"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

OHAL’de çelişkiler bitmiyor

05 Ocak 2018, Cuma
KHK ile ihraç edilen sağlık elemanları özelde çalışabilir mi? Sağlık Bakanlığı: Evet. Çalışma Bakanlığı: Hayır.

KHK ile ihraç edilen birçok eski kamu çalışanı gibi sağlık çalışanları da özel sektörde iş bulamıyor. Bakanlıkların verdiği çelişkili kararlar ise KHK’lıları ikinci kez mağdur ediyor. 

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname’lerle (KHK) kamu görevinden ihraç edilen sağlık personelinin özel kurumlarda çalışabilmesinde Sağlık Bakanlığı tarafından sakınca görülmediği halde 22 Aralık’ta Çalışma Bakanlığı bu kişilerin belgelerini askıya alarak çalışmalarına engel oldu.

Bu mağduriyeti yaşayan 20 yıllık pratisyen hekim A.K. “Bu yaşta başkalarının yardımına muhtaç yaşıyoruz. Ne yapalım bir doktor olarak nasıl yaşayacağız?” diyor. 45 yaşında işsiz kaldım diyen Doktor A.K, “20 yıllık pratisyen hekimim. Hep acillerde çalıştım. KHK ile ihraç oldum. 45 yaşında işsiz kaldım. İşyeri hekimliği sertifika olduğu için işyeri hekimliği yapmaya başladım. Ekim 2016 da İstanbul da hiç yaşamadığım halde ByLock iddiası ile İstanbul’a götürülerek tutuklandım. 10 ay tutuklu kaldıktan sonra Ağustos’ta tahliye oldum. Eylül’de eşim ve 2 çocuğumun ekmek parası için zar zor 3 bin TL maaşla işyeri hekimliği buldum ve çalışıyordum. Maalesef Sağlık Bakanlığı’nın benim durumumdaki hekimlerin özelde çalışmasının engeli olmadığını resmî yazıyla bildirmesine rağmen Çalışma Bakanlığı 22 Aralıkta belgelerimizi askıya alarak özel kuruluşlarda işyeri hekimliği yapmamızı engelledi ve bizi işsiz bıraktı. Zaten 10 ay bu yaşımızda çevremizin yardımıyla geçindik. Zaten iş çok zor buluyoruz. Ne yapalım bir doktor olarak nasıl yaşayacağız?” şeklindeki ifadeleriyle KHK ile gelen mağduriyetini özetledi. 

Özel sektörde çalışmalarına bir engel bulunmuyor

Sağlık Bakanlığı, denetimli serbestlik ve şartlı salıverilme süreci içinde bulunan hükümlülere, özel sağlık tesislerinde çalışma izni konusunda Adalet Bakanlığı’ na görüş sormuş ve 10.10.2017 tarihli alınan cevabî yazıda şu ifadeler yer almıştı; “(…) Bu itibarla; mevcut Kanunî düzenlemeler kapsamında hükümlülerin gerek Kanun’ un 105/A maddesi kapsamında gerekse aynı Kanun’ un 107’nci maddesi kapsamında cezalarının yasada öngörülen kısmını infaz kurumunda tamamlayarak tahliye edildikleri, anılan infaz süreçleri içerisinde bulunan hükümlülerin artık eski hükümlü statüsüne sahip oldukları, bu yükümlülerin haklarında aksi yönde hükmedilmiş bir mahkeme kararı olmaması ve İnfaz Kanunu’ nun 105/A ve 107’nci maddeleri kapsamında belirlenmiş yükümlülük ya da yükümlülüklerini aksatmadan yerine getirdikleri sürece kamuda ya da özel sektörde çalışmalarına bir engel bulunmadığı değerlendirilmekle birlikte, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve diğer ilgili mevzuat hükümleri dikkate alınarak kişinin bağlı bulunduğu kurum tarafından değerlendirilmesinin gerekli olduğu” belirtilmektedir. 

Çalışmalarına izin verilebilir

Bilindiği üzere, tabiplik/diş tabipliği mesleğinin icrası için, 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun 28’inci maddesi ile 45’inci maddesinde sayılan suçlardan ceza alınmamış olması gerekmektedir. Bu kapsamda, denetimli serbestlik ve şartlı salıverilme süreci içinde bulunan hükümlülere, özel sağlık tesislerinde çalışma izni verilebileceği, ancak 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun 28’inci maddesi ile 45’inci maddesinde sayılan suçlardan ceza alınmamış olması gerektiği ile konu ile ilgili Müdürlüğünüzce denetimli serbestlik ve koşullu salıverilme süreci içinde bulunan hükümlüler ile ilgili yazışmaların bu çerçevede tekrar değerlendirilmesi hususunda; Bilgilerinizi arz/rica ederim.”

Okunma Sayısı: 8504
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali yilmaz

  5.1.2018 16:50:47

  Milli egitim bakanligi ögretmen olanlara calisma izni vermiyor. Ne kadar guzel degil mi? Dün borlikte calistigimiz insanlar oh ediyor. Ama inanin umrumda degil. Ben onlara aciyarak bakiyorum. Gun gelecek affet diyecekler ama dunyada gelmeyin ahirette hesaplasalim.

 • HÜSEYİN İLHAN

  5.1.2018 16:41:52

  OHAL diyerek işlinden,eşinden,hürriyetinden mahrum edilen bir vatandaşın yakını çok samimi olduğu halde AKP li bakanlardan yardım istemeye gittiğinde(bu kişi AKP nin kurucularından,teşkilatından ve mahalli idaresinde görev yapmış 70 lerden beri aynı safta siyaset yaptığı bakan arkadaşlarına gidiyor,AB.ülkesi,ya da uzak doğu ülkesi değil TÜRKİYEde yaşanılan gerçek hikaye)cüzzamlı gibi bu kişiden kaçıyorlar. Tabib olan yakınına özel hastahane sahibi dostlarından iş istediğinde 'aman ağabey hastahanemizimi kapattırmak istiyorsun deniyor ve iş verilmiyor) OHAL demek zulüm demek,ohal demek bölücülük-milletin arasına nifak sokmak demek olduğu aşikar ve kat'idir.

 • g@L!p

  5.1.2018 12:41:14

  MEB özel okul ve kurumlara ihraç edilenlerin listesini göndermiş ve bu kişileri işe almayacaksınız demiş. Allah' a havale ettik bu kararların arkasında olanları. Varsın onlar düşünsün akıbetlerini.

 • Fatih

  5.1.2018 09:47:12

  Ağaç kabuğu yesinler demişti birileri değil mi ? Nasıl bir kin ve düşmanlıktır ki bu ?!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı