"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İslam’a inananlar İslam kardeşliğinin gereğini yerine getirmeli

21 Kasım 2015, Cumartesi 15:25
Kayseri İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, kardeşlik, birlik, beraberlik, sevgiyi esas alan İslam’a inanıp gönül vermiş kişilerin, kin, nefret duygularını, olur olmaz işlerden dolayı dargınlığı yok etmesi gerektiğini belirterek, “İslam kardeşliğinin gereklerini yerine getirmeliyiz.” dedi.

Melikgazi İlçe Müftülüğü tarafından Kur’an Kurslarında eğitim gören öğrencilerin bireysel, dini ve toplumsal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla “Her Ay Bir Konu Bir Konuk” adı altında konferanslar düzenleniyor. “Her Ay Bir Konu Bir Konuk” etkinliklerinin kasım ayı konuğu olarak İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, “Birlikte Yaşama Ahlakı” konulu konferans verdi. İslam kardeşliğinin önemine değinen Müftü Güven, “Yüce Allah; 'Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse, kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki, size merhamet edilsin' ayetiyle mü’minlerin birbirleriyle kardeş olduklarını, kardeşler arasında dargınlığın giderilmesini, barışın sağlanmasını, Allah’a karşı gelmekten sakınılmasını, ancak bu şekilde Allah’ın rahmetine nail olunacağını haber vermektedir” dedi. 

“Kardeşlik, birlik, beraberlik, sevgiyi esas alan İslam’a inanıp gönül vermiş kişiler olarak, kin, nefret duygularını, olur olmaz işlerden dolayı dargınlığı yok edip, İslam kardeşliğinin gereklerini yerine getirmeliyiz” uyarısında bulunan İl Müftüsü, şöyle konuştu: “Darlıkta ve sıkıntıda olan Müslüman kardeşimizin sıkıntısını gidermeli, onlara yardımcı olmalıyız. İman ve amele dayalı gerçekleştirilen kardeşlik, hem bu dünyada hem de ahirette sahiplerine faydalar sağlayacaktır. Bu eğitim kurumlarımızda hafızlık eğitimi verilmektedir. Kur’an-ı ezberlemek suretiyle gece-gündüz birlikte olan kişinin Kur’an-ı Kerim istikametinde bir hayat sürmesi hem bireysel hem de toplumsal açıdan çok önemlidir. Kur’an tasavvurumuz “anlamaya ve yaşamaya” odaklı bir tasavvur olmalıdır. Sizlerden yükselen Kur’an tilaveti, önce anlamayı hedefleyen bir Kur’an kıraatına dönüşsün, sonra da hayata.” 
Hulusi Ağabeyden Nurculara önemli uyarı

Bediüzaman Said Nursi'nin talebelerinden, pek muhterem, ihlas, uhuvvet ve sadakat örneği merhum Hulusi Yahyagil Agabeyimizin, 'ihlas bahsi'yle ilgili bir derste dinleyicilere hitaben söylediği belirtilen sözler Nur Talebelerine bir ders niteliğinde adeta...

Sâhil-i selâmet olan Dârüsselâma Ümmet-i Muhammedi'yeyi (a.s.m.) çıkaran bir Sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeler olan Risale-i Nur Talebeleri'ne; böylesine güzel, ihlas ve uhuvvet dolu hakikatli sözler bir ab-ı hayattır hiç kuşkusuz...

İşte o nurlardan mülhem güzide sözler;

"Ben size bir şey söyleyeyim mi, bir sır vereyim mi? Nur talebesinde uhuvvet ruhu gelişmezse, o Nur Talebesi'nde marifet sIrrI da gelişmiyor açılmıyor. Çünkü uhuvvet, Risale-i Nurun şahs-ı manevisinin ruh-u manevisi hükmündedir. Uhuvvet, davanın kayyum-u manasındadır. Uhuvvet ruhu çökünce, Risale-i Nurun şahs-ı manevisine de, alakadarlık noktasında gelen füyuzat artık gelmiyor. Risale-i Nur Talebesi risaleyi okuyor, malumatI artIyor fakat marifeti, istikameti ve ihlası artmıyor. ''

Allah Üstadımız Bediüzzaman'dan ve Üstadın güzide talebesi Hulusi Ağabeyden razı olsun. Cenab-ı Hakk bu vartalardan ve bu tehlikelerden hepimizi muhafaza etsin. Amin.

HULUSİ YAHYAGİL KİMDİR?

Yüzbaşı rütbesiyle görev yaparken 14 Nisan 1929’da Bediüzzaman ile tanışmak şerefine ulaşan ve hayatının sonuna kadar Bediüzzaman'dan ve Risale-i Nur'dan ayrılmayan pek muhterem Hulusi Yahyagil Ağabeyin hizmet,ihlas ve uhuvvet dolu hayat hikayesini okuyunuz.

http://www.yeniasya.com.tr/enstitu/hulusi-yahyagil-1896-1986_102975

Ehl-i imanı uhuvvete ve muhabbete davet eden Uhuvvet Risalesi'ni okumak için tıklayınız;

http://www.yeniasya.com.tr/risaleinur/mektubat/#442

Her on beş günde bir defa okunması noktasında Üstad'ın tavsiye ettiği İhlas Risalesi'ni okumak için tıklayınız;

http://www.yeniasya.com.tr/risaleinur/lemalar/#388

Haber Merkezi

Okunma Sayısı: 2727
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı