğitim programına katılma sebebim Risale-i Nurlar’ı daha derinlemesine inceleme fırsatı bulmak ve meslek, meşreb, hizmet metodları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek. Bu programda Risalelere vakıf ablalar ve abilerden ders dinleme fırsatımızın olması da teşvik edici bir unsur benim için. Rabbim istifademizi bol eylesin, vesile olanlardan razı olsun.

ERKEKLER:

Yaşar Avcı (Afyonkarahisar ): Hızlandırılmış eğitim programına gelme sebebim hizmet bölgemde vakit ayıramadığım, tamamlayamadığım eksiklerimi tamamlamak. Burada belirli konularda liyakat sahibi abilerin seminer tarzındaki sunumlarından istifade ederek Risale-i Nur’un satır aralarının nasıl okunacağı konusunda tecrübe edinmek amacı ile geldim. Saydıklarımı gerçekleştirebilmek bu eğitimden en büyük beklentim. Rabbim cümlemizin yardımcısı olsun istifadeli bir program olsun inşallah.

Osman Albay (Ankara): Hem maddeten hem de manen terakkiye vesile olduğu için, müşevveş olan efkârları şevke getirmek, sersem olan ruhu şad etmek, ifsat olan kalbi ihya etmek, vücudun zerrelerine manevî bir teneffüs yaptırabilmek amacıyla bu programa katıldım. Okuma programlarımızda anlayamadığımız yerlerin kıymetli ağabeylerimizin de iştirakiyle mütalâa yapmak suretiyle gayet rahat ve basit olarak anlaşılmaya vesile olacağını düşünüyorum. Cenâb-ı Hak hakkıyla istifade edebilmeyi nasip etsin. İstifademizi arttırsın inşallah.

Talha Latif Akdeniz (Isparta ): Ispartalıyım 19 yaşındayım programa Bursa’dan katılıyorum. Risale-i Nur’u daha iyi anlayabilmek, iman hakikatlerine olan bakış açımı geliştirebilmek amacıyla programa katıldım. Program ziyadesiyle istifadeli geçiyor. Tabiri caizse Risale-i Nur’u yalamış yutmuş, iman hakikatlerine vâkıf, tecrübeli abilerimiz bize dersler yapıyor. Her Nur Talebesinin bu programa katılması gerektiğini düşünüyorum. Programda emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Rasin Tekeli (İzmir ): Programa İzmir Tire’den katılıyorum. Risale-i Nur’un farklı konularına vâkıf olan kişilerden daha farklı bir perspektiften bakmak ve istifade etmek için geldim. Bu uhrevî ve uhuvvet dolu ortama herkes ömründe en az bir defa gelmeli.

Osman Yetim (Konya ): Yaz mevsiminin verdiği gafletle malayani iştigalin galebe çalıp insanı esas maksadından geri bıraktırdığı bu aylarda, Risale-i Nur okumaları ve müzakereli dersler ile esas maksadımıza hizmet etmek amacıyla programa katıldık. Bu mübarek feyizli ortamımıza vakti müsait olan bütün ağabey ve kardeşlerimizi bekler, Rabbimizden istifademizi arttırmasını niyaz ederiz.

Ubeyd Özdemir (Düzce ): Manevî feyzin tavan yaptığı böyle mübarek bir ortamda, Risale-i Nur’a olan vukufiyetimizin artması için bu programa geldik. Risale-i Nur’un bazı meselelerinde mütehassıs olan ağabeylerimizin tecrübelerinden bol bol istifade etmek duâsıyla. Rabbimizden feyzimizi arttırmasını niyaz ediyorum.

Haber: Safa Kılıç

Fotoğraflar: Veysel Karahan - Yeni Asya

 

Okunma Sayısı: 1414
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı