"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

YSK’ya itiraz yolu kapatılıyor

23 Kasım 2017, Perşembe
YSK’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Bu teklife göre Kurul, görevlerini yerine getirirken ve yetkilerini kullanırken bağımsız olacak. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi Kurula emir ve talimat veremeyecek.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklife göre, Kurul, görevlerini yerine getirirken ve yetkilerini kullanırken bağımsız olacak. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi Kurula emir ve talimat veremeyecek. Kurul, 7 asıl ve 4 yedek üyeden oluşacak. Üyelerin 6’sı Yargıtay, 5’i Danıştay Genel Kurullarınca kendi üyeleri arasından gizli oyla ve üye tamsayılarının salt çoğunluğuyla seçilecek. Üyelerin görev süresi 6 yıl olacak. Süresi biten üye yeniden seçilebilecek. Başkan ve başkanvekili, Kurul üyeleri arasından gizli oyla ve üye tamsayısının salt çoğunluğuyla seçilecek. Başkan ve başkanvekili seçimi yapıldıktan sonra, Yargıtay ve Danıştay’dan seçilmiş üyeler arasından ad çekme ile ikişer yedek üye belirlenecek. Başkan ve başkanvekili ad çekmeye girmeyecek.

Eşitlik halinde başkanının oyu belirleyici olacak

Kurul üyelerinin görev süresi dolmadan herhangi bir sebeple üyeliklerinin sona ermesi halinde, bu üyelerin yerine yeni üye seçimi yapılacak. Yeni seçilen üye, yerine seçildiği başkan, başkanvekili veya üyenin görev süresini tamamlayacak. Başkan ve başkanvekili görevleri süresince, üyeler ise ihtiyaç duyulması halinde Kurulca belirlenen süre zarfında kurumlarından izinli sayılacak. Ancak kurumlarındaki aylık, ödenek ve her türlü zam ve tazminatlar ile diğer özlük haklarından aynen yararlanmaya devam edecekler. Kurul, kararlarını salt çoğunlukla verecek; oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın görüşü doğrultusunda karar verilmiş olacak. Kurul kararları aleyhine başka hiçbir merciye ve kanun yoluna başvurulamayacak.

Seçim güvenliği büyük oranda ortadan kalkacak

YSK’nin yapısında yapılan kritik değişiklikleri CHP’nin YSK temsilcisi Hadimi Yakupoğlu değerlendirdi. BirGün’ün haberine göre, YSK’nin kendisine özel bir bütçesi ve kadrosunun olmasına itirazlarının olmayacağını belirten Yakupoğlu, sandık kurulu başkanlığı ve sandık müşahitliği ile ilgili maddelerin ise Kanun teklifinde olmaması gerektiğini söyledi. Yakupoğlu, şunları söyledi: “14 maddeden oluşan Kanun teklifi ile YSK’nın Adalet Bakanlığı’na bağlılığı azalacak. Ancak seçim güvenliği büyük oranda ortadan kalkacak. Bu tasarı dört senedir gündemdeydi ancak AKP bugün getirmek istedi. Bu düzenleme ile tüm sandıkların başkanı yandaş sendika üyesi olabilir ve buna itiraz hakkı da bulunmuyor. Müşahitlere kota koyarak seçimlerin siyasi partilerce denetlenmesinin de önüne geçilmek isteniyor.”

 

Okunma Sayısı: 2574
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÜSEYİN İLHAN

  23.11.2017 13:54:30

  YSK da değişiklikten önce PARTİLE KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK OLMALIDIR.Şu an partiler 1980öncesinden daha geridedir.TEMAYÜL zırvaları ile DEMOKRASİ İĞDİŞ EDİLMEKTE,MİLLETİN SEÇTİĞİ BAŞKANLAR LİDER BASKISI İLE İSTİFA ETTİRİLMEKTE iken YSK da değişiklik yapıyoruz diyerek yeni yeni muhalefete tuzaklar kurmak mukadderattan AKP yi asla kurtaramaz.B.Şehirlerde opy oranları % 35 in üzerinde olan hemen hemen yok gibidir.10 yıldır zam üstüne zam yapılan belediyelerde şimdi % 10 indirim yapmak şirinliği ile milleti aldatamaz,yanıltamazsınız.Bu senaryolar artık bayatladı.AKP İSRAFTAN ve MİLLETİN SIRTINA ASALAK GİBİ ÇÖKMEKTEN bitişini hazırladı ve hızla o bitişe yol alıyorsunuz.HER FANİ ÖLÜMÜ TADACAKTIR.Bu parti adı altında menfaat şebekeleri içinde aynen vakidir.

 • HÜSEYİN İLHAN

  23.11.2017 06:21:56

  Seçimlerde hsrana uğrayacak olan AKP değişiklik diyerek cankurtaran gibi imdadına ENTRİKA ya doladığı YSK değişikliği ile hüsrandan kurtulamıyacaktır.Sandıklarda müşahitler partilerin bizzat verdiği listelerden teşekkül etmelidir.YSK üyeleri melek değilki siyasi kanaat ve fikirlerinden ari şekilde bu müşahiştleri tesbit etsinler.Hele hele her kuruma ahtapot gibi sarmalayıp sonrada AKP nin etkisinde olmadan karar verecek kurummu kaldı.1 ayda hıyar yetişmez amma 25 yaşında AĞIR CEZA HAKİMİ YETİŞİR OLDU DEVRİ AKP de.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı