"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İlahiyatçılar halktan kopuk

24 Eylül 2017, Pazar
İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Türkiye’de halk ile ilahiyatçılar arasında bir kopukluk yaşandığını vurgulayarak, “Bu kopukluğun behemahal düzeltilmesi lazım. Diyanet ve ilahiyat arasındaki bağ biraz daha yakınlaşmalı.’’ dedi.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Kur’ân kurslarının açılışı dolayısıyla kurs yöneticilerine bir konferans verdi.  Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’ndeki konferansta İstanbul Müftüsü Yılmaz’ın konuşması öncesi, Kur’ân-ı Kerîm tilâveti gerçekleştirildi. Konuşmasında yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını dileyen Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı, imam hatip okulları ve diğer dinî kurumların kuruluş tarihleri hakkında bilgi verdi.

Tanzimat sonrasında Osmanlı’da ikili öğretimin devreye girdiğini belirten Yılmaz, daha önce Şeyhülislâm’ın baktığı adalet ve tedrisat için adalet ve maarif adıyla iki ayrı bakanlığın kurulduğunu söyledi. Bu süreçte Maarif Nezareti’nin medreselere paralel kurulan mekteplerle ilgilendiğini kaydeden Yılmaz, “Tanzimat’tan Tevhid-i Tedrisat Kanunu çıkarıldığı döneme kadar ikili öğretim sürdü. Tevhid-i Tedrisat’la bu ikiliği ortadan kaldırmak üzere medreselerin dinî derslerini ve mekteplerin dünyevî derslerini ihtiva eden İmam Hatip mektepleri açıldı. Ancak bu mektepler 5-6 yıl kadar (1931-1932) öğretim yılına kadar devam etti. 1932 yılından sonra Türkiye’de Kuran okutmanın ve Kur’ân eğitiminin önü kapanmış oldu.” diye konuştu. 

“İlahiyat fakültelerinde uygulama azaldı’’

Yılmaz, 1949 yılında akademisyen yetiştirilmesi amacıyla Ankara’da ilahiyat fakültesinin açıldığını hatırlatarak, “İlahiyat adı bile çok manidar, ilahiyat fakültesi... İlahiyat fakültesinden alim çıkması zordu. ‘İlahiyat fakültelerinden dini tenkit eden âlimler çıkacaktır.’ diyenler oldu o zaman. Hakikaten boş da çıkmadı. Doğrusu ilahiyat adının halen değiştirilmesi gerektiğine inananlardanım. İlahiyat adı mutlaka Ulum-i Şeriyye’nin karşılığı olarak İslâmî ilimlerdir veya din ilimleri fakültesi olabilir, olmalıdır. Çünkü isimle müsemma arasında çok iyi bir bağlantı olduğunu bilenlerden ve inananlardandım. Oryantalist zihniyet ile dinî ve dinî hayatı öğretmeye başladığımız zaman sıkıntı daha da artıyor. İlahiyat fakültelerimizde uygulamanın da çok azalmış olması ve cami ile irtibatının çok kesif olmaması hoca ve talebelerin, ilahiyat fakültesi mezun ve mensuplarında dine ve dini hayata karşı biraz mesafe olarak karşımıza çıktı maalesef. Bu da acı bir gerçektir. ‘’

Karşılıklı birikimlerimizden istifade etmeliyiz

Diğer İslam ülkelerinde din alimlerinin durumunun farklı olduğuna dikkati çeken Yılmaz, fakültedeki derslerinin dışında hocaların mutlaka bir camide imamlık yaptığını, ders verdiğini ve camide cemaatle bir araya geldiğini anlattı.  Yılmaz, Türkiye’de bu manada bir kopukluk yaşandığını vurgulayarak, “Bu kopukluğun behemahal düzeltilmesi lazım. Diyanet ve ilahiyat arasındaki bağ biraz daha yakınlaşmalı. Bizim ilahiyat hocalarımız camiyle, mihrapla, minberle yerine göre Kuran kursları ile bizim eğitim ve ihtisas merkezlerimizle iç içe olmalılar ki karşılıklı olarak birikimlerimizden istifade edelim. İlahiyat camiası ilmi birikimiyle, Diyanet camiası da hayatın içindeki uygulamaları ile paslaşsın ve ortaya çok iyi hizmetler çıksın. Bu günlerin de geleceğine inanıyorum Allah’ın izni ile ama biraz zamana ihtiyacımız var.” değerlendirmesinde bulundu.  

Okunma Sayısı: 1811
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı