Abonelik
E-gazete
  28 Temmuz 2014 Pazartesi
Ana Sayfa Güncel Yurt Haber Yazarlar Dünya Ekonomi Kültür Sanat Spor Medya-Politik Eğitim Otomobil Bilim ve Teknik Lahika Görüş
 

12 14 16 18

TAHA AKYOL: M. Kemal materyalizmden etkilendi 13.02.2012
Gazeteci-yazar Taha Akyol, Zaman’a verdiği mülâkatta, Mustafa Kemal’in hayatının her döneminde tek adam olma fikri ile hareket ettiğinin altını çizerek, “Hayatının her döneminde vulger materyalizm, biyolojik materyalizm görüşünden etkilenmiştir” ifadelerini kullandı.
 

24 ANAYASASI İKTİDARI SINIRLIYORDU

Taha Akyol, “Atatürk 21 anayasasını niye bu kadar yüceltiyor Kur’ân âyetleri gibi? 24 anayasasını niye bu kadar önemsemiyor?” sorusunun sorulması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: “Olay şu: 21 anayasası hem hukukî anlamda, hem karizma ve kültür anlamında egemenlik ve otoriteyi İstanbul’dan Ankara’ya aktarıyor. Bu, tek adam psikolojisine çok uygun. Onun için diyor ki, âyeti kerime. Bu anayasaya inandığınız zaman meşrûtiyet yanlısı olamazsınız. Bu anayasaya inandığınız zaman gözünüz İstanbul’a değil, Ankara’ya bakar. Ankara’da da Mustafa Kemal’e bakar. 24 anayasasında ise cumhurbaşkanının yetkileri sayılı. Halbuki Atatürk o yetkilerin fazlasını kullanıyor. O anayasada yargı bağımsızlığı var. Halbuki yargı bağımsızlığı istiklâl mahkemeleri tarafından çiğneniyor. O anayasada basın hürriyetinden bahsediliyor. O anayasada çok sınırlı da olsa insan hak ve hürriyetlerinden bahsediliyor. Yani 24 anayasası iktidarı sınırlayan bir anayasa.”

Mustafa Kemal materyalizmden etkilendi
 
Gazeteci-yazar Taha Akyol, Mustafa Kemal’in hayatının her döneminde tek adam olma fikri ile hareket ettiğini ve her döneminde pozitivizm yanlısı olduğunu, vulger materyalizm, biyolojik materyalizm görüşünden etkilendiğini söyledi.
Son kitabı “Atatürk’ün İhtilâl Hukuku” ile ilgili Zaman Gazetesi’nden Nuriye Akman’a konuşan Taha Akyol, Atatürk’ün bağımsız yargıdan yana olmadığını toplumun  yeterince bilmediğini söyledi. Fransız sağcı düşünürlerinden Raymond Aron’un, devrim geçiren ülkelerde liberal fikirlerin, yargı bağımsızlığının çok geciktiğini, bu yüzden de siyasî kavgaların çok sert geçtiğini anlattığını hatırlatan Akyol, “Fransa’yı izah ederken. Bu ister istemez bizde de söz konusu. 27 Mayıs’tan itibaren Türkiye’deki bir takım olağanüstü uygulamalara baktığımızda bunun hep inkılâpların ve Atatürk ilkelerinin korunması adına yapıldığını gördüm. Bir gün tesadüfen Yargıtay’ın internet sitesinde girdiğimde Yargıtay ilkelerinin birincisi Atatürk ilke ve inkılâplarına bağımlılık olduğu dikkatimi çekti. Adalette böyle bir şey olamaz. Çünkü bir sosyalisti de yargılayacak, bir muhafazakârı da, o ilkeleri eleştiren birini de yargılayacak” diye konuştu.
M. Kemal’in, "Yargı bağımsızlığı olmayan bir millet bağımsız olamaz" dediğini ifade eden Akyol, Atatürk’ün o sözü Lozan’da adlî kapütülasyonları kaldırmak için söylediğini dile getirdi. Akyol, “O dışa karşı bir sözdür. İçeride yargının hükümetten bağımsız olması, otoriteden bağımsız olması, inkılâpçı otoriteden bağımsız olması anlamında değildir. Dışa karşı Atatürk yargı bağımsızlığını övüyor, içeride söz konusu olduğunda ‘yargı inkılâba hizmet etmelidir’ diyor. Ama siz içeri mi, dışarı mı bakmazsanız, o orada öyle mi dedi, burada böyle mi dedi işinize hangisi gelirse onu öyle çıkarabilirsiniz” şeklinde konuştu.
Akyol, Atatürk’ün hayatının her döneminde tek adam olma fikri ile hareket ettiğini ve her döneminde pozitivizm yanlısı olduğunu söyledi. Akyol, “Hayatının her döneminde vulger materyalizm, biyolojik materyalizm görüşünden etkilenmiştir. Şükrü Hanioğlu’nun İngilizcesi yayınlanmış olan Atatürk’ün entelektüel biyografisi adlı kitabında çok ayrıntılı bilgiler var. Ancak bu pozitivizmin dozu değişmiştir. Sakarya savaşında zafer için annesinden duâ etmesini isteyen pozitivist bir Mustafa Kemal, 1937’de mecliste konuşurken “ilhamı biz gökten indiği zannedilen kitaptan almadık” diyen bir Mustafa Kemal var” dedi. 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
733 Kere Okundu
       Yorumlar  

  Oğuzhan 13.02.2012
O ZİHNİYETİN TOHUMLARINI BUGÜN

Yarı çıplâk halde,Tv.Sokak,Cad.lerde görüyoruz.Atalarımızdan kalan Kitapları,mezar taşkarını okuyamıyoruz.Almanyada,5 harf değişecek diye kiyamet kopmuştu,beş sene geçiş süresi verilmesine rağmen,hâlâ da yerleşmedi.
Bilmem kimin,Şapkasını,Fesini giymedi diye,Dar açacına,Zındanlara
atılan,2.devlet, bir Lider görmedim,duyamadım.
Mevzu üzün da.. Kısadan keselim ve Türkiye başbakanı,Sn.Tayyip Erdoğan Beye’ acıl şıfalar dileyelim.F.Almanya.. 12.02.12

 

12 Eylül vesayetini neden kaldırmadınız
EKMELEDDİN İHSANOĞLU: BİZ VESAYET KURMA ...
28.07.2014
Halk, bize de güle güle diyecek
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü B...
28.07.2014
Operasyon dursun
İsrail’in Gazze’ye son saldırılarıyla şi...
28.07.2014
Gazze’deki dengeleri biz değiştirdik
İran’ın Amman Büyükelçiliği Maslahatgüza...
28.07.2014
Gazze’de ölü sayısı 1000’i geçti
Gazze’de görevini fiilen sürdüren eski F...
28.07.2014
GÖZALTINA ALINAN POLİSLERİN AVUKATI: Bayramı adliyede geçireceğiz
Emniyetteki “paralel yapı” iddialarına i...
28.07.2014
Hakimin “Kaç” dediği İsmail, polismiş
“Casusluk” soruşturmasına bakan mahkeme ...
28.07.2014
SOMA’DA BURUK BAYRAM
Manisa Soma’da meydana gelen maden facia...
28.07.2014
Teravih hatminde Gazze için dua
Kâbe Baş İmamı Şeyh Dr. Abdurrahman es-S...
28.07.2014
KKTC’de camilere 3 saatlik ibadet kısıtlaması
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Vakıflar Y...
28.07.2014
VEKİLLERİ BOŞ BIRAKMAYALIM
148 maddelik torba kanunun Genel Kurulda...
28.07.2014
Camideki halılar tartışma sebebi oldu
Batman’da bazı camilerdeki halılarda yer...
28.07.2014
YHT seferleri başladı
Ankara-İstanbul arası yolculuk süresini ...
28.07.2014
Demirtaş: Satılmışsam paralar niye sende
Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başk...
28.07.2014
Sınırında bombalı katliâm
Suriye’nin Türkiye sınırı yakınındaki İd...
28.07.2014
Baro Başkanı Çıtırık: Morale ihtiyacımız var
Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık...
28.07.2014
Suriyeli gerginliği tatlıya bağlanıyor
Suriye’deki iç savaştan kaçarak Kızıltep...
28.07.2014
Trafik rekoru kırıldı
Ramazan Bayramı’nı İstanbul dışında geçi...
28.07.2014
Maden bilânçosu: 6 ayda bin 145 kişi yaralandı
TTK’ya bağlı maden ocakları ile yer üstü...
28.07.2014
Erdoğan seçilirse AKP jet kongreye gidecek
AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakan Rece...
28.07.2014
THY, Tel Aviv seferlerini yeniden başlattı
Türk Hava Yolları (THY), Sivil Havacılık...
28.07.2014
 
Arama
İle Göre Bak