Abonelik
E-gazete
  30 Eylül 2014 Salı
Ana Sayfa Güncel Yurt Haber Yazarlar Dünya Ekonomi Kültür Sanat Spor Medya-Politik Eğitim Otomobil Bilim ve Teknik Lahika Görüş
 

12 14 16 18

İslâm barış dini 05.11.2011
Uluslararası Üniversiteler Konseyi Kurucu Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu, evrensel din olan İslâm'ın insanların refah ve mutluluğunu hedeflediğini belirterek, "İslâm dini dünya barışı için önemli bir şans" dedi. Azizoğlu, İslâm'ın bütün uluslar arası medeniyetler ittifakını çatısı altında birleştirecek bir felsefi projeye öncülük edebileceğini anlattı.
 
DEMOKRASİYİ İÇİNDE BARINDIRIYOR
İslâm dininin kesinlikle demokrasiye aykırılık teşkil etmediğini, bilâkis demokrasiyi içinde barındırdığını anlatan Prof. Bünyamin Duran da, İslâm toplumlarında demokrasiye geçme konusunda ciddî bir arzunun bulunduğunu aktararak, buna örnek olarak ise Ortadoğu'da gerçekleşen Arap baharını verdi.
 
İslâm dünya barışı için şans
 
Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Kurucu Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu, evrensel din olan İslam’ın insanların refah ve mutluluğunu hedeflediğini belirterek, “İslâm dini dünya barışı için önemli bir şans” dedi.
Azizoğlu, Hollanda Göçmenler Konsorsiyumu tarafından Lahey’de düzenlenen “İslâm ve Demokrasi Sempozyumu: Türkiye ve Endonezya” konulu uluslar arası sempozyumda yaptığı konuşmada, İslâm Rönesansı’nı başlatma girişimlerinin başarılı olamadığını ifade ederek, İslâm’ın 21. yüzyılda yeni bir yönelime ihtiyacı olduğunu, bu yönelimin ne olacağının ise İslâm ülkeleri bilim entelektüelleri tarafından oluşturulacak ortak yaklaşımla belirlenebileceğini söyledi. İslam dinin dünya barışı için önemli bir şans olduğunu, bu yüce dinin mensuplarının ulusal veya uluslararası arenada toplumsal barışın ve huzurun sağlayıcısı olmaları gerektiğine işaret eden Azizoğlu, İslam’ın Avrupa ve bütün uluslar arası medeniyetler ittifakını çatısı altında birleştirecek bir felsefi kardeşlik ve barış projesine öncülük edebileceğini anlattı. İslâm’ın demokrasiye aykırılık teşkil ettiği yönündeki tezleri şiddetle reddettiğinin altını çizen Azizoğlu, “İslam dininde Müslümanlara verilen emirlerde helâl ve haram insana ve insanlığa asla zarar verilemeyeceğini, hatta bireyin kendi vücut ve organlarından dahi dinen sorumlu olduğunu şart koşar. O zaman gerçek müminler bulundukları her ortama sadece barış huzur ve demokratik bir ortam sağlarlar. İslam demokrasiyle uyum sağlar” dedi. Günümüzde ekonomik gelişmenin dayanak noktasını oluşturan bilgi teknolojisinin görmezden gelinemeyeceğine de vurgu yapan IUC Başkanı, yeterli entelektüel birikime sahip Müslümanların bu bilgi devriminin bir parçası olması için birlikte hareket etmeleri gerektiği üzerinde durdu. “Bu konuda sivil toplum ve üniversite platformundan sağduyulu ve mantıklı bir şekilde faydalanılmalıdır” diyen Azizoğlu, şöyle konuştu: “İlk olarak, bir yandan toplumlarımızın İslâmî inanç ve düşünce sistemine uygun sosyal dokusunu korurken diğer yandan devam eden bilgi devrimini kolektif olarak yakalayarak gelişim sağlamak için ihtiyacımız olan istekliliği hepimizin içine yerleştirmeliyiz. Modern zamanlarda yüksek öğretim kurumları, bir ulusun kültürel ve sosyal kimliklerinin evrimleşmesi için tetikleyici nitelik taşıyan kurumlar olarak bilinmektedir.” 
 
İSLÂM,  DEMOKRASİYİ İÇİNDE BARINDIRIYOR
İslam dininin kesinlikle demokrasiye aykırılık teşkil etmediğini, bilâkis demokrasiyi içerdiğini anlatan Prof. Bünyamin Duran da başta Ortadoğu’daki ülkeler olmak üzere İslam toplumlarının demokratikleşmesinde Türkiye’nin öncü bir rol oynayabileceğini söyledi. Türkiye’nin bu konuda yeterli entelektüel birikim ve tecrübeye sahip olduğunu kaydeden Duran, zaten bazı Ortadoğu ülkelerinin de Türkiye’yi örnek almaya başladıklarını ifade etti. İslâm toplumlarında demokrasiye geçme konusunda ciddi bir arzunun bulunduğunu aktaran Duran, buna örnek olarak ise Ortadoğu’da gerçekleşen Arap baharını verdi. “Türkiye’nin İslami değerlerle demokratik değerler arasında kurduğu paralelliğin İslâm dünyasında büyük bir motivasyona yol açtığı” düşüncesini dile getiren Prof. Duran, “Müslümanlar artık ‘hem İslâmî değerlerimizi yaşarız hem de demokratik haklarımızı kullanırız’ demekteler. Bu konuda kesinlikle Türkiye’yi örnek almaktalar. Libya, Tunus, Mısır hatta Suriye bile Türkiye’yi örnek alıyor” diye konuştu.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
1103 Kere Okundu
       Yorumlar  
Henüz Yorum Eklenmemiş.
İlk Yorumu Siz Ekleyiniz.

 

İhsan Paşalıoğlu Ağabey vefat etti
İhsan Paşalıoğlu Ağabey vefat etti. İnnâ...
30.09.2014
Savaşa girmenin bedeli ağır olur
“SAVAŞIN KAZANANI OLMAZ. TÜRKİYE YUMUŞAK...
30.09.2014
TBMM BAŞKANI ÇİÇEK: Bu Torba son olsun
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, kanun yapım sü...
30.09.2014
İnsan haklarında gerileme hızlandı
İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından y...
30.09.2014
Suruç’a Suriye’den havan mermisi düştü
IŞİD ile bazı Kürt grupları arasında Kob...
30.09.2014
2030’da SUSUZ KALABİLİRİZ
Artan nüfusu, gelişen sanayisi ve hızla ...
30.09.2014
Sınırlarla uğraşmak anlamsız
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Etnik ...
30.09.2014
Çiller, 28 Şubat dâvâsına yine gelmedi
Ankara’da görülen 28 Şubat davasında tal...
30.09.2014
Antalya’da 13 polise gözaltı
Antalya’da polise yönelik düzenlenen ope...
30.09.2014
Hakkari ve Ş.Urfa’da 3 terörist teslim oldu
Hakkari ve Şanlıurfa’da 3 terörist, güve...
30.09.2014
Arama
İle Göre Bak