"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Türkiye yalnız bırakılmamalı

10 Temmuz 2017, Pazartesi 00:05
Washington’da düzenlenen panelde konuşan ABD’li uzman Amanda Sloat, Türkİye’nİn ABD ve Avrupa Bİrlİğİ tarafından yalnız bırakılmasının yanlış olacağına dİkkat çekti.

DEMOKRASİ İÇİNDE TUTMAK FAYDALI

ABD’li uzman Amanda Sloat “Sorun şu ki demokrasi dolayısıyla Amerika ve Avrupa Birliği tarafından yalnız bırakılırsa Türkiye, yeni, demokrasinin pek de uygulanmadığı ülkelerle ortaklıklar arayacaktır, yani Türkiye’yi demokrasi içinde tutmak faydalı olacaktır. Amerika ve Avrupalı liderlerin Türkiye’de olanlarla ilgili endişelerini dile getirmesinin önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

İŞLER DAHA KOLAYLAŞMAYACAK

Partilerüstü Politika Merkezi siyaset uzmanı Nicholas Danforth da, “Türk demokrasisinde düşüş Amerika-Türkiye ilişkilerinde tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Türkiye’de şu andaki demokratik durum işleri daha kolaylaştırmayacak. Daha büyük meseleyse Amerika’nın otokratik liderlerden beklediği istikrar. Türkiye’nin şu anda karşılaştığı zorluklar Türkiye’yi çok zor durumda bırakabilir” dedi.

***

Mahkemelere güven kalmadı

Amanda SlOat, Türkiye’de toplumun derin bir travma geçirdiğini belirterek, Kurumlara güven azaldı, parlamento zayıfladı, insanların mahkemelerin adil kararlar verdiğine güveni kalmadı” dedi.

Partilerüstü Politika Merkezi, Washington’da “Türk demokrasisinden geriye ne kaldı?” adlı bir panel düzenledi. Panele Dışişleri Bakanı’nın Avrupa ve Doğu Akdeniz işlerinden sorumlu eski yardımcısı Amanda Sloat, St. Lawrence Üniversitesi’nden Profesör Howard Eissenstat, Al Monitor yazarı Amberin Zaman, merkezin siyaset uzmanı Nicholas Danforth katıldı. Konuşmacılar Türkiye’de toplumun bölünmüşlüğüne dikkat çekerken, bazı konuşmacılar Türkiye için hala umut olduğunu söyledi. Türkiye’de toplumun derin bir travma geçirdiğini belirten Amanda Sloat, buna gerekçe olarak darbe girişimi ve sonrasında yaşananları gösterdi.

Sloat, “Darbe girişiminin ne kadar travmatik olduğu Amerika’da ve Avrupa’da yeterince anlaşılamadı. Bu beklenmiyordu, bunun sivil toplum üzerinde, basın özgürlüğü üzerinde etkisi oldu. Kurumlara güven azaldı, parlamento zayıfladı, insanların mahkemelerin adil kararlar verdiğine güveni kalmadı” dedi.

Derinden bölünmüş bir toplum var 

Sloat, “Birincisi referandum sonucuna bakarsanız resmî verilere göre halkın yüzde 48.6’sı hayır oyu kullandı. Yani derinden bölünmüş bir toplum var, toplumun önemli bir bölümü, olanlara karşı direniyor. Parlamentoda zeytin ağaçlarının kesilmesiyle ilgili yasa tasarısının kabul edilmemesi için çok sayıda sivil toplum örgütü çaba sarf etti ve hükümet tasarıyı geri çekti. Sivil toplum hala ayakta durmak istiyor. Bence hükümet ikinci bir Gezi Parkı tarzı olaydan korkuyor. İkinci olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki yürüyüş var. Bu, insanların ilgisini çekiyor. Bu, bazılarının ayağa kalkmak ve bir şeyler yapmak isteğinin göstergesi. Sivil toplum ölmedi ve bunu görmek gelecek için bana umut veriyor” diye konuştu.

AB İLE İLİŞKİLER SÜRMELİ

Amanda Sloat, Türkiye’nin NATO üyesi olduğuna dikkat çekti ve yüzünün Batı’ya dönük olması için Avrupa Birliği’yle ilişkilerinin sürmesi gerektiğini vurguladı. Sloat, “Türk demokrasisi Amerika için kesinlikle önemli, Türkiye bir NATO üyesi ve bir NATO üyesinden bazı demokratik standartları karşılamasını beklersiniz. Türkiye’nin Avrupa Birliği ilişkileriyle ilgili de soru işaretleri var, kişisel olarak Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin devamından yanayım, çünkü bu Türkiye’yi Batı yönünde tutuyor. Sorun şu ki demokrasi nedeniyle Amerika ve Avrupa Birliği tarafından yalnız bırakılırsa Türkiye, yeni, demokrasinin pek de uygulanmadığı ülkelerle ortaklıklar arayacaktır, yani Türkiye’yi demokrasi içinde tutmak faydalı olacaktır. Amerika ve Avrupalı liderlerin Türkiye’de olanlarla ilgili endişelerini dile getirmesinin önemli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Referandum işleri karmaşık hale getirdi”

Profesör Howard Eissenstat’a göreyse referandum işleri daha karıştırdı. Eissenstat, “Bence referandum işleri belki de daha karmaşık hale getirdi. Kimse sonuçtan memnun değil. CHP daha güçlü oyun oynamak zorunda. CHP artık geleneksel oyununu sürdüremez” ifadelerini kullandı. Profesör Howard Eissenstat ise Türkiye’nin düşüncelerin adil şekilde tartışılabildiği bir demokrasisi olması gerektiğini vurguladı.

Demokrasinin önemi vurgulandı

Partilerüstü Politika Merkezi siyaset uzmanı Nicholas Danforth da Türkiye’nin demokratik bir ülke olmasının önemini vurguladı. Danforth, “Türk demokrasisinde düşüş Amerika-Türkiye ilişkilerinde tehlikeli sonuçlara sebep olabilir, yakın zamanda bu Amerikan karşıtlığını arttırır. Türkiye’de şu andaki demokratik durum işleri daha kolaylaştırmayacak. Daha büyük meseleyse Amerika’nın otokratik liderlerden beklediği istikrar. Türkiye’nin şu anda karşılaştığı zorluklar Türkiye’yi çok zor durumda bırakabilir” dedi. Danforth da, Türkiye konusunda iyimserlik duymanın zor olduğunu kaydetti. Danforth, “Benim için umutlu olmak zor. Bir parti lideri cezaevinde, diğer siyasî partiler tehdit altında, Erdoğan öyle bir noktaya geldi ki, iktidardan ineceği zaman ülkeyi de beraberinde sürükleyebilir” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

 

Okunma Sayısı: 3347
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı