Abonelik
E-gazete
  1 Eylül 2014 Pazartesi
Ana Sayfa Güncel Yurt Haber Yazarlar Dünya Ekonomi Kültür Sanat Spor Medya-Politik Eğitim Otomobil Bilim ve Teknik Lahika Görüş
 

12 14 16 18

İslâm barış dini 05.11.2011
Uluslararası Üniversiteler Konseyi Kurucu Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu, evrensel din olan İslâm'ın insanların refah ve mutluluğunu hedeflediğini belirterek, "İslâm dini dünya barışı için önemli bir şans" dedi. Azizoğlu, İslâm'ın bütün uluslar arası medeniyetler ittifakını çatısı altında birleştirecek bir felsefi projeye öncülük edebileceğini anlattı.
 
DEMOKRASİYİ İÇİNDE BARINDIRIYOR
İslâm dininin kesinlikle demokrasiye aykırılık teşkil etmediğini, bilâkis demokrasiyi içinde barındırdığını anlatan Prof. Bünyamin Duran da, İslâm toplumlarında demokrasiye geçme konusunda ciddî bir arzunun bulunduğunu aktararak, buna örnek olarak ise Ortadoğu'da gerçekleşen Arap baharını verdi.
 
İslâm dünya barışı için şans
 
Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Kurucu Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu, evrensel din olan İslam’ın insanların refah ve mutluluğunu hedeflediğini belirterek, “İslâm dini dünya barışı için önemli bir şans” dedi.
Azizoğlu, Hollanda Göçmenler Konsorsiyumu tarafından Lahey’de düzenlenen “İslâm ve Demokrasi Sempozyumu: Türkiye ve Endonezya” konulu uluslar arası sempozyumda yaptığı konuşmada, İslâm Rönesansı’nı başlatma girişimlerinin başarılı olamadığını ifade ederek, İslâm’ın 21. yüzyılda yeni bir yönelime ihtiyacı olduğunu, bu yönelimin ne olacağının ise İslâm ülkeleri bilim entelektüelleri tarafından oluşturulacak ortak yaklaşımla belirlenebileceğini söyledi. İslam dinin dünya barışı için önemli bir şans olduğunu, bu yüce dinin mensuplarının ulusal veya uluslararası arenada toplumsal barışın ve huzurun sağlayıcısı olmaları gerektiğine işaret eden Azizoğlu, İslam’ın Avrupa ve bütün uluslar arası medeniyetler ittifakını çatısı altında birleştirecek bir felsefi kardeşlik ve barış projesine öncülük edebileceğini anlattı. İslâm’ın demokrasiye aykırılık teşkil ettiği yönündeki tezleri şiddetle reddettiğinin altını çizen Azizoğlu, “İslam dininde Müslümanlara verilen emirlerde helâl ve haram insana ve insanlığa asla zarar verilemeyeceğini, hatta bireyin kendi vücut ve organlarından dahi dinen sorumlu olduğunu şart koşar. O zaman gerçek müminler bulundukları her ortama sadece barış huzur ve demokratik bir ortam sağlarlar. İslam demokrasiyle uyum sağlar” dedi. Günümüzde ekonomik gelişmenin dayanak noktasını oluşturan bilgi teknolojisinin görmezden gelinemeyeceğine de vurgu yapan IUC Başkanı, yeterli entelektüel birikime sahip Müslümanların bu bilgi devriminin bir parçası olması için birlikte hareket etmeleri gerektiği üzerinde durdu. “Bu konuda sivil toplum ve üniversite platformundan sağduyulu ve mantıklı bir şekilde faydalanılmalıdır” diyen Azizoğlu, şöyle konuştu: “İlk olarak, bir yandan toplumlarımızın İslâmî inanç ve düşünce sistemine uygun sosyal dokusunu korurken diğer yandan devam eden bilgi devrimini kolektif olarak yakalayarak gelişim sağlamak için ihtiyacımız olan istekliliği hepimizin içine yerleştirmeliyiz. Modern zamanlarda yüksek öğretim kurumları, bir ulusun kültürel ve sosyal kimliklerinin evrimleşmesi için tetikleyici nitelik taşıyan kurumlar olarak bilinmektedir.” 
 
İSLÂM,  DEMOKRASİYİ İÇİNDE BARINDIRIYOR
İslam dininin kesinlikle demokrasiye aykırılık teşkil etmediğini, bilâkis demokrasiyi içerdiğini anlatan Prof. Bünyamin Duran da başta Ortadoğu’daki ülkeler olmak üzere İslam toplumlarının demokratikleşmesinde Türkiye’nin öncü bir rol oynayabileceğini söyledi. Türkiye’nin bu konuda yeterli entelektüel birikim ve tecrübeye sahip olduğunu kaydeden Duran, zaten bazı Ortadoğu ülkelerinin de Türkiye’yi örnek almaya başladıklarını ifade etti. İslâm toplumlarında demokrasiye geçme konusunda ciddi bir arzunun bulunduğunu aktaran Duran, buna örnek olarak ise Ortadoğu’da gerçekleşen Arap baharını verdi. “Türkiye’nin İslami değerlerle demokratik değerler arasında kurduğu paralelliğin İslâm dünyasında büyük bir motivasyona yol açtığı” düşüncesini dile getiren Prof. Duran, “Müslümanlar artık ‘hem İslâmî değerlerimizi yaşarız hem de demokratik haklarımızı kullanırız’ demekteler. Bu konuda kesinlikle Türkiye’yi örnek almaktalar. Libya, Tunus, Mısır hatta Suriye bile Türkiye’yi örnek alıyor” diye konuştu.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
1076 Kere Okundu
       Yorumlar  
Henüz Yorum Eklenmemiş.
İlk Yorumu Siz Ekleyiniz.

 

Bedelli ile ilgili bir çalışma yok
Genel Kurmay Başkanı Özel, bedelli asker...
01.09.2014
ÜNİVERSİTE KAYITLARI BUGÜN BAŞLIYOR
Üniversiteyi kazanan öğrencilerin kesin ...
01.09.2014
Dershane sayısı ikiye katlandı
Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı dershanele...
01.09.2014
Davutoğlu gölge başbakan
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Mil...
01.09.2014
Yıldız Sarayı, 1926’da gazino ve kumarhane yapılmış
Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın 30 yıl h...
01.09.2014
Davutoğlu ve Özel Adlî Yıl Açılış Töreni’nde yok
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, yeni kurul...
01.09.2014
Olmayan bir barış kutlanıyor
HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Fili...
01.09.2014
34 ülkede 78 şehitliğimiz var
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılı...
01.09.2014
Ruhanî: İlişkilerimiz daha iyi olacak
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhanî, Recep T...
01.09.2014
AB’nin yeni yüzü
Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet ba...
01.09.2014
Eylül’de doğal gaza zam yok
Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanı Taner Y...
01.09.2014
Kaçırılan gazeteci serbest
Terör örgütü PKK mensuplarınca Silvan il...
01.09.2014
İTO ile Gazze Ticaret Odası işbirliğine gidiyor
İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile Gazze T...
01.09.2014
 
Arama
İle Göre Bak