"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Nur talebeleri, Sahabe mesleğini devam ettiriyor

23 Kasım 2016, Çarşamba
Geçtiğimiz günlerde birincisi gerçekleştirilen ‘İçtimaî Derslerde’ konuşmacılar, Risale-i Nur’un “Cadde-i Kübra-i Kur’âniye”yi gösterdiği, “Sahabe Mesleği”ni takip ettiğini söylediler.

Gazetemizde ilân edilen “İçtimaî Derslerden” birincisi geçtiğimiz günlerde Yeni Asya Vakfı İstanbul Süleymaniye Konferans Salonunda yapıldı. Mustafa Güreldi ve Abdulmalik Atom’un ortaklaşa yapmış olduğu derste “Risale-i Nurun Meslek ve Meşrebi” konusu işlendi. Konuşmacılar, ‘Risale-i Nur’un ‘Cadde-i Kübra-i Kur’âniye’yi gösterdiği, ‘Sahabe Mesleği’ni takip ettiği ve ‘Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaat” Mezhebini temsil ettiğini Risale-i Nur’un çeşitli yerlerinden okuyarak ifade ettiler. “Mesleğin takip edilen yol, geniş cadde; meşrebin de yolda takip edilecek metot ve usûl, yani yürüyüş tarzı olduğuna dikkati çeken konuşmacılar, “Risale-i Nur hizmetinin meslek ve meşrebinin kendisine has bir tarz ve metodunun olduğunu” belirttiler.

Muhabbet üzere hareket etmeli

Mesleklerin ve meşreplerin insan fıtratından ve ihtiyacından kaynaklandığını ifade eden konuşmacılar, Bediüzzaman’ın bu hususta şunları ifade ettiğini belirttiler: “‘Muhabbet-i din saikasıyla teşekkül eden cemaatlerin iki şart ile umumunu tebrik ve onlarla ittihad ederiz. Birinci şart: Hürriyet-i Şer’iyeyi ve asayişi muhafaza etmektir. İkinci şart: Muhabbet üzerine hareket etmek, başka cemiyete leke sürmekle kendisine kıymet vermeye çalışmamak. Birinde hata bulunsa, müfti-i ümmet cemiyet-i ulemaya havale etmektir’ ifadesinden yola çıkarak dinî cemaatler maksatta ittihat etmelidirler. Mesalikte ve meşreplerde ittihad mümkün olmadığı gibi caiz de değildir. Zira taklid yolunu açar ve ‘Neme lâzım başkası düşünsün’ sözünü söylettirir.” 

Meslekleri ve meşrepleri birleştirmenin istibdada yol açacağını ifade eden konuşmacılar, “Her mesleğin kendine has takip ettiği bir metodu ve usûlü vardır. Aynı şekilde ‘Cadde-i Kübray-ı Kur’âniye’de giden Risale-i Nur mesleğinin de kendisine has, Bediüzzaman’ın Kur’ân’dan çıkararak ortaya koyduğu bir hizmet metodu, takip ettiği bir hizmet usûlü vardır ki buna ‘Risale-i Nurun Meşrebi’ denir. Yani, meşreb, iman ve Kur’ân’a hizmet şekli, hizmet tarzı, hizmet usûlü ve metodu demektir. Bu metot Bediüzzaman doğrudan Kur’ân’dan alınarak ‘Lâhikalar’da ortaya konulmuş ve ‘Nur Talebeleri’nin takip edecekleri hizmet tarzı gösterilmiştir. Bu zamanda İman ve Kur’ân’a zarar vermeden hizmet etmek ancak bu ölçülere uyarak mümkündür” dediler.

Okunma Sayısı: 1335
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı