"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İmam Hatip liseleri hakkında kamuoyu duyurusu

06 Eylül 2017, Çarşamba 23:59
Kurulduğu dönemden bu yana, eğitim sistemimiz içerisinde hakkında en çok konuşulan ve tartışılan İmam Hatip Liseleri, bugün de farklı tartışmaların odağında kalmaya devam etmektedir.

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e tevarüs eden mektep-medrese ikilemine son vermek gibi bir amaçla bir Cumhuriyet projesi olarak düşünülen İmam Hatip Liseleri, dini kamusal hayattan uzak tutmak ve kontrol altına almak isteyen katı laiklik projesinin önemli bir ayağı olarak düşünülmüştür. Ne var ki İmam Hatip Liseleri, dinle bağı kesilmek istenen milletimizin önemli bir kısmının din eğitimi talebine karşılık vermiş ve halkımızın büyük teveccühüne mazhar olmuş ve ideolojik projeleri ters yüz etmiştir. Milletimiz tarafından dinini bilen, ahlâk ve fazilet timsali yeni nesillerin bu okullarda yetişeceği inancıyla sahiplenilen İmam Hatip Liseleri, millî ve manevî değerlerimizi yeni nesillerle tekrar buluşturan güzide eğitim kurumlarımız olarak milletimizin gönlünde taht kurmuştur. 

İmam Hatip Liselerinin kurulduğu günden bu yana bir çok alanda üstün başarılar elde etmesi, bu okulları ideolojik ve siyasî tartışmalarla birlikte haksız uygulamaların merkezi haline getirmiştir. Yakın tarihte bilhassa 28 Şubat dönemi İmam Hatip Liselerinde okuyan yüz binlerce gencimizin eğitim haklarının engellendiği ve ellerinden alındığı bir dönem olmuştur. Bu okullarda yetişen gençlerimizin yüksek tahsilleri, farklı uygulamalarla insan hakları, eşitlik ve adalet anlayışına uymayacak şekilde engellenmiş dolayısıyla bu okullar da sürekli siyasetin gündeminde kalmıştır. Son dönemlerde bu okullar üzerindeki engellerin kaldırılması farklı gelişmeler nedeniyle ne yazık ki tartışmaları sona erdirmemiştir. 

Bilimsel zeminden, eğitimin temel hedef ve içeriğinden uzak bu tartışmaların bugün de devam ediyor oluşu, İmam Hatip Liselerinin arzulandığı şekilde ahlâk ve faziletle donanmış, başarılı “dindar nesillerin” yetiştirilmesi gibi aslî hedeflerinden uzaklaşmaya başlamasıyla yakından ilgilidir. Ne yazık ki, eğitimin güzide kurumları İmam Hatip Liselerini ‘laik rejimin tehdidi’ olarak algılayan ideolojik yaklaşımla bu liseleri ‘arka bahçeleri’ olarak gören ve öyle tanımlayan siyasî görüşlerin arasında bir siyaset malzemesi olarak yara almaya devam etmektedir. 

Cumhuriyet dönemindeki dinî politikaların bir neticesi olarak kurulan, o dönem idarecilerinin dinin toplum içindeki yerini belirlemek ve dini kontrol etmek gibi maksatları da içinde barındıran ideolojik yaklaşımların odağındaki İmam Hatip Liselerinin bugün de diğer eğitim kurumlarımızdan ayrıştırılarak adeta ‘oy deposu’ yaklaşımıyla ele alınmak istenmesi toplumsal barışı ve gelişmeyi tehdit edecek niteliktedir. İmam Hatiplerin ideolojik ya da siyasî mücadele aracı olmaktan çıkarılması, eğitim sistemimizin sağlıklı yürümesi ve ülkemizin geleceği açısından önemlidir. 

Bu bağlamda son günlerde Genel Yayın Müdürümüzün dile getirdiği bu hususların farklı tartışma alanlarına çekilerek cemaatimize ve gazetemize saldırı fırsatı olarak görülmesi bizleri derinden üzmüştür. 

Bünyesinde binlerce İmam Hatipli’yi barındıran Yeni Asya Gazetesi ve Cemaati olarak Üstadımızın sitayişle bahsettiği, bizlerin de Medresetüzzehra’nın küçük bir numunesi olarak gördüğü İmam Hatip Liselerinin siyasî tartışmaların uzağında tutulması ve gerçek hüviyetine kavuşturulması gerektiğine inanmaktayız.  

Geçmişte İmam Hatip Liselerinin önünü kesmek gibi bir amaçla uygulanan sekiz yıllık kesintisiz eğitim ve İmam Hatip Liselerine uygulanan haksız katsayı meselesinin karşısında durarak İmam Hatip Liselerinin siyaset malzemesi haline getirilmesini eleştiren gazetemiz bugün de aynı tavrın sahibidir. 

Bugün, İmam Hatip Liselerinin milletimizin teveccühünün sebebi olan yetiştirdiği ahlâklı ve faziletli fertlerle her alanda elde edilen yüksek başarılar yerine bu kurumlarla bağdaştırılamayacak öykülerle gündeme gelmesi hepimizi derinden üzmektedir.

Milletimiz tarafından Türkiye’nin kendi millî kimlik ve değerlerine, kendi özüne dönüşünün bir simgesi olarak görülen bu okullarımızın bu bilinçle ele alınması, siyasî ya da ideolojik tartışmaların dışında tutulması yeni bir gelecek inşası açısından son derece önemlidir. Yeni Asya olarak Türkiye’nin modernleşme sürecinde ortaya çıkan kimlik bunalımlarını, içerik ve yapısı dolayısıyla aşabilecek imkânları içinde barındıran İmam Hatip Liselerinin ‘eğitim ve başarı’ merkezli gerçek gündemine döndürülmesini savunmaktayız. Bu husustaki eleştirilerimizin muhabbet ve uhuvvet çerçevesinde samimane değerlendirilmesini ve demokratik bir olgunlukla tartışılmasını da arzu ediyoruz.

YENİ ASYA

Etiketler: yeni asya
Okunma Sayısı: 8124
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • nafi

  6.9.2017 12:23:27

  imam hatipten alim çıkmıyor mustafa islamoğlu hayranı tasavvuf düşmanı çıkıyor

 • Sami

  6.9.2017 11:08:05

  Hükumetin el ezher mezunlarının mağduriyeti hakkındaki lakaydligi da gündeme alınırsa çok iyi olur. Marmara şehidi Ali haydar bengi ezher mezunu. Secim meydanlarında propaganda aracı olarak resimleri kullanilir. Ancak binlerce 28 şubattan ezher mezunu mağdur var. Bunlar özbeöz imamhatip mezunlari. Neden bunların hak ve hukuklari iade edilmiyor.

 • Zeliha ozpamukcu

  6.9.2017 10:51:38

  Çok bilgilendirici bir yazı olmuş inşaallah hayırlar vesile olur çok tartışılacak bir konu gibi duruyor

 • HÜSEYİN İLHAN

  6.9.2017 07:41:30

  YENİASYA ve YENİASYA yazarlarının söyledikleri,yazdıkları va yıllardır dile getirdikleri ortadadır. Bir kelimeyi cımbızla çıkartıp,eveleme-geveleme yapıp hah bulddum diyerek mal bulmuş magribi gibi İNSAFSIZ,VİCDANSIZ,HAYASIZCA VE İSLAM İLE MÜSLÜMANA YAKIŞMAYAN tarzda hezeyanlar savuranlar, 1-HIRSIZLIKLARI GÖRMÜYORMUSUNUZ, 2-YOLSUZLUKLARI GÖRMÜYORMUSUNUZ, 3-İSRAF İLE HEBA EDİLEN KAYNAKLARI GÖRMÜYORMUSUNUZ, 4-DİNİ-İBADETHANEYİ NECİS SİYASETE KULLANANA NASIL DESTEK OLUYORSUNUZ, 5-SİYASİ İKBAL İÇİN PKK hainleriyle kolkola girenidemi görmüyorsun 6-MARMARA ŞEHİTLERİNİ KATİLLERE SATANI NASIL DESTEKLERSİNİZ 7-GURUR-KİBİR VE ŞİRK KOŞANLARLA NASIL YANYANA-KOLKOLA OLURSUNUZ 8-HAKSIZLIKLARI GÖRDÜĞÜNÜZ HALDE BİNBİR TEVİLE YORULACAĞINIZA iman hakikatlerinden okuyup-dinlediklerinize bir bakın ve lütfen insaflı olun.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı